Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. január 2019

Február s CSBBS

Prichádzajúci mesiac február bude pre nás výnimočný. Organizujeme v ňom tri podujatia, ktoré svojou povahou budú veľmi rôznorodé.
Február s CSBBS

Prvým podujatím bude prednáška pre širokú verejnosť, potom bude nasledovať duchovná obnova pre kňazov a nakoniec to bude vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou. Na všetky tieto podujatia prijal naše pozvanie dekan Biblickej fakulty Pápežského biblického inštitútu v Ríme, P. Peter Dubovský, SJ.

Vo verejnej prednáške na tému „Exodus: od reality po kristologickú interpretáciu“, bude  P. Dubovský hovoriť o téme Exodu Izraelitov z Egypta. Ako už samotný názov prednášky dáva tušiť, budeme môcť nahliadnuť do pálčivých otázok súvisiacich s historickosťou tejto udalosti ako aj do aspektov jej duchovného významu. Prednáška sa uskutoční 12. februára 2019 o 14:00 v Prešove, v priestoroch hotela Lineas (Budovateľská 14). Všetci ste srdečne vítaní!

 

Duchovná obnova pre kňazov bude nasledovať hneď po vyššie spomenutej prednáške. Povedie ju taktiež P. Peter Dubovský a jej témou bude patriarcha Jozef v knihe Genezis. Je to vynikajúca príležitosť stráviť chvíle nad textami Svätého písma so svetovým odborníkom v týchto oblastiach, ktorý má zároveň dar prepájať odbornosť s hlbokým duchovným životom. Duchovná obnova sa uskutoční v exercičnom dome Jezuitov v Prešove od 12. do 14. februára 2019. Pozvaní sú predovšetkým kňazi. Ešte sú voľné miesta, preto prihlasovanie je stále možné na csbbske@gmail.com.

Inzercia

V rovnakom formáte P. Dubovský prijal naše pozvanie aj pred dvoma rokmi. Vtedy prednášal o Jeruzalemskom chrámeduchovná obnova pre kňazov bola na tému knihy proroka Izaiáša. Obidve podujatia boli veľmi úspešné a priniesli množstvo pozitívnych ohlasov.

 

Mesiac február ukončíme vedeckou konferenciou na tému Teokracia. Konferencia odštartuje 25. februára 2019 prednáškou pre širokú verejnosť o 17:00 s názvom „Vzťahy cirkvi a štátu v dejinách“. Prednášať bude Peter Olexák, člen Slovenského historického ústavu v Ríme. Prednáška sa uskutoční v aule Centra spirituality Východ-Západ Michala Lacka v Košiciach (Komenského 14). Následne bude konferencia pokračovať v priestoroch karmelitánskeho kláštora v Košiciach-Lorinčíku v dňoch 26. a 27. februára. Na konferencii prednesú svoje príspevky hostia z rôznych univerzít a inštitútov Nemecka, Estónska, Talianska, Českej republiky a Slovenska. Prednášky budú v anglickom alebo nemeckom jazyku. Zoznam prednášajúcich si môžete všimnúť na plagáte nižšie. Na obidve časti tejto konferencie ste srdečne pozvaní!

Bližšie informácie o týchto podujatiach získate na rlapko@gmail.com.

Centrum sa zameriava predovšetkým na výskum a vzdelávanie v oblasti biblických a blízkovýchodných vied s interdisciplinárnych presahom do iných oblastí, na popularizáciu vedeckého štúdia biblického a blízkovýchodného sveta, na biblický apoštolát a formáciu. Členmi Centra sú kňazi Košickej arcidiecézy zaoberajúci sa štúdiom biblického a blízkovýchodného sveta. Viac o Centre a jeho aktivitách na www.biblia.abuke.sk

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Prečo je Slovensko demoralizované (prvá časť)

Prečo je Slovensko demoralizované (prvá časť)

Sme na začiatku nového roka a viacerí kandidáti na funkciu prezidenta vo svojich novoročných vystúpeniach píšu ako vidia situáciu na Slovensku a čo by robili ak by boli zvolení. Poväčšine vidia situáciu veľmi kriticky. Jeden z nich dokonca hovorí, že celá spoločnosť je hlboko frustrovaná.

Blog
Z rabína kresťan

Z rabína kresťan

Jeho cesta obrátenia trvala viac ako 30 rokov. Publikácia "Od jarmulky ke kříži. Příběh konverze francouzského rabína" ponúka zaujímavý autobiografický príbeh francúzskeho rabína, ktorý 14. septembra 2008 bol pokrstený v Katolíckej cirkvi.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.