Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. august 2019

30 dní

30 dní

Máš čiapku, nemáš čiapku – stále zle. Mohol by som ísť kolenačky z Bratislavy do Šaštína, nepomohlo by to. Na Slovensku sa vytvorila skupinka „najkresťanskejších z kresťanských“ plná kresťanskej lásky, ktorá ak by mohla, urobila by veľmi rýchle poriadky so mnou. Ich prístup: Stále zle. Všetko, čo sa v KDH vykoná, je zle. Máš čiapku, nemáš čiapku, aj tak zle.

U nás na Orave sme naučení: Never give up. Predsa len to teda skúsim – vysvetliť niektoré skutočnosti tým, ktorí si to chcú dať vysvetliť, Nemám ambíciu vysvetľovať niekomu, aby pochopil, ak je „platený“ za to, aby nepochopil.

Priestor blogu Postoja sa hmýri skvostnými textami, v ktorých sa klame, zavádza a manipuluje, preto je potrebné sa k tomu vrátiť a snažiť sa niektoré skutočnosti vysvetliť a ja to teda skúsim. Text A . Text B

Poďme na to:

Skutočnosť: KDH podpísalo dohodu o neútočení s PS/Spolu.

Prečo? Preto, aby sme sa pokúsili ľuďom ukázať, že alternatíva k svetu Fica/Danka/Kotlebu/Harabina existuje. (Samozrejme, ak niekomu tento svet vyhovuje, tak sme ju nemuseli podpisovať. A áno, podpisom tejto dohody sme dokonca tento ich svet ohrozili.)

Ak je a bude za týmto svetom niekomu ľúto, ok, no treba to však otvorene povedať. Ak niekto hrá v ich dresoch, ok, no aj to treba tiež otvorene a férovo povedať a neklamať tak, že na ich dres si natiahnu dres s krížom.

Mojou protiotázkou je: Ak sme nemali podpísať  dohodu s PS/Spolu  (predpokladám, že sa k tejto dohode pridajú ďalšie normálne strany), s kým sme ju mali teda podpísať?

Ktorá by bola tá správna „svätá aliancia“?

S kým? S Kotlebom, s Mazurekom, s Bill Gatesom – Mizíkom?

S elegánmi Harabinom – Oberhauserom? S Tkáčom?

S birmovaným R.Ficom a sponzorovať by to mali Kočner, Bašternák alebo Vadala?

Tak nejako by to bolo správne?  Všetci „kresťania“, všetci „zástancovia“ tradičnej rodiny, všetci „svätí“ pokope. To naozaj?

PS/Spolu je koalícia politických strán, ktorá vyhrala v Bratislave primátora, prezidentské voľby a aj eurovoľby. Sú aktuálne druhé najsilnejšie politické zoskupenie na Slovensku. To sú fakty a fakty sú fakty.

Aktuálne si síce v najvyššej rýchlosti vložili tyčku do predného kolesa, ale keďže majú radi extrémne športy a mladým sa hoja rany rýchlo, je dosť možné, že to rozchodia. A možno nerozchodia. Uvidíme. Nevieme. Potom budú iné fakty. A fakty sú fakty.

Takže s kým?

Že s nikým? Ok. Tak potom to ale znamená pristúpiť na ich hru a nechať si ju diktovať svetom R.Fica. Ako by to prebiehalo?

PS/Spolu by povedali: Chceme registrované partnerstvá!

My by sme povedali: Nechceme registrované partnerstvá!

Inzercia

Patová situácia. Smer na koni. Smer by začal ziapať cez všetky chotáre a valaly: Vidíte? Hovorili sme Vám to, nedohodnú sa! Nedohodnú sa na ničom. Nechajte nás vládnuť. Síce kradneme, ale s gejmi zatočíme a modliť sa naučíme! Nechajte nás Slovensko rabovať ešte 4 roky.

Ak čosi vystrašilo SMER a ich kumpánov, tak to bol fakt, že by sme sa mohli na niečom kultivovane dohodnúť, vykresať alternatívu a tým Smeru a jeho kumpánom urobiť to najhoršie, čo sa im len v politike môže prihodiť a to, že sa stanú zbytočnými. Ich plán bol medzi nás hodiť bombu v podobe hodnotových otázok tesne pred voľbami, ideálne január-február, našou dohodou sa im však tento plán začal rúcať. Spanikárili.

Áno, prekreslili sme im plány. Začali sme sa o tom rozprávať už v lete. Naša diskusia o ťažkých témach je zatiaľ kultivovaná a vcelku konštruktívna. Hrozí, že tesne pred voľbami nebudú určovať tému oni, ale témou volieb by sa mohli stať neriešené problémy Slovenska. A to im nepasuje. Spanikárili tak, že aj zlaté vajce, ktoré sa im dokotúľalo v podobe Trubanovho videa odpálili skôr, ako chceli.

Od podpisu dohody do nášho ďalšieho stretnutia to trvalo mesiac. Hystéria, ktorá sa rozpútala po podpise dohody o neútočení bola obrovská, bol to náročný mesiac. Pripadal som si ako Nepomucký. Čo keď ma nejaký naspeedovaný horlivec zhodí z mosta a vypláva len môj jazyk. Jazyk, ktorý mesiac nechcel povedať, aké sú naše parametre vopred a cez kamery? Neodkazovali sme cez kamery vopred a som rád. Je to znak štandardnej slušnej politickej kultúry. Je korektné najskôr predložiť podmienky partnerom pri stole, prejednať a až oznámiť médiám.

Na našom spoločnom stretnutí sme predložili dobrý návrh. Dobrý návrh pre Slovensko. Každý, kto je len trochu na rozume, to musí uznať. Dobrý návrh minimálne na konštruktívnu diskusiu. Našim horlivým bratom tam však vadí všetko.  

Prečo je tam lehota 2022?

A čo by bolo lepšie? Rozbiť sa hneď po voľbách? To by bolo lepšie? Vypýtať si dôveru občanov v parlamentných voľbách a potom sa rozbiť pol roka po nich? To naozaj? V novembri 2022 budú spojené regionálne a komunálne voľby. Tieto voľby budú mimoriadne dôležité, zmenu na Slovensku treba urobiť aj na týchto úrovniach. Urobili by sme ju však, ak by sme sa predtým rozbili na registrovaných partnerstvách?

Ak by hneď po voľbách 2022 koalícia PS/Spolu zadeklarovala, že bude mať 76 poslancov, tak s využitím 30-dňovej lehoty by v parlamente mohli predložiť návrh o RP najskôr v januári 2023. V treťom čítaní by sa tak o návrhu hlasovalo niekedy v marci, teda rok pred ďalšími parlamentnými voľbami v roku 2024. Ak by Rada KDH odhlasovala, že odchádzame z vlády, tak to bude rok pred parlamentnými voľbami 2024. To znamená, že aspoň tri roky by sme mohli krajinu posúvať dopredu a robiť nevyhnutné zmeny a reformy.

Aspoň tri roky. Prosím, dovoľme Slovensku sa aspoň na tri roky nadýchnuť. Ak už sa má opäť ponoriť do politického bahna sveta Fica/Danka/Kotlebu/Harabina.

Sú tri roky viac ako nič? Sú tri roky viac ako pol roka? Sú alebo nie sú? Sú – pochopí to aj malé dieťa.

Nejdem už špekulovať o tom, aká bude v tom čase politická situácia. Popisujem tu len procesnú stránku týchto skutočností.

Ďalšia výhrada: Prečo hovoríme o počte 76-tich poslancov, keď na schválenie stačí aj menej. Tak tejto výhrade ozaj nerozumiem. Však preto hovoríme o 76-tich poslancoch, lebo na schválenie zákona ich môže byť aj menej. Naozaj ako u blbých. Ešte aj toto treba vysvetľovať? Ak PS/Spolu budú chcieť využiť tento mechanizmus kontrolovaného postupu, tak navrhujeme, že je potrebné zadeklarovať podporu zákona 76-timi poslancami a nie menším počtom. Ak by tam tá číslovka nebola, tak by mohli využiť aj rôzne obštrukcie s účasťou opozície na hlasovaní. Prepáčte, ale ozaj nerozumiem, ako niekto vôbec môže mať výhradu k tomu, prečo hovoríme o 76-tich poslancoch.

30-dňová lehota.

Ešte aj toto je problém – a jeden z najväčších. Prepáčte, ale ťuk-ťuk na čelo. Modelujme situáciu, že po komunálnych a regionálnych voľbách v roku 2022 nám ako koaličnému partnerovi  PS/Spolu zadeklaruje, že majú podporu 76 poslancov a spúšťajú mechanizmus. Ako rýchlo sa máme rozhodnúť, kto má rozhodnúť? Okamžite, do hodiny. Týždeň? A kto by mal o tom rozhodnúť? Predseda a do hodiny? Predsedníctvo a do troch dní?

Nie. Tak to nebude. KDH je štandardná politická strana. KDH nie je panáčik na gumenej šnúrke. O takýchto veciach rozhoduje Rada KDH, čo je 120-členný orgán a ten nezvoláte do týždňa. Teoreticky by sa to možno aj dalo, ale nie je to úctivé. A okrem toho, navrhnuté bolo do 30-tich dní, nie na tridsiaty deň. Preto je tam lehota. Rada KDH do 30.tich dní prijme stanovisko poznajúc a vyhodnotiac kontext aktuálnej situácie v danom čase. Tak by sa mala rozhodovať seriózna demokratická strana.

Stále je to len návrh a budeme sa o tom rozprávať, tam kde sa o tom treba rozprávať.

Stačí to takto? Nestačí, ja viem, niečo iné zase bude vadiť. Máš čiapku, nemáš čiapku...

Alebo sa zvykne aj hovoriť: Kto chce psa biť, palicu si nájde. Tu len chcem upozorniť, že nie som žiaden nehodný, bezbožný, neautentický pes a otĺkať sa palicou len tak nenechám. Pre tých, čo majú viac času napíšem ešte jeden blog, v ktorom si môžu prečítať, ako tí „najkresťanskejší z kresťanských“ klamú, zavádzajú a manipulujú. Budem sa brániť. Zdá sa, že nervozita stúpa. Tí, ktorí hrajú v dvoch dresoch musia vykazovať sponzorom, že dosekali achilovky, kolená svojim vlastným, nielen protivníkom, aby si zaslúžili odmenu.  

Odporúčame

Blog
Čisté ale prázdne vs. špinavé ale plné

Čisté ale prázdne vs. špinavé ale plné

Slovo zodpovednosť pochádza zo spojenia dvoch slov: odpoveď a dovednosť. Podobne je to i v iných jazykoch. Základom sú dve latinské slová responsum (odpoveď) a habilitas (schopnosť). Tak zodpovednosť môžeme definovať ako schopnosť človeka dať odpoveď na otázky a záležitosti, ktoré vstupujú do jeho života z vonku.