12 spôsobov ako (NE)komunikovať svoju vieru

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
12 spôsobov ako (NE)komunikovať svoju vieru

Jedno musíme my kresťania uznať. Že budovanie kolektívneho imidžu nie je zrovna našou silnou stránkou. Na to, že máme v rukách odpovede na dôležité otázky života, sme a) príliš málo angažovaní b) príliš zle informovaní c) totálne nám chýba pocit spolupatričnosti za to, AKÁ je cirkev a AKO ju ostatní vnímajú. Takže poďme sa trošku dovzdelať.

 1. Ste pokrstený? Super! Tak od teraz nech je vám známe, že aj vy ste cirkev. To, ako žijete alebo nežijete svoju vieru, ako sa správate k sebe alebo k ostatným, nie je len vaša vizitka. Je to aj vizitka cirkvi. Takže nabudúce, ak niekde započujete poznámku v štýle „vy kresťania ste takí a takí“ alebo „cirkev je taká a taká“, skúste sa zamyslieť - aký je váš podiel v tomto obraze o kresťanoch a o cirkvi?
   
 2. Jedno láskavé odporúčanie: Zabudnite na naliehavú evanjelizáciu. Je skvelé, že ste vo svojej viere presvedčený, ale posledné, čím ju ľuďom predáte, je vaše sústavné napomínanie a odvolávanie sa na Boha. Ak je raz niekto neveriaci, skúste zabudnúť na verbálne presviedčanie. Buďte láskavý, dobrý a počúvajte, čo vám ten človek hovorí. Ak vás vyzve, alebo prejde téma na duchovno, máte zelenú. Ak nie a človek, s ktorým sa rozprávate, je evidentne na úplne inej vlne, nechajte ho žiť a buďte len príkladom. Prílišná snaha je kontraproduktívna.
   
 3. Nezabudnite, že pravý kresťan miluje. Aspoň sa o to z celého srdca snaží. Čo nám naozaj nepristane, sú nálepky ako: homofób, xenofób či rasista. Ak máte vo zvyku nadávať na islam, homosexuálne páry alebo migrantov, buďte taký láskavý a radšej sa nevyjadrujte. Na komplikované témy treba rozvahu, hlbokú informovanosť a takt. Ak vám niečo z toho chýba, je vysoká pravdepodobnosť, že prestrelíte a to cirkev naozaj nepotrebuje. 
   
 4. Ako sa správate, keď ste v spoločnosti ľudí, ktorí nadávajú na cirkev? Mlčíte ako voš pod chrastou? Iste, chápem pocity napätia a neistoty, najmä keď celá spoločnosť rieši cirkevné kauzy. Ale nesmiete to nechať tak. Keď  ohovárajú vašu mamu, takisto by ste sa ozvali. Takže odvahu a dajte aspoň najavo, že vám to prekáža.
   
 5. Určite to poznáte. Ktosi letmo započuje, že ste kresťan a už to ide: Vaši kňazi znásilňujú deti. Sú spiatočnícki. Proti pokroku. Nemajú radi homosexuálov. Upaľovali čarodejnice. Chceli by nastoliť večný stredovek. Neviete reagovať? Nuž, nečudujem sa – chýbajú Vám fakty! Takže čítajte. Vzdelávajte sa! Učte sa. Nech viete obhájiť to, čo vám je sväté.
   
 6. Teraz trochu na tému Facebook. Prosím vás v menej pokoja na planéte Zem: neposielajte žiadne reťazové správy. Žiadne: „Ak pošleš túto správu desiatim priateľom, Boh ťa odmení“ Veď je to priamo proti viere! Navyše, týmto spôsobom nielen nikomu vieru neodovzdáte, ale si vás s najväčšou pravdepodobnosťou rovno vymaže z priateľov.  Žiadne forwardovanie skupinových správ – to je internetový zločin!
   
 7. Buďte vo svojom digitálnom obraze konzistentný. Keď ešte v pondelok zdieľate citáty Patra Pia, bolo by fajn, keby ste vo štvrtok nezdielali Osha alebo svoju zhodu s partnerom podľa horoskopu. Buďte taktný a svoje hriechy proti prvému prikázaniu  radšej vykonávajte v skrytosti. (keď už sa ich neviete zriecť)
   
 8. Diabol sem, diabol tam, všade samý démon. Nie, kresťan naozaj nemusí tráviť každú sobotu v Marianke praktizovaním malého exorcizmu. Ak vás stretne susedka a vy jej po prvom ahoj začnete hovoriť o tom, ako vás v noci pokúšal satan, je to situácia na zamyslenie. Kto stojí v strede vášho srdca? Nie je to náhodou Ježiš? Mal by byť. Démonizácia a fanatické vyhľadávanie senzácií neškodia len kresťanom samotným, ale aj celkovému obrazu o cirkvi. Exorcizmus je veľká vec. Nezaslúži si banalizovanie.
   
 9. Skúste sa úplne vyhnúť terminológií v štýle  „Boh ťa potrestá“, „Boh ťa vidí, aj keď hrešíš“, "Boh sa na teba hnevá". Všetkými  hláškami, ktorými prezentujeme Boha ako tyrana, vyžívajúceho sa v trestoch a pádoch človeka, šírime blud a vytvárame obrovskú priepasť medzi Ním a človekom. Takže ak vás nabudúce pochytí nálada niekomu prorokovať zlý osud, lebo vykonal niečo zlé, choďte na prechádzku, zjedzte čokoládu, alebo si dajte studenú sprchu. Boh je milosrdný. Boh je láska. A práve TOTO potrebuje dnešný emocionálne rozbitý človek počuť a zažiť.
   
 10. Malé módne okienko. Ak chceme na ľudí pôsobiť, že nie sme spiatočnícki a rozumieme modernému svetu, bolo by vhodné zakomponovať to do svojho prejavu. Napríklad tak, že vyťahaný svetrík, ktorý sme dostali od babky k osemnástym narodeninám, už prestaneme nosiť, keď máme štyridsať. Otázka: Je na vás vidieť, že váš najväčší kamoš je sám Kristus a.k.a stvoriteľ sveta? Chce to úroveň! Ste obrazom cirkvi, chrámom Ducha, a tomu treba prispôsobiť aj image.(poznámka do zátvorky: nie, nemám na mysli, aby ste odteraz nosili už len Dolce&Gabbana a obkladali sa zlatom. Ale buďme normálnymi modernými ľuďmi. Iba tak sa druhým dokážeme priblížiť.)
   
 11. Buďte hrdý na to, že ste kresťan. Lebo aj keď cirkev tvoria nedokonalí ľudia, kde by ste boli bez nej? Aký by bol váš život, vaše vnútro, nebyť kňazov, sviatostí? Takže žiadne ohováranie a k zasväteným si radšej pestujte úctu. A veľa sa za nich modlite!
   
 12. Nezabudnuteľná bodka na záver. Ani ruženec nad zrkadlom v aute, ani rybička na jeho zadku, z vás dobrého kresťana nespraví. Kresťanstvo je o láske. A tak milujte. Buď dobrý. Buďte svätý. Veď o to nám predsa ide.

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo