Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. november 2018

Godzone

Aký je Godzone? Čo hovoria kritické hlasy? Potrebujeme ho vôbec?
Godzone

Godzone je 10 rokov trvajúci evanjelizačný projekt zameraný hlavne na mladých, ktorého vlajkovou loďou je každoročné jesenné týždenné turné vo veľkých športových halách po celom Slovensku. Viac informácií si každý môže nájsť na stránke http://godzone.sk/

Z vlastnej dlhodobej osobnej skúsenosti návštevy týchto podujatí na rôznych miestach (Bratislava, Košice, Poprad) v priebehu mnohých rokov, môžem povedať, že je to na jednej strane „jedna veľká kresťanská žúrka“ spojená s prehliadkou obrovskej kreativity rôznych umeleckých žánrov mladých kresťanov. A na druhej strane ponorenie sa do živých svedectiev ľudí, ktorým Boh zmenil (naplnil) život, spojenej s hlbokým uctievaním a apelom na život v Božej zóne každý jeden deň.

Čo hovoria kritické hlasy? A čo k tomu dodať...

Ak by som mal vybrať 3 najčastejšie kritické hlasy týkajúce sa Godzonu z kresťanských, či konzervatívnyych kruhov, tak by to boli tieto:

1, „Na svoje prežívanie viery nepotrebujem masy ľudí a hluk, ale ponorenie sa v tichosti do modlitby, resp. prežívanie klasickej svätej omše.“

Godzone žiadnym spôsobom nebojuje s potrebou človeka stíšiť sa v osobnej modlitbe, nachádzaní Boha v samote, či pri prežívaní svätej omše. Postavnie svätej omše nijak neohrozuje, pretože na neho chodia ľudia reálne 1x v roku a na svätú omšu majú možnosť ísť každý deň v roku (okrem Veľkého piatku), vrátane dňa koncertu pri troške koordinácie.

Spôsob akým sa konkrétny človek najbližšie cíti pri Bohu môže byť rôzny. Záleží od vývinu našej osobnosti zasadenej v istom sociálnom, chronologickom a geopoliticko determinovanom prostredí, v ktorom sa snaží Boh nájsť cestu k nám a dať nám šancu. Nemôžeme si teda uzurpovať právo, že práve ten „môj“ spôsob je jediný správny a mali by si zo mňa zobrať príklad zvyšných 2,4 miliardy kresťanov vo svete.

2. „Čo ak je to sekta? Je to na mňa až príliš americké a je to málo katolícke.“

Inzercia

Projekt zastrešuje Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže s jej predsedom Jankom Bucom, ktorý je katolíckym kňazom. Ďalej tajomník Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska, riaditeľ diecézneho centra voľného času a riaditeľ Komisie pre mládež v Spišskej diecéze. Medzi spíkrami, ktorí vystupujú na javisku sú aj katolícki kňazi. Godzone sa ohlasuje v kostoloch počas nedeľných oznamov a chodí na neho mnoho mladých kňazov a rehoľných sestier. V Žiline bol na Godzone napríklad aj biskup Tomáš Galis. Na chodbe prebieha svätá spoveď.

3. „Viera nie je o jednom veľkom emocionálnom zážitku a potom rok pauza.“

Presne tak. Preto na každom Godzone podujatí tento fakt prizvukujú organizátori a spíkri mladému publiku. Zdôrazňujú, že nie je také podstatné čo si prežil dnes, ale to ako budeš žiť ďalšie dni, keď sa tvoje dni dostanú do normálu. Vyzývajú nájsť si spoločenstvo veriacich ľudí a vydržať žiť vo viere v bežnom živote a aj v ťažkých chvíľach. Ohlasujú, že tu nie sme kvôli emóciám a že ukončením dnešného večera nič nekončí, ale všetko ešte len začína u teba doma, v škole, v rodine, v zamestnaní.

Potrebujeme Godzone?

Začnem odzadu. Možno by sme ho nepotrebovali, ak by mladí ľudia na piatkové mládežnícke omše po celom Slovensku stáli pred kostolmi v radoch ako dnes čakajú na Rytmusa, či Ega. Alebo ak by sme mali stav, že namiesto naháňania birmovancov na „povinné“ omše pred birmovkou, nám kostolné lavice praskajú vo švíkoch. Ale toto sa nedeje. Možno by sme Godzone nepotrebovali, ak by v dnešnom svete o pozornosť mladého človeka každú jednu sekundu nebojoval celý svet, v jeho smartfóne, z tých najrozličnejších dôvodov. To je však fakt a súčasná doba. Možno by sme ho nepotrebovali, ak by zaujať mladého človeka a nadchnúť pri množstve informácií, podnetov, vnemov a záplave kvalitnej profesionálnej, ale aj zábavnej amatérskej produkcie, bolo tak jednoduché ako to mohlo byť jednoduché v minulosti, keď ponuka bola jednoducho oveľa strohejšia.

Pokiaľ to tak nie je, máme len dve možnosti. Zalomiť rukami a lamentovať ako „tých mladých už viera nezaujíma“ alebo hľadať spôsoby ako im vieru sprostredkovať ich jazykom súčasnými technológiami a postupmi. A budeme milo prekvapení ako veľmi ich vie viera zaujať. Godzone to dokáže a pred vstupom na Godzone sa tvoria rady. Stovky jeho tvorcov a dobrovoľníkov to stojí obrovské kvantum energie a obety, tak im v tom pomáhajme podľa našich vlastných možností a schopností alebo aspoň držme palce, či pomôžme modlitbou. Áno, Slovensko Godzone potrebuje ako soľ.

Zdroj foto: https://www.facebook.com/pg/godzonesk/photos/?ref=page_internal  

 

Politológ, občiansky aktivista, okresný predseda KDH *********************************** "Pravý bojovník nebojuje preto, že nenávidí to, čo je pred ním, ale preto, že miluje to, čo je za ním." G.K. Chesterton

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.