Návod na nešťastie od rímskeho kňaza

Návod na nešťastie od rímskeho kňaza

Vo výkladoch náboženských kníhkupectiev sa objavila trochu divná farebná knižka: na zelenom pozadí sedí chlapík na konári a ľavou rukou si ho píli. Škľabí sa pritom ako kúlový macher z animovaného filmu: Ja viem, čo vy nie. A pod tým titulok „Úspešne nešťastní. O umení kaziť si život.“

Autor: Nerosfina. Aha, pseudonym. Je to z taliančiny a anonymný pisateľ priamo v knihe sám seba opisuje ako muža v čiernom, žijúceho osamote a absolvujúceho mnoho pohrebov a málo svadieb. Čiže kňaza, čo pre istotu aj explicitne odhaľuje v posledných riadkoch knihy. Je zrejmé, že ten pseudonym v taliančine niečo znamená. Laik vie, že nero je čierny, a po troche špekulovania a hľadania v slovníkoch zistí, že sfina je od sfinare. Doslovne teda: „čierna zoštíhľuje“, čo autor vo svojej charakteristike aj presne takto formuluje. Netaliančinárovi to však nie je zrejmé na prvý pohľad, azda by teda bolo od prekladateľky Danky Jacečkovej pekné zosnovať k problému dovetok pod čiarou.

Nerosfina mal už očividne pokrk dobrovoľne nešťastných ľudí vo svojom okolí a na základe tejto svojej bohatej pastoračnej praxe zostavil ironický návod na to, ako si zbabrať život. Pod pláštikom humoru pritom cítiť stáročné pravdy o živote, uchované v pokladnici cirkvi aj sekulárnej filozofie či psychológie.

Autor svoje „rady skúseného diabla“ zhrnul do „štyroch pilierov nešťastia“: myšlienok a túžob, skutkov, vzťahov a uvažovania o všetkom. Posledný bod znie trochu kostrbato a po prečítaní sa z neho vykľuje skôr akési uvažovanie o podstatných, zásadných veciach, ako láska, smrť, zmysel života atď. Človek šťastný ide pri uvažovaní o nich do hĺbky, resp. do seba; človek nešťastný si pestuje povrchnosť.

Myšlienky človek filtruje a vyberá si tie, ktorým dovolí usídliť sa vo svojej hlave a rásť. Likviduje tie, ktorým to dovoliť nechce. S túžbami je to podobné. Aj so skutkami. V láske ľudia vyznávajúci kult nešťastia hľadajú finty, ako sa cítiť nemilovaní. V tomto bode sa autorovi podarila šikovná myšlienková ekvilibristika: svoju argumentáciu stavia na smrti z lásky ako jedinom pravom dôkaze lásky, akurát po smrti je nám milujúci už nanič. Ibaže by znovu ožil a znovu nás ľúbil. Ale to je predsa hlúposť...

Ako sa to poradenským knihám tohto druhu stáva, nech sa autori usilujú rozdeliť svoje rady do čo najprehľadnejších kategórií, pilierov, bodov a kapitol, po čase sa v tom čitateľ trochu zamotá. Nerosfina sa aj tu vynašiel: každé nové kľúčové odporúčanie prepojil s nejakou notoricky známou popkultúrnou figúrou. Obsah knihy sa teda hemží padawanmi a jedijmi, milovníci Simpsonovcov si v ňom nájdu Neda Flandersa, do detstva nás posunie stará mama káčera Donalda, sentimentálne povahy uspokojí Scarlett O´Harová aj samotní Rómeo s Júliou atď. Tento šikovný ťah poskytuje čitateľovi záchytné body, vďaka ktorým si myšlienkový filter pekne spojí s Obi-Wanovými ponaučeniami nevyzretému Anakinovi; skutky so starkou z Káčerova a vzťahy s krehkou Margaret Mitchellovou.

Samozrejme, netreba zdôrazňovať, že všetky tie návody na nešťastie slúžia na to, aby človek zahanbene zistil, že niektoré z nich naozaj uplatňuje. Nerosfina pritom čitateľa nešetrí a pod zámienkou dobromyseľného spoločného hľadania čo najväčšieho nešťastia mu občas aj zanadáva. Ako napríklad v stati o potrebe čítať čo najviac horoskopov a aj sa nimi riadiť: „Každopádne, prečítať si každé ráno, aký budete mať deň, a veriť tomu, dodá celému dňu ten správny nádych stupidity a fatalizmu, vďaka ktorému ho budete mať skutočne skvelý.

Nerosfinov návod na nešťastie si po svete už vyslúžil nadšené recenzie. Slovenskému čitateľovi ho prinieslo vydavateľstvo PostScriptum. Kabelkový paperback mušej váhy (80 strán) čitateľa neoberie o viac času než bežný obrázkový časopis. Má však ambíciu menej ho otupiť a viac nakopnúť.

 

Foto: Andrea Pucci (http://andreapucci.blogspot.com/2016/05/cover-for-book-infelici-e-contenti-by.html)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo