Rozmýšľam o voľbe Sulíka, dá sa mi ešte pomôcť?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozmýšľam o voľbe Sulíka, dá sa mi ešte pomôcť?

Prezidentské voľby ma už akosi prestali baviť, obzvlášť keď už je isté ako to dopadne. Eurovoľby nevzbudzujú u mňa dostatočnú emóciu, aby som sa nimi zaoberal aktívnejšie a tak mi hlava začala spracovávať parlamentné voľby ktoré sa konajú o menej ako jeden rok(!). Normálne takto sama od seba. Tak som sa pozrel, že čo jej nedá pokoja.

Vnímam sa, podobne ako väčšina čitateľov nášho milovaného Postoja, za konzervatívneho človeka, ktorého aj pri volebnom akte ovplyvňuje kresťanský pohľad na svet. Vždy som volil s týmto zreteľom. KDH alebo potom Oľano/NOVA, kde som si vyberal aj kresťanov. Za prezidenta Mikloška, za europoslancov Škripeka a Remišovú.

S týmto volebným manuálom sa nelúčim, no pri pohľade na ponuku v parlamente sa zdá, že ho nebudem potrebovať. Kresťanská demokracia na Slovensku momentálne vyvoláva skôr súcit ako nádej. Krátky (trochu zjednodušený) súhrn politických hráčov, ktorí sa hlásia ku konzervativizmu:

  • KDH malo prvých 15 -20 rokov našej republiky nenahraditeľnú pozíciu, jasný názor na vec a zásadových ľudí. Dnešné KDH má s tým projektom spoločný už len názov.

  • Oľano, kde sa tiež pohybujú konzervatívci alebo kresťania je strana, ktorá je závislá od toho ako sa vydarili raňajky Igora Matoviča. Je to zrejmé čím ďalej tým viac a ja už nie som ochotný to trpieť.

  • KDŽP asi netreba úplne komentovať, aspoň dúfam.

  • KÚ : pre ňu si vyhradím samostatný odstavec

Kresťanská únia je mladučký projekt, ktorý je postavený na výrazných osobnostiach kresťanských spoločenstiev. Viem si predstaviť, že pred pár rokmi by som ich volil, no dnes sa obávam, že mi to už nebude stačiť. Mám pocit, že na ňu najviac platia slová z dnešného článku Martina Hanusa a Jozefa Majchráka : „...aj pod vplyvom príchodu charizmatikov sa do politického priestoru predral náboženský jazyk, ktorý je najmä náhradou za nemohúcnosť v iných témach.“ Inými slovami : Som kresťan, voľte ma. To je princíp ktorý mi nevonia. Vadí mi u Šefčoviča, vadí mi aj u Škripeka : pri každom z iného dôvodu.

Dostávame sa k pointe. Naozaj má zmysel silou mocou hľadať toho kresťana v politike s ktorým budem mať síce duchovný súzvuk a zorganizuje modlitebné raňajky no výsledok jeho politickej práce bude zanedbateľný? Nie je cieľom hľadať u politikov kompetentnosť, odbornosť, odvahu a energiu posúvať veci? Kresťanstvo nie je zárukou charakteru a charakter nie je predpoklad kresťanstva. To si v postkresťanskom svete musíme uvedomiť. Aby sme sa chápali, ja podporujem vstup kresťanov do politiky, no ak je kresťanstvo jedinou zástavou ktorú držia, tak je to žalostne málo.

A tu niekde mi tá moja hlava unavená z pretlaku kresťanských kandidátov a ich vzájomných prekáračiek ponúkla meno Richard Sulík. Sulík kresťan nie je a ani sa na neho nehrá. Z môjho pohľadu je to ozajstný pravičiar ktorý chápe kto v štáte vytvára hodnoty a kto ich potom prerozdeľuje. Nepotrebuje sociálne balíky k tomu aby priniesol témy. Jeho kritika prerastenej byrokracie a sociálneho systému na Slovensku má hlavu a pätu. Má na to aj odpovede a vypracované reformy. Má triezvy pohľad na EÚ : vie v čom je prínosom a kde sa robia chyby. Pamätám si ako po nástupe do európskeho parlamentu ostal zhrozený z toho, koho tam považujú za liberálov. Je konzistentný vo vyjadreniach aj keď to zrovna nie je príjemné : voľné hranice únie kritizoval, keď to ešte nebolo cool, slobodné podnikanie bude obhajovať aj keby ho mal celý facebook zhejtovať (kauza teplé rožky), proti eurovalu bude hlasovať a stáť si za svojím slovom aj keď to pani Radičová spojí s otázkou o dôvere vlády. A po tom všetkom mám stále pocit, že nestráca energiu.

Aby som ho iba nechválil, SaS má obrovské problémy s ľuďmi v regiónoch a na hodnotovo konzervatívneho voliča úplne kašle. No vzhľadom na to čo som uviedol vyššie a tiež fakt, že extrémni liberáli zo SaS odišli si viem predstaviť, že im to tam o rok hodím.

Dá sa mi ešte pomôcť?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo