Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. september 2019

Ži. Ži. Tak ťa prosím, ži!

Keď mi niekto povie, že miluje svoj život, väčšinou mu neverím. Buď je ten človek úplne naivný a ešte nezažil žiadne ťažké situácie v živote. Alebo je to takzvaný „fejkovač“ a hovorí, že sa má dobre, skvele, fantasticky, aj keď tomu tak nie je. Napriek tomu – sme povolaní k životu. Ale ako ho skutočne začať milovať, keď je plný zákrut, z ktorých nám je nevoľno?
Ži. Ži. Tak ťa prosím, ži!

Pamätám si na dlhé obdobie  v mojom živote, keď som nechcela oslavovať ani narodeniny. Prišlo mi to zbytočné, zaťažujúce a v depresii, v ktorej som žila, mi prišlo ironické štrngať si vďačne za dar života. Úplne najhoršie bolo, keď ma v čase mojej neútechy obkolesili chorobní sangvinici a ako armáda klaunov skandovali: Miluj svoj život! Miluj svoj život! Buď veselá! Veď sa už trochu usmej! Čím viac tlačili na pílu, tým hlbšie som sa prepadala do tmy. Tak sa zdalo, že veselí ľudia so širokým úsmevom boli tam. A ja spolu so svojím čiernobielym svetom som bola tu. Neschopná sa integrovať. Výrazy veselých ľudí ma nedokázali pozdvihnúť. Prichádzali ku mne ako tiene desivých mímov, ich slová ma otravovali, mali škaredý, neurčitý podtext. Ako je to možné, že neviem byť šťastná? Že neviem milovať svoj život? Vyčítala som si.

Moja story mala happyend, ale o tom už viete. Vďačím za to obráteniu, modlitbám mojich rodičov a sviatosti zmierenia. Na tomto mieste chcem však hovoriť o tých, ktorí zo svojho väzenia ešte nevyšli. Stále žijú v tom podivnom matrixe, kde neexistuje ani kúsok zdravej lásky k sebe. Včera sme s oratoriánmi boli na nočnej púti, návšteve siedmich kostolov. Približne o jednej ráno sme prechádzali cez Obchodnú ulicu. Koľko smutných tvárí a vyprahnutých osudov! Nech ste sa pozreli kamkoľvek, od všadiaľ bolo počuť Kristovo: Žízním. Títo ľudia umierali od nedostatku lásky. Mohli by ste ich zbierať po ulici ako Matka Tereza. Čo život, to tŕnistý osud plný hrozných životných údelov a rán. Nemohla som ulicou prejsť len tak, bez citovej zaangažovanosti. Veď som ešte pred rokmi chodila po rovnakom chodníku. Stúpala po rovnakých mačacích hlavách s rovnakým nastavením ako oni. Pod nohami sa mi premietali staré známe tváre: Kamarát, ktorý podľahol závislosti od drog. Začal marihuanou a potom... Hrôza to vôbec dopovedať. Mala som aj skvelú kamošku, umeleckú dušu. Jej otec ju celý život ignoroval, ponižoval prítomnosťou rovnako starých mileniek.  Ach, poznala som bratislavskú smotánku! Všetkých tých mladých, ktorí v jednu noc prehýrili toľko, koľko je zárobok priemernej slovenskej rodiny. Dcéry a synovia podnikateľov, riaditeľov, dôležitých ľudí na dôležitých postoch. Jedným slovom, bola to generácia nešťastných. Ale nikto si to nevšimol. Prázdne duše sa maskovali značkovým oblečením a svetáckymi rečami. Rovnako ako dnes.

Mám dojem, že situácia sa ani trochu nezlepšila. Nie je to tak dávno, čo som vo svojom blogu upozornila na vysokú mieru samovrážd mladých ľudí na Slovensku. Onedlho na to sme sa dopočuli o niekoľkých samovraždách mimoriadne nadaných umelcov. Na internete kolovali suchopárne správy, ktoré ledva informovali o udalostiach. Nedokážem to pochopiť! Prečo nami oveľa viac hýbu bezduché reči o politických kauzách a o tom, že mladí dobrovoľne odchádzajú zo sveta, nehovorí nik?  Pri tých astronomických číslach nám musí byť jasné, že to nie je iba chorobou, duševnou poruchou, ale aj dobou, v ktorej žijeme. V jednej internetovej správe to bolo dokonca priznané:  „Bola príliš citlivá pre tento svet. A tak sa z neho rozhodla odísť.“ Aký nezmysel!

Veď je to presne naopak!  Ak tento desný svet niečo potrebuje, sú to citliví ľudia, ktorí dokážu vidieť za hranicu bežného. Ak tento skazený svet niečo potrebuje, sú to krehké duše, ktoré sú schopné súcitu, empatie s druhými. Ak niečo potrebujeme, je to ich zmysel pre krásno, nekonvenčný názor na svet, inovatívne oko, ktoré vidí inak celé spoločenské dianie. Ja viem, viem.  Nie je to jednoduché. Vo svete, kde sa po vás šliape a nikto si neváži ľudskú dôstojnosť, je naozaj náročné obstáť, vydržať  a nájsť v sebe silu ísť ďalej. Ale k tomu jedinému sme povolaní. Veď čo je svet okolo oproti celému vesmíru? A čo sú názory ľudí oproti Bohu, ktorý nás povolal k životu?

A tak ťa prosím, nech už prechádzaš naozaj čímkoľvek, ži! Nemusíš vidieť ani kvapku nádeje, nemusíš rozumieť tomu, čím prechádzaš, ale hovorím ti, ži! Tiež som neverila, ale som tu a píšem pre teba tieto riadky. Potrebujeme ťa!  Teba, ktorý si chorý. Teba, ktorý už nevládzeš. Teba, ktorý trpíš. Teba, ktorý by si už najradšej ani nebol. Teba, ktorý si vyviedol toľko zla. Uvidíš, že aj tvoj matrix sa časom rozpadne. Uvidíš, že aj tvoj život má zmysel. Uvidíš, že aj tvoj život môže byť krásny. Uvidíš, že ak sa pevne rozhodneš pre život, tak to už nepotrvá dlho a aj ty vyjdeš na slobodu a vyslovíš to nepochopiteľné:  
Ja. Milujem. Svoj. Život.

Vtedy sa na teba usmejem, chytím za ruku a vyzvem, aby si sa pomodlil rovnako ako ja pred rokmi:

Inzercia

„Naša duša unikla ako vtáča zo siete poľovníkov.
Slučka sa roztrhla a my sme na slobode.
Naša pomoc v mene Pánovom, ktorý stvoril nebo i zem.“

(Ž 124, 7-8)

___________

V tomto duchu, s túžbou po tom, aby každý jeden človek žil dôstojne a v plnosti krásy, pre ktorú bol stvorený, sa chystám na Národný pochod za život. Nebudem kráčať len za seba, ale za všetkých, ktorých okolnosti prinútili nemať svoj život a ani životy druhých v úcte. Budem kráčať z lásky k ľuďom, ktorí uviazli. V najrozličnejších závislostiach, chorobnej láske k moci a peniazom. Žiadostivosti a zmyselnosti najrôznejšieho druhu. Chcem povedať áno životu miesto tých, ktorí život odmietajú. Chcem sa modliť za tých, ktorí sú paralyzovaní okolnosťami života. Verím, že nežný Boh vzhliadne na svojich miláčikov. A pre ich úprimné modlitby rozviaže putá mnohých a prepustí ich na slobodu.

 

Moderná žena, akých je v Bratislave plno. Akurát, že som katolíčka. Milujem hĺbku našej viery, hľadanie pravdy a konverzie svetákov. Na Postoji píšem najmä úvahy, no kde tu narazíte aj na vecný komentár. Vyštudovala som publicistiku na Viedenskej univerzite. Živím sa tvorením textov a marketingom na sociálnych sieťach. Kedysi som písala pre fashion magazíny. Občas tam čosi ešte "plácnem". Inak ste ma mohli čítať aj na Slovo+ alebo bezhranicnalaska.sk. Milujem kávu a krásu. Najlepšie v tomto poradí. 💌 mikulova.writing(at)gmail.com 📸 IG: kejt_mikulova

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Veci, za ktoré sa hanbíme

Veci, za ktoré sa hanbíme

Obraz, ktorý ma definitívne pritiahol ku kresťanstvu, bol trpiaci Ježiš na kríži. Zatiaľ, čo pred tým som kríž vnímala ako istý masochizmus u ľudí, ktorí sa vyžívajú v utrpení, po obrátení som naňho získala celkom nový pohľad. Pamätám si to, akoby to bolo včera. Katarína, otvor už oči! Veď na kríži sa nachádza aj tvoje utrpenie. Už ho viac nemusíš skrývať, ani sa za neho hanbiť, lebo ani Boh sa za svoje utrpenie nehanbí. Bol to moment veľkého nádychu. Kým som sa vo svete bulváru, módy a Instagramu snažila vtesnať do dokonalej role, kresťanský Boh otváral náruč pre celé moje ja. Ubolené, slabé a hriešne.

Blog
Cesta k slovenským a zdravým potravinám (otvorenie diskusie)

Cesta k slovenským a zdravým potravinám (otvorenie diskusie)

Na salaši v Zbojskej pri Brezne bola Farmárska konferencia organizovaná Nadáciou Antona Tunegu s podporou Konrad Adenauer Stiftung. Tak farmári ako aj odborníci z rôznych inštitúcií vrátane Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a Slovenskej akadémie vied sa zamýšľali nad súčasným stavom a možnými riešeniami. KDŽP-Aliancia za Slovensko má riešenia, ktoré zmenia súčasný zlý stav.

Blog
Ako je to v NATO

Ako je to v NATO

Začiatkom augusta prišla z Amerického veľvyslanectva ponuka zúčastniť sa návštevy v celosvetovom sídle Severoatlantickej aliancie – NATO, ktoré je v Bruseli. Nakoľko ma zaujíma naša bezpečnostná situácia a chcel som vedieť viac o financovaní organizácie, potvrdil som účasť. A tak som sa v pondelok popoludní vybral na Viedenské letisko, kde sme sa stretli so zástupcom organizátora, členmi ďalších politických strán a so zástupcami Ministerstva zahraničných vecí.