Prečo neoslavujem po Hlinovej tlačovke s Trubanom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prečo neoslavujem po Hlinovej tlačovke s Trubanom

Viacerí nám gratulovali, že sme KDH donútili povedať zásadné slovo. Prečo nezdieľam s nimi túto úprimnú radosť? Určite sa teším, že KDH už nehovorí o schvaľovaní registrovaných partnerstiev. Tým pozitívne správy končia. KDH dvakrát v minulosti vstupovalo do vlády s liberálmi. Vždy bolo východiskovou pozíciou KDH v hodnotových otázkach ako minimum status quo. Od piatkovej tlačovej konferencie pána Hlinu s pánom Trubanom a Beblavým to tak nie je. Je to radikálny šok.

Brániť status quo pritom vôbec nie je ťažké. Stačí uplatniť bežnú zásadu koaličných zmlúv, podľa ktorej sa medzi najvážnejšie porušenia koaličnej zmluvy považuje hlasovanie  s opozíciou.  Koaličná zmluva definuje to, čo spolu koalícia bude presadzovať. Všetko ostatné sa buď dohodne neskôr na koaličnej rade, alebo to proste neprejde. Hlasovanie proti vôli koaličného partnera sa vždy považuje za neprípustné a ak sa to stane, väčšinou sa to koaličnému partnerovi škaredo vráti.

Považujem preto za fatálnu vyjednávaciu chybu, ak KDH prišlo s návrhom na odklad predloženia registrovaných partnerstiev na rok 2022 s tým, že pripustilo získavanie hlasov z opozície. Registrované partnerstvá tým získali privilegované postavenie oproti iným veciam.

Túto vyjednávaciu chybu nezachráni ani pýtanie si 30 dňovej lehoty na prípadné rozhodnutie KDH, čo bude robiť potom, ako mlieko rozlialo. KDH musí urobiť všetko, aby sa mlieko nerozlialo. Pilátovské zoberte si ho a "schváľte" (a potom uvidíme) nie je hodné kresťana.  KDH môže jasne povedať, že z vlády odíde, ak sa o to pokúsia. Takýto jasný postoj viac pomáha stabilite akejkoľvek novej vlády, ako toto vajatanie. Odmietnutie registrovaných partnerstiev neznamená žiadne „zatočenie s gejmi“. Dôvody pre neprijatie nesprávnych požiadaviek musia byť motivované láskou k deťom a rodine a tiež láskou k osobám, ktoré pociťujú príťažlivosť k rovnakému pohlaviu.

Pán Hlina sa mýli, ak tvrdí, že na to, aby zákon o registrovaných partnerstvách prešiel je potrebných 76 poslancov. Nie je to pravda. Zákon sa prijíma nadpolovičnou väčšinou prítomných poslancov. Takže zákon môže prejsť s oveľa menším počtom poslancov. Nikto sa nemôže čudovať, ak nová opozícia (samozrejme, ak nejaká nová opozícia bude) odmietne hlasovať a zúčastniť sa na koaličnej "prekáračke" medzi PS-Spolu a KDH. Nie je úlohou opozície pomáhať koalícii vládnuť.

Čo sa dá vyvodzovať z Hlinovho návrhu, aby PS-Spolu odložilo predloženie registrovaných partnerstiev na rok 2022?

  1. KDH nezahlasuje za registrované partnerstvá.
  2. KDH vstúpi do vlády, za vládnutia ktorej jeho koaličný partner predloží registrované partnerstvá.
  3. KDH nebolo dnes schopné povedať PS-Spolu, že registrované partnerstvá nielenže nepodporí, ale že do takej vlády nevstúpi a odíde, ak by to koaličný partner chcel presadiť.
  4. V KDH v súčasnosti neexistuje jasný postoj, či uznesenie Rady KDH o tom, že by malo z vlády v prípade schválenia registrovaných partnerstiev odísť.
  5. KDH uprednostňuje iné témy, ako sú neobchodovateľné hodnoty v oblasti ochrany manželstva a rodiny.
  6. KDH nepriamo povzbudilo PS-Spolu k tomu, aby registrované partnerstvá presadzovalo.
  7. KDH „posvätilo“ postup extrémnych liberálov z PS-Spolu, aby hľadalo hlasy pre registrované partnerstvá v opozícii.
  8. KDH takýmto návrhom Hlinu spôsobilo zásadný negatívny zlom vo svojej vyjednávacej pozícii vo vzťahu k hlasovaniu s opozíciou pri registrovaných partnerstvách. Téma presadzovania registrovaných partnerstiev týmto získala privilégium špeciálneho prístupu. Už by to nebolo porušenie koaličnej zmluvy.

Odhad Focusu, ktorý dáva KDH 7,5 % potešil pána predsedu Hlinu a utvrdil ho, že spájaním sa extrémnymi liberálmi z PS-Spolu ide tou správnou cestou. Bojím sa, že to správna cesta nie je a je úplne jedno koľko percent KDH získa. Výsledok sa počíta a ten je po stretnutí s Hlinom viac na dosah Trubanovi s Beblavým. Bohužiaľ, na našu škodu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo