Posolstvo, ktoré narušuje našu komfortnú zónu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Posolstvo, ktoré narušuje našu komfortnú zónu

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Lk 4,21-30) je pokračovaním Ježišovej reči v synagóge v rodnom Nazarete. Pozitívne prijatie zo strany rodákov sa však rýchlo mení na ich zúrivý hnev.

Údiv a prisviedčanie Nazaretčanov nie je vyjadrením obdivu, ale podozrenia, ktoré prezrádzajú slová: „Vari to nie je Jozefov syn?“ Je to odkaz na znalosť pomerov Jozefovej rodiny v rodisku, ktorá bráni poslucháčom vidieť v Ježišovi viac než len ich rodáka. 

Príklad prorokov

Boží Syn poukazuje na údel prorokov, ktorí boli často neprijatí a odvrhnutí vlastným národom. Lukášov text plní úlohu predpovede budúceho utrpenia Mesiáša. Odmietnutie vyvrcholí v Jeruzaleme jeho smrťou na kríži. Príslovie „lekár, lieč sám seba!“ je odkazom, že ako ich rodák má robiť zázraky predovšetkým u nich doma, to znamená „lieč choroby v tvojom rodnom meste.“

Pán Ježiš im vyčíta, že chcú mať len pozemský prospech z jeho skutkov, ale nehľadajú v jeho slovách posolstvo pre svoje životy. Aj do nášho správania môže vstúpiť  predstava, že úlohou viery je zvýšiť naše pozemské pohodlie. 

Ježiš sa identifikuje s poslaním dvoch starozákonných prorokov – Eliáša a Elizea. Oni zažili na vlastnej koži prenasledovanie zo strany vlastného národa. Ale títo dvaja proroci sú aj obrazom misie k nežidovským národom – k cudzincom. Eliáš istý čas žil mimo územia Svätej zeme v dome vdovy zo Sarepty neďaleko Sidonu (porov. 1 Kr 17,9).

Keď Boh a jeho slovo nás usvedčuje z našich hriechov a pádov, namiesto pokánia a zmeny života obviníme Boha, lebo narušuje našu komfortnú zónu.  Zdieľať

Elizeus uzdravil malomocného Námana, veliteľa aramejského kráľa v Damasku (porov 2 Kr 5,1). Evanjelista Lukáš chce predstaviť Ježiša Krista ako Spasiteľa všetkých národov. Sme na začiatku Ježišovho ohlasovania. Neraz zažije odmietnutie od vlastných a jeho evanjelium prijmu cudzinci, ktorých viera bude príkladom pre Izrael.

Prešiel pomedzi nich

Ježišova predpoveď o odmietnutí proroka vo svojej domovine sa začína plniť rýchlejšie, než by sa čakalo. Boží Syn demaskoval ich skutočné úmysly a jeho spolurodákov zachvátil hnev. Chcú ho zhodiť zo skaly. Nie je vylúčené, že tento ich úmysel znamená, že chceli Ježiša kameňovať.

Koľkokrát je to aj naša reakcia. Keď Boh a jeho slovo nás usvedčuje z našich hriechov a pádov, namiesto pokánia a zmeny života obviníme Boha, lebo narušuje našu komfortnú zónu. 

Konštatovanie evanjelistu „ale on prešiel pomedzi nich“, obsahuje v sebe niečo zázračné a nečakané. Ježiš neušiel, ani sa neprebil päsťami cez zástup. Dôraz sa kladie, že prešiel „día mésu autón“ – „cez ich stred“.

Žiaľ, neraz Ježiš odchádza aj z nášho stredu, zo stredu našej spoločnosti, lebo ho nenávidíme, pohŕdame evanjeliom a nahradili sme ho vlastnými záujmami.  Zdieľať

Tí, ktorí ho mali v moci a viedli ho k vrchu, teraz sa bezmocne zaskočení prizerajú, ako pokojne odchádza. To nie je len geografický odchod z Nazareta do Kafarnauma (porov Lk  4,31). Božie slovo odchádza od tých, ktorí ho v srdci nenávidia.

Žiaľ, neraz Ježiš odchádza aj z nášho stredu, zo stredu našej spoločnosti, lebo ho nenávidíme, pohŕdame evanjeliom a nahradili sme ho vlastnými záujmami. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo