Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. máj 2019

Študentské voľby do EP dopadli pre kresťanov fiaskom

Ani jedna kresťanská strana by sa do EP nedostala, spolu by však získali 9,9%.
Študentské voľby do EP dopadli pre kresťanov fiaskom

Na stredných školách počas posledných dvoch týždňov opäť prebiehali študentské voľby. Už druhé v tomto roku. V tých prvých, prezidentských, vyhrala Zuzana Čaputová a napísal som vtedy komentár o tom, čo z toho môže vyplývať pre slovenské cirkevné školstvo. Študentské voľby už v minulosti predpovedali nástup kotlebovcov do parlamentu, keď v nich vyhral napriek tomu, že oficiálne prieskumy mu nedávali žiadnu šancu. Z veľkej vzorky, až 13 000 študentov, môžeme čítať mnohé informácie aj teraz, pred európskymi voľbami. Prvé ani druhé miesto nie sú prekvapením. Kotleba je medzi mladými stabilne etablovaný a masívna marketingová kampaň Zuzany Čaputovej sa zas prirodzene premietla do volebných preferencií PS+SPOLU. 

Ako dopadli kresťania?

So zvedavosťou som však očakával aké výsledky prinesú tieto voľby pre kresťanskú scénu. Či sa potvrdí to, čo tvrdia predstavitelia KÚ, že nebojujú o rovnakého voliča ako KDH, ale oslovujú mnohých kresťanov, ktorí nemajú koho voliť. Či sa potvrdí, že potenciál kresťanskej stany je max. 8-10%. Či KDH nedokáže osloviť mladého človeka a kresťanskou stranou pre mladých je KÚ. Či KDŽP oslovuje toho istého voliča ako KDH a KÚ, alebo ich fundamentalistický a proruský prístup zaberá skôr na voličov ĽSNS. 

Rozbíjajú nové strany scénu?

V prieskume, ktorý si dala urobiť Rada mládeže Slovenska v novembri 2018, ešte pred rozbitím kresťanskej scény, získalo KDH 7,7%. Práve porovnaním s týmto prieskumom môžeme zistiť, že KÚ odobralo svojich 2,66% mladých voličov práve KDH, a nie z nejakej skupiny nevoličov, či inej strany. Títo voliči nestačili na to, aby KÚ posunuli v študentských voľbách do Europarlamentu, ale stačili na to, aby sa doňho nedostalo KDH. 

Pri ďalšej kresťanskej strane, KDŽP tiež visí otázka, či odoberá voličov KDH, alebo niekde inde. Paradoxne, táto strana získala viac % než KÚ a to 2,9%. Ak by sme operovali so 7,7% zo spomínaného prieskumu, tak nám vychádza že KDH+KÚ majú 6,96% a necelé percento ešte stále chýba. Myslím si, že sa môžeme domnievať, že túto časť prebralo práve KDŽP, ktoré ale inak nedokáže výraznejšie osloviť mladých zo strán ako ĽSNS a pod., s ktorými majú podobnú rétoriku. 

Inzercia

Na Cirkevných školách bodovalo ĽSNS a KDH

Kresťanská únia nezvíťazila ani na cirkevných školách, kde jej 9,44% predbehlo KDH s 13,81%. Ani to však nebolo najväčšou stranou, vyhralo by ĽSNS s 14,2%. Zároveň však platí, že na cirkevných školách získala kotlebova strana najmenej hlasov, v porovnaní so štátnymi a súkromnými. KDŽP by sa na cirkevných školách tesne dostalo do europarlamentu s 5,3%.

Po voľbách sa musíme zjednotiť!

Myslím si, že KDH sa s podporou 4,3% u mladých nemusí obávať, že sa do EP nedostane, pretože sa už pravidelne očakáva nízka účasť a zároveň má KDH tradične vyššiu podporu medzi staršími ročníkmi, ktoré ho potiahnu. Tieto výsledky nás však opäť privádzajú k tomu, že sa musíme zbaviť paradigmy toho, že KDH nedokáže osloviť mladých, paradigmy, že KDH musí padnúť a na jeho troskách vybudujeme niečo nové. Musíme sa zbaviť paradigmy novej kresťanskej strany a zmeniť ju na paradigmu jednoty skôr, než bude neskoro. Tieto výsledky sú pre nás varovaním toho, pred čím si mnohí zatvárajú oči, a to že kresťania môžu skončiť mimo parlamentu, napriek tomu, že spolu by získali značné množstvo hlasov. Opäť pripomínam to, čo na závere väčšiny mojich blogov. Zjavne všetci potrebujeme facku. Škoda len, že je možné, že tú facku budeme cítiť ešte 5 rokov. Bude na to potrebné veľké množstvo pokory a veľkorysosti z oboch strán, ale verím, že po európskych voľbách sa títo ľudia vrátia do KDH, že sa podarí politicky zjednotiť to tzv. charizmatické a tzv. tradičné spektrum a spoločne, hnaní nadšením z jednoty, dostaneme kresťanskú demokraciu späť do parlamentu!

 

Titulná fotka: southeusummit.com/Shutterstock.com

Inzercia

Podpredseda Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska, absolvent európských štúdií na Univerzite Komenského, absolvent Kolégia Antona Neuwirtha a člen SLH.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Povinne zneužití Rómovia

Povinne zneužití Rómovia

Národnej rade SR bol predložený návrh zákona, ktorý zavádza pre všetky deti povinnú materskú škôlku od piatich rokov. Problém segregovaných rómskych osád sa objavuje so železnou pravidelnosťou. A štát sa dlhé desaťročia pokúša tváriť, že niečo rieši. Radikálnosť bleskov a hromov na jednej strane politického spektra sa strieda s politickou korektnosťou na tej slnečnejšej strane. Ak sa problém zakrýva politicky korektnými slovami, druhí škrípu zubami. Citlivé uši našich tzv. ľudsko-právnych aktivistov sú aj na škripot alergické. Hľadiac z Bratislavy sa o tom dá povedať veľa slov a „riešení“. Praktická vykonateľnosť sa ponechá blahosklonne na východniarov. Tí sa potom dozvedia, čo všetko sa nesmie.