Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. júl 2019

Univerzálny základný príjem a Andrew Yang

Záchrana pred automatizáciou alebo ďalšia z ľavicových utópii?
Univerzálny základný príjem a Andrew Yang

   S ideou univerzálneho základného príjmu (universal basic income, ďalej len UBI) som sa stretol prvý krát pred pár rokmi. Zjednodušene sa jedná o to, že štát posiela na mesačnej báze každému občanovi nad 18 rokov základný príjem. Napríklad 250 eur. No questions asked. Ľavicou ošmahnutý kolega ma vtedy presviedčal, že to je skvelá vec. Ja som zas presviedčal jeho, že to je ľavicová blbosť, ktorá podobne ako iné ľavicové blbosti žiadne problémy nevyrieši, naopak, zopár ich vytvorí. Predstava štátu, ktorý rozdáva peniaze len tak, bez zásluh, musí ísť proti srsti každému, kto je aspoň milimiter napravo od stredu . No teraz, po pár rokoch to počúvam opäť z úst Andrew Yanga a núti ma to zamyslieť sa ešte raz.

   Andrew Yang je úspešný podnikateľ, zakladateľ Venture for America1 (neziskovka s misiou podporiť podnikateľské prostredie a tvorbu pracovných miest) a momentálne aj prezidentským kandidátom za demokratickú stranu v USA. Kľúčová téma jeho kampane je "freedom dividend" - 1000$ mesačne pre každého dospelého Američana. Argumentuje tým, že v nasledujúcich 10-15 rokov budeme svedkami masívnej automatizácie, ktorá sa dotkne zamestnaní ktoré patria medzi najčastejšie. V USA je 3,5 mil. kamionistov ktorí sa s obavami pozerajú na testovanie autonómnych truckov2, približne 5 miliónom ľudí pracujúcich v retail segmente (predavačky/predavači) sa ťažko čítajú správy o zatvorení takmer 4000 kamenných obchodov v roku 20183, pracovníci call centier, ktorých je v USA približne 5 miliónov eur, sa asi nepotešili predstaveniu nových funkcií Google asistenta, ktorý vie vo Vašom mene zavolať do reštaurácie a zajednať stôl pre ôsmich ľudí s vysokou pravdepodobnosťou, že čašník si ani neuvedomí, že volal s počítačom...4  Postupom času a vývojom technológii sa automatizácia dotkne mnoho ďalších zamestnaní - napr. už teraz je merateľný úbytok záujemcov medzi študentmi medicíny o odbor rádiológie, pretože vývoj  softwaru naznačuje, že už onedlho budú počítače čítať RTG snímky lepšie ako ten najskúsenejší a najpozornejší lekár, samozrejme v zlomku sekundy.5

   Na Yangovi je sympatické, že sa netvári, že 1000 dolárov mesačne týchto ľudí vytrhne a zachráni (v USA je hranica chudoby na úrovni 12 700$/rok a priemerná ročná mzda je 45 000$). Taktiež plne chápe, že k plnohodnotnému životu človeka nestačí, že Vám pípa na účet určitá suma peňazí a nezomierate od hladu, ale dôležitú úlohu zohráva, že si na svoj chlieb vie zarobiť, že je potrebný a že prispieva svojou trochou k dobru komunity. Ale, ako hovorí, UBI pomôže "obrúsiť hrany". Teda zjemní spoločenské a ekonomické otrasy, dá ľuďom aspoň trochu sociálnych istôt, posmelí ľudí k podnikaniu, a boostne ekonomiku ako takú : teda veľká časť peňazí sa bude de facto vracať do systému. 

   Napriek tomu, že som presvedčený o tom, že kapitalizmus a slobodný trh priniesol spoločnosti nevídané dobrá, zlepšil životnú úroveň, predĺžil dĺžku života a priniesol viac slobody, som ochotný uveriť tomu, že v nasledujúcich rokoch budeme vo viacerých technologicky vyspelých krajinách svedkami výrazných úprav momentálneho nastavenia kapitalizmu. Technológie naozaj menia svet. Nikdy v minulosti nebolo možné rozmnožiť (scale up) úspešnú firmu tak ako je to možné teraz. V oblasti predaja sa nedá konkurovať Amazonu. V oblasti online reklamy sa nedá konkurovať Googlu a Facebooku. Viem, že začínam znieť ako Bernie Sanders, ale nedá sa zatvárať oči pred tým, že Amazon, ktorý má obrat vo výške sumy štátnych rozpočtov krajín V4, zaplatil v roku 2018 na federálnej dani 0, slovom nula, dolárov.6 

   Elon Musk si myslí, že v budúcnosti bude UBI nevyhnutnosťou. Hovorí, že si nepraje aby sa to stalo, ale že pravdepodobne sa to udeje.7  Začínam rozumieť čo sa tým myslí a kolegovi z úvodu článku sa ospravedlňujem. 

 

 

Inzercia

Zdroje:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Venture_for_America
  2. http://www.alltrucking.com/faq/truck-drivers-in-the-usa/
  3. https://www.businessinsider.com/stores-closing-in-2018-2017-12
  4. https://www.techradar.com/news/google-assistant-can-now-make-restaurant-reservations-in-43-states
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6268174/
  6. https://fortune.com/2019/02/14/amazon-doesnt-pay-federal-taxes-2019/
  7. https://www.businessinsider.com/elon-musk-universal-basic-income-2017-2

 

 

 

 

Odporúčame