Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. marec 2019

Zúfalá žena, dieťa a farizeji

Ústava Slovenskej republiky: D r u h ý o d d i e l Základné ľudské práva a slobody Čl. 15 (1) Každý má právo na život. Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením.
Zúfalá žena, dieťa a farizeji

Roky sledujem zblízka aj zďaleka, ako sa 25. marca, v DEŇ POČATÉHO DIEŤAŤA búšia do hrude kresťania v politike a dušujú sa, ako pomôžu malým stvoreniam v bruškách maminiek, ktoré sa ich chcú zbaviť.

Avšak roky jediný objavný návrh, s ktorým nakoniec prídu, je opäť len a len Zákaz interupcií, o ktorom veľmi dobre vedia, že nemôže tak či tak preisť. Kedy-tedy ho aj predložia, vystúpia s plamennými rečami za kecpultom, návrh neprejde ... a potom rozposielajú svojim ovečkám newslettre "ako oni zviedli spravodlivý križiacky boj proti interupciám".

Márnosť nad márnosť ... a ja mám po tých rokoch pocit, že len divadlo. Farizejské divadlo, kedy tí "autentickí" kresťania považujú za jediný cieľ svojej politiky vytiahnuť túto novelu zo šuflíčka a predložiť ju. A potom NIČ.

NIČ. NIČ. NIČ.

Vo svojom pocite "autentickosti" a vyvolenosti spomedzi kresťanov, zabúdajú myslieť mysľou zúfalej ženy. Nerozmýšľajú, že tá žena sa možno dostala do situácie, kde by potrebovala v prvom rade úprimnú pomoc a nie moralizovanie.

Priznávam, už ma to nebaví a trvá to už dlho. Už v roku 2011 som si v tento deň do parlamentu obliekol tričko s nápisom "Potrat nie je riešenie, donosiť dieťa a dať ho na adopciu, riešením je." Tipnite si, kto sa do mňa vtedy najviac navážal, že s tým nevinným tričkom dehonestujem parlament? Nie Danko, ten chumaj tam ešte vtedy nebol. Hrušovský, kľúčový človek z KDH. Človek, od ktorého som očakával najviac podpory. Nuž, farizej v praxi.

Nie, nebudem už čakať, kedy "autentických" kresťanov osvieti Duch Svätý a pochopia, že zakázať v dobe otvorených hraníc potrat život dieťaťu s veľkou pravdepodobnosťou nezachráni. Do hodiny-dvoch môže byť rozhodnutá žena na Ukrajine, v Čechách, či Maďarsku ... a vyrieši svoj "problém".

Preto som do hĺbkového referenda zaradil aj otázku:

PRÍSPEVOK OD 4. MESIACA TEHOTENSTVA
Súhlasíte s tým, aby nárok na materský príspevok mali pracujúce a študujúce matky už od 4. mesiaca tehotenstva vo výške rodičovského príspevku?

Týmto návrhom sledujem, aby sme pomocnú ruku budúcej matke podali vtedy, keď to najviac potrebuje. 200 eur nie je zázrak, ale mnohým budúcim mamičkám to dokáže výrazne pomôcť. Niektorej na vitamíny, niektorej na náhradu strateného prijmu, keďže už toľko v práci nevládze, alebo je na rizikovom. Áno, niektorým na zalepenie očí partnera, ktorý ju posiela na interrupciu s argumentáciou "lebo si ho nemôžeme dovoliť".

Reálne by sme tak ukázali, že nám na mamičke v očakávaní záleží vtedy, kedy to potrebuje cítiť. Možno chválite, možno odsudzujete - potom skúste nejaké dobré riešenie navrhnúť aj vy ... rád si v diskusii prečítam;)

Veľmi by ma ale zaujímal Váš názor na iný návrh, ktorý som dodnes nikdy verejne nespomenul, ale máta ma už dlhšiu dobu.

ZAPLAŤME ŽENE ODŠKODNÉ, AK DONOSÍ SVOJE DIEŤA A ZVERÍ HO NA ADOPCIU

Inzercia

Ako presne by to fungovalo? Veľmi jednoducho - každá žena, ktorá by do konca 3. mesiaca tehotenstva podpísala zmluvu so štátom, by potom, ako ho po pôrode zverí na adopciu, dostala vyplatený príspevok vo výške napr. 20násobku jej priemerného platu pred začiatkom tehotenstva. Samozrejme, počas tehotenstva by musela riadne chodiť k lekárovi na priebežné prehliadky.

Predpokladám tieto výhrady:

To je obchodovanie s deťmi - nuž, možno sa to tak javí - ale mám protiotázku - čo je lepšie - zachrániť život, alebo návrh odmietať, lebo sa nejako javí?

Rómky z osád si z toho urobia biznis - prečítaj si návrh ešte raz: "20násobku jej priemerného platu pred začiatkom tehotenstva" ... treba to napísať ešte raz?

A čo keď niektorá žena porodí len kvôli odškodnému? - A? Veď to je cieľ - aby dieťa donosila a život mu nezobrala. A ak sa nájde taká, že kvôli odškodnému naschvál otehotnie? Mne to nevadí, komu áno? Koľko ich bude? Pár, či ani jedna?

Čo keď budeme takto motivovať ženy, nech predajú svoje deti? - nebudeme, žiadna milujúca matka to nespraví. Pristúpi na to len tá, ktorá by ho inak tak, či tak nechala zabiť.

Ale veď domovy sú plné detí, ktoré nikto nechce! - pravda, ale zároveň je pravdou, že na "nerómske, nepostihnuté batoľa" sa čaká 5 rokov.

A za čo to odškodné? Za to, že urobí niečo proti svojej vôli a hlavne za to, že sa dobrovoľne vydá ohováraniu - veď si len predstavte, ako to bude vyzerať v priemernej slovenskej dedine - Maja sa prespala! Maja išla do pôrodnice. Maja dala decko na adopciu! Krkavčia mater! = absurdné, žena, ktorá dnes odmietne zobrať život svjomu dieťaťu a zverí ho na adopciu je krkavčia mater. Žena, ktorá podstúpi interrupciu, išla na lekársky zákrok.

... a mnohé iné výhrady

Skúsme sa nad tým návrhom aspoň zamyslieť a zvážiť, či by sme takto nemohli skúsiť zachrániť jedno, desať, sto ... neviem, koľko detí ročne. Skúsme sa zamyslieť, či nie je čas dopriať niektorým matkám možnosť byť nedokonalá. Či im nevieme dopriať možnosť spolodiť, donosiť a porodiť, ale samotnú výchovu zveriť tým, ktorí márne na svoje vlastné dieťa dlhé roky čakajú.

Doprajme si múdrosť ducha, aby nám umožnil spoznať záujem toho nemého dieťaťa a nie len svoje zištné politické záujmy. Verím, že cestu, ktorú chcem k záchrane zachrániteľných nenarodených detí týmto ukázať, dokážu podporiť aj liberálne zmýšľajúci ľudia, nie len kresťania. Aspoň tak to cítim, po mnohých rozhovoroch, ktoré som na túto tému aj s kresťanmi aj liberálmi absolvoval.

A čo vy? Dík za názor:

Odporúčame

Blog
Nehaňte Ferka svojho

Nehaňte Ferka svojho

Nestačím sa čudovať hejtu, ktorý sa spustil na Františka Mikloška. Ešte toť nedávno im bol všetkým dobrý, ale čas sa zmenil. Jedným vadí, že si dovolil nepodporiť toho pravého "kresťana" ešte pred prvým kolom ... a druhým, že si dovolil povedať, že iného "kresťana" Šefčofiča voliť v druhom on teda nebude.