Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. december 2018

Sýrsky arcibiskup na Slovensku a Otče náš v aramejčine

Raketa v kostole, odseknutá hlava kňaza, zbližovanie s moslimami, Otče náš v aramejčine, odkaz pre Slovákov.
Sýrsky arcibiskup na Slovensku a Otče náš v aramejčine

V minulých dňoch navštívil Slovensko sýrsky arcibiskup Mons. Antoine Chahda, ktorý pastoračne pôsobí v rozbombardovanom a vojnou zmietanom meste Allepo, ktoré bolo osídlené už v roku 5000 pred Kristom. Toto mesto, spolu s ďalším silne vojnou postihnutým mestom Homs, je jednou z bášt blízkovýchodného kresťanstva. Svoje sídlo má v ňom až deväť biskupov katolíckych a pravoslávnych cirkví, ku ktorým treba prirátať ešte troch vysokých predstaviteľov evanjelikálnych cirkví. Najbližší katolícky seminár je však v inom štáte, v susednom Libanone.

Život cirkvi v Allepe počas vojny.

Svedectvo otca Chahdu popisuje príbehy mnohých kňazov, ktorí boli unesení a prepustení Islamským štátom po 6 mesiacoch, či dokonca takých, o ktorých doteraz nie je už viac počuť a nikdy sa nevrátili. Spomenul aj prípad kňaza, ktorému odsekli hlavu. Katedrála, ktorá je súčasťou jeho biskupského sídla, má v stene výraznú dieru, keďže cez ňu preletela 3-metrová raketa. Kúsky rakety, ktoré sa našli v katedrále, majú vyzbierané a pripravené ako spomienku pre múzeum.

Život s bežnými moslimami počas vojny.

O spolunažívaní s bežnými moslimami počas vojny hovorí ako o veľmi dojemnom príbehu zblíženia sa. Práve utrpenie na oboch stranách týchto ľudí začalo spájať. Moslimské obyvateľstvo vidí svoje zničené mešity pri zničených kresťanských chrámoch. Domáci obyvatelia z oboch veľkých svetových náboženstiev vnímajú vojakov Islamského štátu ako naverbovaných cudzincov z okolitých moslimských krajín. Arcibiskup si počas vojny nespomína na prípad kedy od bežných moslimov potrebovali ľudskú pomoc a bola im odopretá. Kresťania zas moslimov prekvapili tým, že sa s nimi nezištne delia o humanitárnu pomoc, ktorá k nim prichádza od kresťanov z nášho západu. Arcibiskup povedal, že počul moslimov hovoriť, že už vidia, čo je to tá „láska k blížnemu“ o ktorej sýrski kresťania toľko hovoria.

                                                    

Hlavný mufti prekvapuje.

Chahda pripomenul neobvyklú udalosť ako hlavný mufti vo verejnom prejave povedal, že odpúšťa ľuďom, ktorí zabili jeho syna na univerzite. Táto scéna podľa jeho celoživotného vnímania islamu nemá obdobu a prináša úplne radikálnu zmenu postoja významného predstaviteľa islamu v systéme, kde platí prísne morálne pravidlo „oko za oko“.

Inzercia

Otče náš v aramejčine.

Jazyk Ježiša Krista je liturgickým jazykom katolíkov v Allepe. Spievaná modlitba silného hlasu v aramejčine bola naozaj silným zážitkom. Zachovanie jazyka Ježiša Krista, aj s jeho aktívnymi používateľmi pre budúce generácie, by mal byť jeden zo základných pilierov ochrany kresťanského kultúrneho dedičstva na Blízkom východe.

Odkaz Mons. Chahdu Slovákom a západnému svetu

Keď som sa otca arcibiskupa opýtal, čo máme tu na západe pre nich urobiť, aby kresťanstvo na Blízkom východe prežilo, prekvapil ma svojou odpoveďou. Čakal som, že povie niečo o humanitárnej, či finančnej pomoci sýrskym kresťanom, vysielaní misionárov, či geopolitickom alebo vojenskom riešení. Povedal však, že najviac im pomôžeme, ak na západe nestratíme svoju vieru. Taktiež zdôraznil, že oni vedia najlepšie ako tam majú žiť, sú tam doma a je to ich krajina. Krajina patriaca aj kresťanom. Máme konať tak, aby tam mohli naďalej ostať žiť.

                                                                               

 

Politológ, občiansky aktivista, okresný predseda KDH *********************************** "Pravý bojovník nebojuje preto, že nenávidí to, čo je pred ním, ale preto, že miluje to, čo je za ním." G.K. Chesterton

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Tri spomienky na amerického prezidenta Georgea Busha staršieho

Tri spomienky na amerického prezidenta Georgea Busha staršieho

Najväčšou zásluhou práve zosnulého amerického prezidenta Georgea Busha staršieho bolo, že spolu s Gorbačovom na samite na vojnovej lodi pri Malte v decembri 1989 ukončil studenú vojnu. Chcel by som však dnes pripomenúť tri momentky z jeho života, ktoré nie sú všeobecne známe, ale podľa mňa dokresľujú osobnosť tohto zaujímavého človeka.