Mohla to byť dobrá správa, ale nie je

Mohla to byť dobrá správa, ale nie je

Informácia o klesajúcom počte umelých potratov mohla byť radostná správa. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) uvádza, že oproti roku 2017 klesol vlani počet umelých potratov o 78.

Mohla to byť skvelá správa o stave našej spoločnosti. Správa o krajine, v ktorej má rodina takú podporu, že sa ženy a muži neboja mať deti. Bola by to skvelá správa, ale nie je. Správa totiž informuje aj o iných skutočnostiach. Áno, pokles existuje, ale...

PRVÉ ALE:

Po podrobnom prečítaní správy NCZI som si však všimla aj iné dáta, o ktorých Denník N neinformoval. Zvýšil sa počet umelých potratov u maloletých dievčat do 14 rokov a výrazne sa zvýšil počet umelých potratov vo vekovej skupine mladistvých 15 – 19-ročných. Tu bol nárast naozaj obrovský! V roku 2017 to bolo 452, ale v roku 2018  až 547 umelých potratov! Keďže ide o mladistvé dievčatá, malo by nás to prinútiť minimálne k zamysleniu. A to ešte nevieme, či ďalšie mladistvé dievčatá neriešili svoje tehotenstvo tajne, bez akejkoľvek lekárskej kontroly, užitím preparátov, ktoré potrat spôsobia. V strategickom dokumente o starostlivosti o zdravie pre roky 2014 -2030 sa píše o zdravom štarte do života, ktorý „by mal byť najvyššou prioritou“ a tiež, že rôzne "vekové skupiny detí, mládeže a dospievajúcich si kvôli svojej špecifickosti vyžadujú zvýšenú pozornosť i osobitý prístup". Kompetentní štátni predstavitelia si nemôžu zakrývať oči, keď ide o zdravie maloletých a mladistvých dievčat. Na všetky tieto otázky sa prostredníctvom interpelácie budem pýtať priamo ministerky zdravotníctva. O jej odpovediach budem verejnosť informovať. 

DRUHÉ ALE: 

Pokles počtu umelých potratov zo 6102 na 6024 nemusí (a pravdepodobne ani neznamená), že sa narodilo 78 detí. Teda, že 78 žien si zvolilo lepšiu cestu ako umelý potrat. Musíme si totiž uvedomiť, že stále narastá snaha likvidovať tehotenstvo už v jeho prvých štádiách, a to chemickými potratmi. Na Slovensku síce nie je povolený predaj týchto tabletiek, ale čierny trh funguje a nie je až taký problém kúpiť si tieto preparáty cez internet. Počatý ľudský plod sa dnes likviduje sofistikovanejším spôsobom, bez „zašpinenia rúk“. Možno práve chemické potraty spôsobujú zníženie počtu umelých potratov vykonaných chirurgicky. Dôležitým aspektom je tiež zníženie počtu tehotenstiev z dôvodu stále narastajúcej neplodnosti párov a tiež voľne dostupnej núdzovej antikoncepcie tzv. tabletiek „deň po“, ktoré sú bez lekárskeho predpisu a teda bez lekárskej kontroly a dohľadu. 

Radosť z ubúdania umelých potratov teda nie je na mieste, keďže sa zvyšuje počet umelých potratov u mladistvých dievčat. ŽENY, a zvlášť DIEVČATÁ, si zaslúžia lepšie riešenia ako je umelý potrat. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo