Opustený kostolík ožíva cyklistami

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Opustený kostolík ožíva cyklistami

Kostolík v Pominovci je krásny nielen pre fotografov a mladomanželov, ale aj pre náhodných cyklistov a turistov, ktorí prechádzajú okolo. Jeho názov Pominovec naznačuje, že všetko na okolo pominulo a zostal iba kostolík. Aj v našom živote sa všetko pomíňa a zostáva iba Boh.

Kostolík predstavuje jednu z najmalebnejších románskych vidieckych stavieb u nás, pričom jeho osamelá poloha tento dojem ešte umocňuje. Je zasvätený svätému Jánovi Krstiteľovi. Boží dom modlitby a rozjímania zachovaný od 12. storočia v temer nezmenenej podobe svojou malebnosťou silno pripomína známy Dražovský kostolík. Pominovce sa ako "villa Pomnen" prvýkrát spomínajú v roku 1229. Podľa povesti boli zničené po vyliatí Váhu. Obyvatelia sa presunuli o niečo ďalej od rieky a mali založiť dedinu Sedmerovec.

Kostolík patrí obci Sedmerovec a pod farnosť Bolešov..

Inšpiráciu na oživenie kostolíka mi dal ako miestnemu správcovi farnosti kňaz Jozef Šelinga, ktorý často navštevoval Francúzsko, kde je bežné, že opustené kostolíky využívajú na púte motokárov. A nakoľko Považie je územím cyklistov, rozhodli sme sa pre cyklistov. Prvá cyklopúť sa uskutočnila v Pominovci 29. augusta 2004. Svätú omšu slávil Viliam Judák – terajší nitriansky biskup. Pre cyklistov boli pripravené nálepky svätého Krištofa a dobrovoľníci spočítavali cyklistov z jednotlivých obcí. Prvej púte sa zúčastnilo 719 cyklistov zo 45 obcí. Doteraz najviac cyklistov sa zúčastnilo púte v roku 2008 - 1731 cyklistov z 59 obcí.                                                                                                                                                                       Cyklopúť sa tento rok uskutoční v nedeľu 25. augusta 2019. Svätú omšu bude o 11.00 hodine sláviť Marek Hriadel.

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo