Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. október 2018

12 spôsobov ako (NE)komunikovať svoju vieru

Jedno musíme my kresťania uznať. Že budovanie kolektívneho imidžu nie je zrovna našou silnou stránkou. Na to, že máme v rukách odpovede na dôležité otázky života, sme a) príliš málo angažovaní b) príliš zle informovaní c) totálne nám chýba pocit spolupatričnosti za to, AKÁ je cirkev a AKO ju ostatní vnímajú. Takže poďme sa trošku dovzdelať.
12 spôsobov ako (NE)komunikovať svoju vieru

 1. Ste pokrstený? Super! Tak od teraz nech je vám známe, že aj vy ste cirkev. To, ako žijete alebo nežijete svoju vieru, ako sa správate k sebe alebo k ostatným, nie je len vaša vizitka. Je to aj vizitka cirkvi. Takže nabudúce, ak niekde započujete poznámku v štýle „vy kresťania ste takí a takí“ alebo „cirkev je taká a taká“, skúste sa zamyslieť - aký je váš podiel v tomto obraze o kresťanoch a o cirkvi?
   
 2. Jedno láskavé odporúčanie: Zabudnite na naliehavú evanjelizáciu. Je skvelé, že ste vo svojej viere presvedčený, ale posledné, čím ju ľuďom predáte, je vaše sústavné napomínanie a odvolávanie sa na Boha. Ak je raz niekto neveriaci, skúste zabudnúť na verbálne presviedčanie. Buďte láskavý, dobrý a počúvajte, čo vám ten človek hovorí. Ak vás vyzve, alebo prejde téma na duchovno, máte zelenú. Ak nie a človek, s ktorým sa rozprávate, je evidentne na úplne inej vlne, nechajte ho žiť a buďte len príkladom. Prílišná snaha je kontraproduktívna.
   
 3. Nezabudnite, že pravý kresťan miluje. Aspoň sa o to z celého srdca snaží. Čo nám naozaj nepristane, sú nálepky ako: homofób, xenofób či rasista. Ak máte vo zvyku nadávať na islam, homosexuálne páry alebo migrantov, buďte taký láskavý a radšej sa nevyjadrujte. Na komplikované témy treba rozvahu, hlbokú informovanosť a takt. Ak vám niečo z toho chýba, je vysoká pravdepodobnosť, že prestrelíte a to cirkev naozaj nepotrebuje. 
   
 4. Ako sa správate, keď ste v spoločnosti ľudí, ktorí nadávajú na cirkev? Mlčíte ako voš pod chrastou? Iste, chápem pocity napätia a neistoty, najmä keď celá spoločnosť rieši cirkevné kauzy. Ale nesmiete to nechať tak. Keď  ohovárajú vašu mamu, takisto by ste sa ozvali. Takže odvahu a dajte aspoň najavo, že vám to prekáža.
   
 5. Určite to poznáte. Ktosi letmo započuje, že ste kresťan a už to ide: Vaši kňazi znásilňujú deti. Sú spiatočnícki. Proti pokroku. Nemajú radi homosexuálov. Upaľovali čarodejnice. Chceli by nastoliť večný stredovek. Neviete reagovať? Nuž, nečudujem sa – chýbajú Vám fakty! Takže čítajte. Vzdelávajte sa! Učte sa. Nech viete obhájiť to, čo vám je sväté.
   
 6. Teraz trochu na tému Facebook. Prosím vás v menej pokoja na planéte Zem: neposielajte žiadne reťazové správy. Žiadne: „Ak pošleš túto správu desiatim priateľom, Boh ťa odmení“ Veď je to priamo proti viere! Navyše, týmto spôsobom nielen nikomu vieru neodovzdáte, ale si vás s najväčšou pravdepodobnosťou rovno vymaže z priateľov.  Žiadne forwardovanie skupinových správ – to je internetový zločin!
   
 7. Buďte vo svojom digitálnom obraze konzistentný. Keď ešte v pondelok zdieľate citáty Patra Pia, bolo by fajn, keby ste vo štvrtok nezdielali Osha alebo svoju zhodu s partnerom podľa horoskopu. Buďte taktný a svoje hriechy proti prvému prikázaniu  radšej vykonávajte v skrytosti. (keď už sa ich neviete zriecť)
   
 8. Diabol sem, diabol tam, všade samý démon. Nie, kresťan naozaj nemusí tráviť každú sobotu v Marianke praktizovaním malého exorcizmu. Ak vás stretne susedka a vy jej po prvom ahoj začnete hovoriť o tom, ako vás v noci pokúšal satan, je to situácia na zamyslenie. Kto stojí v strede vášho srdca? Nie je to náhodou Ježiš? Mal by byť. Démonizácia a fanatické vyhľadávanie senzácií neškodia len kresťanom samotným, ale aj celkovému obrazu o cirkvi. Exorcizmus je veľká vec. Nezaslúži si banalizovanie.
   
 9. Skúste sa úplne vyhnúť terminológií v štýle  „Boh ťa potrestá“, „Boh ťa vidí, aj keď hrešíš“, "Boh sa na teba hnevá". Všetkými  hláškami, ktorými prezentujeme Boha ako tyrana, vyžívajúceho sa v trestoch a pádoch človeka, šírime blud a vytvárame obrovskú priepasť medzi Ním a človekom. Takže ak vás nabudúce pochytí nálada niekomu prorokovať zlý osud, lebo vykonal niečo zlé, choďte na prechádzku, zjedzte čokoládu, alebo si dajte studenú sprchu. Boh je milosrdný. Boh je láska. A práve TOTO potrebuje dnešný emocionálne rozbitý človek počuť a zažiť.
   
 10. Malé módne okienko. Ak chceme na ľudí pôsobiť, že nie sme spiatočnícki a rozumieme modernému svetu, bolo by vhodné zakomponovať to do svojho prejavu. Napríklad tak, že vyťahaný svetrík, ktorý sme dostali od babky k osemnástym narodeninám, už prestaneme nosiť, keď máme štyridsať. Otázka: Je na vás vidieť, že váš najväčší kamoš je sám Kristus a.k.a stvoriteľ sveta? Chce to úroveň! Ste obrazom cirkvi, chrámom Ducha, a tomu treba prispôsobiť aj image.(poznámka do zátvorky: nie, nemám na mysli, aby ste odteraz nosili už len Dolce&Gabbana a obkladali sa zlatom. Ale buďme normálnymi modernými ľuďmi. Iba tak sa druhým dokážeme priblížiť.)
   
 11. Buďte hrdý na to, že ste kresťan. Lebo aj keď cirkev tvoria nedokonalí ľudia, kde by ste boli bez nej? Aký by bol váš život, vaše vnútro, nebyť kňazov, sviatostí? Takže žiadne ohováranie a k zasväteným si radšej pestujte úctu. A veľa sa za nich modlite!
   
 12. Nezabudnuteľná bodka na záver. Ani ruženec nad zrkadlom v aute, ani rybička na jeho zadku, z vás dobrého kresťana nespraví. Kresťanstvo je o láske. A tak milujte. Buď dobrý. Buďte svätý. Veď o to nám predsa ide.

 

 

Inzercia

Inzercia

Moderná žena, akých je v Bratislave plno. Akurát, že som katolíčka. Milujem hĺbku našej viery, hľadanie pravdy a konverzie svetákov. Na Postoji píšem najmä úvahy, no kde tu narazíte aj na vecný komentár. Vyštudovala som publicistiku na Viedenskej univerzite. Živím sa tvorením textov a marketingom na sociálnych sieťach. Kedysi som písala pre fashion magazíny. Občas tam čosi ešte "plácnem". Inak ste ma mohli čítať aj na Slovo+ alebo bezhranicnalaska.sk. Milujem kávu a krásu. Najlepšie v tomto poradí. 💌 mikulova.writing(at)gmail.com 📸 IG: kejt_mikulova

Inzercia

Odporúčame

Blog
Príbeh jednej rodiny

Príbeh jednej rodiny

Bolo to dva roky pred nežnou revolúciou. Vonku práve kvitli čerešne a moja mama si v čakárni u lekára spokojne hladkala bruško. Bola som ešte malá ako chrúst. Ale v lone matky som prežívala svoju prvú veľkú drámu. Komunisti totiž nemali dojem, že by som mala prísť na svet.

Blog
Nebo, peklo, očistec

Nebo, peklo, očistec

O niekoľko dní pôjdu mnohí z nás k hrobom svojich blízkych. Tieto dni môžu aspoň na chvíľku zastaviť náš neraz uponáhľaný život a pozvať k zamysleniu nad krehkosťou našej pozemskej existencie. Je niečo po smrti? A ak áno - ako si môžeme tento svet predstavovať? Ponúkam niekoľko zamyslení nad kresťanským ponímaním posmrtného života.

Blog
Proticirkevná realita masarykovskej republiky

Proticirkevná realita masarykovskej republiky

Pri príležitosti 100-tého výročia vzniku ČSR pripravila Nadácia Slovakia Christiana 3-dielnu historickú esej, ktorá analyzuje túto udalosť z pohľadu katolíckej Cirkvi. Autor Branislav Michalka v nej opisuje politický režim, ktorý v tomto štáte vládol, hodnotí konanie vtedajších politickych aktérov a zároveň uvádza širšie súvislosti v kontexte protikresťanskej Revolúcie prítomnej vo svete počas posledných šiestich storočí. Uverejňujeme jej tretiu časť.