Opustený kostolík ožíva cyklistami

Opustený kostolík ožíva cyklistami

Kostolík v Pominovci je krásny nielen pre fotografov a mladomanželov, ale aj pre náhodných cyklistov a turistov, ktorí prechádzajú okolo. Jeho názov Pominovec naznačuje, že všetko na okolo pominulo a zostal iba kostolík. Aj v našom živote sa všetko pomíňa a zostáva iba Boh.

Kostolík predstavuje jednu z najmalebnejších románskych vidieckych stavieb u nás, pričom jeho osamelá poloha tento dojem ešte umocňuje. Je zasvätený svätému Jánovi Krstiteľovi. Boží dom modlitby a rozjímania zachovaný od 12. storočia v temer nezmenenej podobe svojou malebnosťou silno pripomína známy Dražovský kostolík. Pominovce sa ako "villa Pomnen" prvýkrát spomínajú v roku 1229. Podľa povesti boli zničené po vyliatí Váhu. Obyvatelia sa presunuli o niečo ďalej od rieky a mali založiť dedinu Sedmerovec.

Kostolík patrí obci Sedmerovec a pod farnosť Bolešov..

Inšpiráciu na oživenie kostolíka mi dal ako miestnemu správcovi farnosti kňaz Jozef Šelinga, ktorý často navštevoval Francúzsko, kde je bežné, že opustené kostolíky využívajú na púte motokárov. A nakoľko Považie je územím cyklistov, rozhodli sme sa pre cyklistov. Prvá cyklopúť sa uskutočnila v Pominovci 29. augusta 2004. Svätú omšu slávil Viliam Judák – terajší nitriansky biskup. Pre cyklistov boli pripravené nálepky svätého Krištofa a dobrovoľníci spočítavali cyklistov z jednotlivých obcí. Prvej púte sa zúčastnilo 719 cyklistov zo 45 obcí. Doteraz najviac cyklistov sa zúčastnilo púte v roku 2008 - 1731 cyklistov z 59 obcí.                                                                                                                                                                       Cyklopúť sa tento rok uskutoční v nedeľu 25. augusta 2019. Svätú omšu bude o 11.00 hodine sláviť Marek Hriadel.

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo