Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. marec 2019

Kresťanské spoločenstvo Milosť - sekta?

Do kresťanského spoločenstva som prišiel na pozvanie tak ako každý iný avšak dlho som sa tam neohrial. Prečo?
Kresťanské spoločenstvo Milosť - sekta?

Zrejme sa tu rozvíri pred eurovoľbami debata na tému z názvu tohto blogu. Vzhľadom k tomu, že mám k tejto téme celkom exkluzívne vlastné skúsenosti tak som pociťoval potrebu sa k tomu vyjadriť. 

 

1. Prečo (neskromne) exkluzívne skúsenosti? 

 

Pretože keď som sa sám stretol v danom okamihu s touto témou tak som nevedel dohľadať relevantné insiderské informácie ohľadom tejto témy teda pokiaľ nepočítame material ohľadom charizmatických hnutí zo zahraničia. 

 

2. Prečo som pociťoval potrebu sa vyjadriť?

 

Chcem tu hlavne zanechať stopu na internete, ktorá sa bude dať dogoogliť, pretože 1. stretnutie s týmto spoločenstvom určite vyvolá v hlave zmätok (plač, padanie ľudí a emotívne vypätie všade okolo seba hneď na prvú hodinu dá do pomykova zrejme nie jedneho borca) a v roku 2019 je predpoklad, že čo prvé človeka napadne je si o tom zistiť niečo na internete. Bohužiaľ zo slovenských reálii som v dobe, keď som o tom niečo hľadal našiel len jednú autentickú aj to sprostredkovanú skúsenosť.  

 

3. Je vhodné spomenúť z akej pozície píšem, aby som bol dobre (ne)zaškatulkovaný a teda spolu s ňou aj téma. 

 

Nie som nejaký echt kresťan. Na postoj chodím skôr kvôli tomu, že je to oáza starej dobrej žurnalistiky a to som relatívne ešte stále mladý liberál, no nemyslím ten trendový z dennika, ktorý je liberálom len kvôli tomu, aby ho vlastná svorka nevylučila tak pritakáva (nápodobne to platí aj z opačného konca), no liberál v tom, že tak čítam postoj ako aj denníkn a veľa krát som podľa poučiek zrejme aj konzervatívec.

 

K téme:   

 

Do kresťanského spoločenstva som prišiel na pozvanie tak ako každý iný avšak dlho som sa tam neohrial. Bol som 3 krát (dvakrát už len kvôli tej osobe ktorá ma tam dostala aby som viac zistil o čo sa jedná vzhľadom k tomu že mi na nej záleží)

 

Skúsim bez predsudkov a bez emócii sprostredkovať moje poznatky ako človeka, ktorý sa venuje psychológii, obchodovaniu, ma zbehnutých zopár duchovných kníh, nič viac, nič menej:

 

Pozitíva:

 

- Na nedeľnom stretnutí, ktorého som sa zúčastnil, bolo úplne skvelé ako tam hrala kvalitná kapela a naozaj čo sa týka určitej kutúrnej vložky to bolo niekde úplne inde ako v kostoloch (kde som prestal chodiť aj kvôli tomu a keď som chodil tak rozhodne nie bez budíka - a to berte skôr s humorom ako vážne :) 

 

- Aj tí pastori alebo ako sa volali rozprávali zapálenejšie a boli dobrí po všetkých stránkach formy prejavu od nonverbalky cez tón hlasu a podobne až som rozmýšľal aký je proces výberu tých ľudí že to tak sadne že furt tam bol takí dobrí kázatelia opakujem čo do formy prejavu (nie obsahu). Myslím, že je to dôležité. Ako mám veriť zdroju informácii, ktorý minimálne pôsobí tak, že niečo nerozpráva od srdca, no len z povinnosti? Je to dôležité a robia to tam dobre. 

 

- Niektoré myšlienky kázateľov boli aj poučné. Myslím že to mysleli v dobrom po určitej stránke. Teda dúfam, že nešlo len o to zamiešať trochu pravdy do komplexného manipulovania, aby to manipulovanie bolo dokonalejšie. Snáď. 

 

Negatíva:

Inzercia

 

- Silná a kvalitná forma prejavu bola buď vedome alebo nevedome (pokiaľ sami tomu uverili, čo hlásali +  majú talent to ďalej šíriť danými prostriedkami) zneužívaná proti ľuďom, čo tam chodia a to tým, že som si v obsahu prejavu (ale častokrát aj vo forme) všimol obrovské množstvo stimulácii, ktorej sa v podnikateľských kruhoch nepovie inak ako "obchodovanie". Bolo mi to podozrivé vzhľadom k tomu, že nepovažujem za vhodné, vieru obchodovať, najmä tak zhurta a prudko. Porovnal by som to k základom na dome.  

 

- Obmedzený prejav a myšlienky v tom zmysle, že keď už niečo prednášam mal by som niesť zodpovednosť za to čo prednášam - vysvetlím - keď som konfrontoval vedúceho s tým, že jeho plamenný prejav o tom, že všetky iné naboženstva vrátane kreťanstva sú (ne)obrazne povedané čisté peklo, je síce zaujímavý, avšak, spýtal som sa, či vie kto sú Eckhardt Tolle alebo Osho, ktorí hlásajú ako cez kopirák to, čo kázal aj on v danej chvíli. Nevedel o koho sa jedná ani to nevedel že sú to významní predstavitelia toho jeho "pekla" čo mi prišlo úsmevné. Tak úprimne nie ironicky. 

 

- Keď som sa ľudskou rečou cez email pýtal čo je to ich náboženstvo bez nejakých štvavých sugestívnych otázok najvyššieho predstaveného (myslím že to bol nejaký čech a je aj v tej reportáži v rtvs, pokiaľ si pamätám), len zo zaujímavosti, kedže skutočne ma zaujímajú takéto všelijaké veci, naopak, kládol som dôraz na to, aby to bolo pochopené tak, že sa len zaujímam, nie haním a podobne. Obratom som dostal z fleku vynadané do ancikristov :D Dovolím si tvrdiť, že s takýmito hrubými predsudkami v mindsete by nemal byť vzorom alebo ovplyvňovať - nikto čokoľvek. Viem pochopiť ak už ma averziu, lebo sa musí isto veľakrát stretnúť aj zo sugestívnymi otázkami na túto tému, no reakcia bola v každom prípade neprimeraná až infantilná.  

 

- Mrmlanie v jazykoch - kde sa ľudia počas toho javu rozplakali je, podľa môjho názoru, namiešaná psychológia s fyzikou ((dlhšiu dobu masírovaní a neskôr teda duchovne zapálení ľudia v spojitosti s jemnou fyzikálnou vybráciou a reakciou (ako motýliky v bruchu), ktorá pri takom množstve mrmlajúcich ľudí jednoducho vznikne, tak sa rozplačú - nehovoriac, že do toho vstupuje aj strach z neštandartnej situácie - taký dokonalý mix mi to prišiel)). Dôkazom toho, že nejde o ďalší dôkaz o bohu, (teda minimálne to bolo mrmlaním navodené) je, že sa nerozplakali všetci a boli to výhradne len ženy, ktoré sú samozrejme emotívnejšie vo všeobecnosti.  

Tu sa ešte zastavím. Mám pocit, že celé to obchodovanie je postavené na veľkých dôkazoch o Bohu nie o viere. Nutkaniu uveriť už potom samozrejme nič nebráni v ceste. Nevravím, že je to tak, skôr poukazujem na to, že stojí rovnocená otázka, či tie zázraky (lebo oni to objektívne považujú za zázrak) sú skutočným božím zásahom alebo len premysleným marketingom. Táto otázka je pre mňa otvorená.  

 

- Priznám sa, že spadnutie cca. 80 ľudí zo 100 v jednom šiku už aj mňa fascinovalo najmä keď mi nedávalo logiku, že by to nemalo byť skutočné, lebo toľko komparzistov jednoducho tuto hru by nehralo, avšak aj na to je vysvetlenie zo psychológie, viď video:

 

https://www.youtube.com/watch?v=1YZs2Pt4UCI - tento človek robí  nejaké veci aj pre BBC

 

-Zatiaľ - si myslím, že je to podobné ako vyššie popísané mrmlanie, keď sa človek dostane po masáži do "stavu skutočného uverenia" (teda srdcom nie mysľou), kde stačí oveľa menší podnet z vonku na podobné zázraky, ktoré nie sú bežným javom bádaným na ulici počas všedného dňa, no sú zrejme uskutočniteľné. Je to však len moja domnienka postavená na tom čo som na vlastné oči videl  (ohromné zapálenie prítomných ľudí) a relevantných poznatkov z internetu. 

 

Ako vyššie  uvádzam nechcem úplne spochybniť samotný akt, či je to Božie alebo nie je. Sám v tom doteraz nemám úplne jasno, čo som videl a zrejme by som sa dozvedel o čo ide, iba ak by som to sám zažil (padanie). Problem je v tom, že to už by som bol úplne odletený a celkovo po tom všetkom, čo som videl mám viac než zmiešané pocity, či sa chcem nechať "dobrovoľne odletieť". Vo veciach, čo nemám jasno zvyknem dávať na pocit, kedže pocit je len zhmotnený výsledok rozhodnutia podvedomia a podvedomie je mohutná inteligencia. Podvedomie mi povedalo, že nechoď do toho. 

 

- Aj keď som na stretnutiach nezbadal znaky typickej sekty, ktorá je zrejme z veľkej časti o peniazoch (a to som sa na drzovku poriadne pozrel do vázy s bankovkami do ktorej ľudia chodili hádzať peniaze pri "omši" na ktorej vystúpil dokonca nejaký vysoko postavený európsky pastor, takže to bolo skôr výnimočné, ad2: bolo som tam len 3krát netuším či neskôr odovzdávajú celé majekty a pod. ako to zvykne byť v sektach čo viem z počutia - nesúdim, neviem) tak minimálne cítiť zbytočné zásahy do ľudských mindsetov, čo sa mi potvrdilo tým, že s človekom, ktorý ma tam pozval už nie sme v kontakte a to z veľkej časti kvôli tomu, že sa začal pozerať na mňa z iného uhla pohľadu o ktorý som nemal záujem (aj keď to nebolo verbálne nejako príliš povedané bolo to však v rôznych skutkoch a medzi vetami dosť cítiť, že pokiaľ nepôjdem hentou cestou, tak už môžem ísť len cestou diabla - tak nejako by som popísal ten pocit pri komunikácii - a aj keď som si už myslel, že si možno len namýšľam, tak sem tam nastal nejaký emocionálny výbuch, že nejdem s Bohom, čo ma teda vrátilo späť k tomu, že je to tam, len väčšinou je to pod pokrievkou) To isté však môžem povedať o kresťanstve (a aj o naboženstve menom liberalizmus, aby neostala nitka suchá :), keď sa človek naňho príliš upne a považuje to za modlu nie len pre seba ale aj - a toto je problem - pre druhých a začne kádrovať a poučovať. Zhodou okolností podobné znaky a dôsledky sa prejavili aj u inej mne blízkej osoby, ktorá sa stala pre zmenu echt kresťanom. 

 

Dovolím si malé pokusy o postreh, ktoré som spozoroval.

 

postreh 1:

Tí kamaráti, ktorých si doteraz vážim a sú úplne v pohode vo svojej ľudskej podstate, sú zároveň po psychologickej stranke takí malí egotriperi, ktorým sa v určitej fáze života možno menej darilo a tým, že ego je "JA", a nie "ja", nemali sa v ťažkej životnej situácii (znásobenej o to, že vôbec nečakali svoje vlastné zlyhanie, kedže ego celý čas im nahováralo, že sú úplne top a furt sa musí a bude dariť) ku komu uchýliť a to ich hrozne oslabovalo. A tak sa upli o náboženstvo. Každý o to, ktoré im do života vtedy prišlo. Potrebovali okolo seba určitú svorku, kde sa budú v danej rozklepanej chvíli cítiť bezpečne a zároveň, kde pocítia nádej, že vlastne už sa začne dariť touto cestou (cestou viery v Boha, ktorý pomôže, kedže tou prvou to zrejme dovtedy nešlo). Čo je na jednej strane super, pokiaľ to daná cirkev uchopí správne a to na prospech predmetného jednotlivca. No ak je cieľ organizácie a následné procesy nastavené tak, že sa len čaká za takými ľuďmi ako vlk na ovcu tak potom to je o niečom inom. Opäť. Neprepájam to ani so spoločenstvom Milosť ani s kresťanstvom. Na konci dňa je to skôr o ľuďoch, ktorí majú tento volant v ruke, či ním pohnú k podpore človeka v ťažkej chvíli alebo k zneužitiu aktuálnej slabosti človeka vo svoj prospech.

postreh 2: 

Myslím, že spoločenstvo Milosť (no prvky ďalej uvedeného vnímam v menšej miere aj u undergroundových kresťanov) svojím hlásaním o tom, ako sú jediní vyvolení a ostatní ľudia na celom svete sú pomýlení a potrebujú pomôcť sa dostať na tu správnu cestu, vedome/nevedome masíruje ľudské ego už len tým, že nepriamo dištancovaním sa od iných cirkvi, nábožesntiev, filozofii naznačuje, že je človek členom exkluzívneho spolku, čoho následkom je prikladanie neprimeranej dôležitosti samému sebe. O to viac je to efektívne, pokiaľ človek prišiel do spoločenstva v situácii, keď nemal za sebou práve vydarené obdobie a s tým ruka v ruke mohlo byť doráňane jeho spoločenské postavenie. V takom prípade je to pre ego človeka blaženosť, ak zrazu začne pociťovať kombináciu vlastnej dôležitosti a bezpečie skupiny s rovnakým názorom (viď napríklad facebook socialne bubliny). 

Záverom by som len dodal, že na to, aby človek prišiel na to, čo je cieľom spoločenstva Milosť, či len laicky povedané duchovná podpora alebo sú v tom aj iné úmysly typické pre sekty je potrebné toto spoločenstvo zrejme navštevovať a najmä duševne sa vhĺbiť do stavu v akom som videl ľudí na stretnutiach, aby človek si vedel túto otázku zodpovedať. Paradoxne v predmetnom stave vhĺbenia alebo zapálenia zrejme je len veľmi ťažké ak vôbec možné rozmýšľať s pôvodným mindsetom alebo ak chcete čistou hlavou, s ktorou človek do spoločenstva vstúpil.  

Stopa vyhotovená. 

Odporúčame

Blog
Najväčší problém konzervatívnej politickej scény- Hlina

Najväčší problém konzervatívnej politickej scény- Hlina

Môj postoj k Alojzovi Hlinovi prebehol určitým vývojom. Pre parlamentnými voľbami v roku 2016 som ho vnímal ako novú krv v KDH, ktorá môže strnulé smerovanie rozhýbať správnym smerom a preto som mu dal svoj preferenčný hlas. Je to vec, ktorú z mojich volebných rozhodnutí najviac ľutujem. Viac, ako môj hlas Radoslavovi Procházkovi v prezidentských voľbách v roku 2014.