Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. september 2018

Milan Chautur nastavuje líce za ochranu obetí zneužívania

Biskup má z ľudského pohľadu právo brániť sa, tak ako by sa bránil skoro každý, kto má pocit, že mu bolo ukrivdené a jeho dobré meno poškodené. Ako na to?
Milan Chautur nastavuje líce za ochranu obetí zneužívania

1, Žaloba na dotyčnú pani za ohováranie a osočovanie.

2, Zverejnenie jej mena, nech sa mediálna pozornosť upriami aj na ňu, nie len na neho.

3, Mediálne rozanalyzovanie životného príbehu p. Kocúra a jeho možných pohnútok.

4, Spomenutie vyšetrenej a vyvrátenej „kauzy“ františkánov.

5, Poukázanie na množstvo podporných stanovísk a pozitívnych morálnych svedectiev od kvanta ľudí voči jeho osobe za celý život.

Mons. Milan Chautur však robí v prvom rade niečo úplne iné. Niečo ľudsky nepochopiteľné, čo nás učil a čím nás šokoval Niekto, tak často ohováraný a osočovaný, pred 2000 rokmi. Snaží sa napriek všetkému ochraňovať tých najbiednejších, namiesto toho, aby si všímal a myslel na seba.

Inzercia

Prepis rozhovoru s ním si môžete prečítať po kliknutí na tento link:

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20180920049

Vladyka Chautur myslí na skutočné, nie vymyslené obete zneužívania. Hovorí, že najprv musíme chrániť potenciálne obete, až potom reputáciu. Poukazuje na riziko, že ak budú prisilno pranierovaní podvodníci hrajúci sa na obete, naozaj sa môže stať, že skutočné obete nebudú mať odvahu nahlásiť reálne zneužívanie. Takýto postoj poškodeného jednotlivca presahuje ľudskú prirodzenosť a robí z Mons. Chautura veľkého človeka hodného inšpirácie.

Celá situácia okolo zneužívania v cirkvi, ale aj v iných sekulárnych inštitúciách a spoločenstvách, ktorým sa zneužívanie maloletých taktiež nevyhýba, je komplikovaná a veľmi citlivá. Potrebujeme nájsť spôsob ako v prvom rade efektívne chrániť nevinných maloletých pred zneužívaním. Týmto spôsobom najlepšie ochránime aj dobré meno cirkvi do budúcnosti. A zároveň je tu otázka ako sa vysporiadať s podvodníkmi očierňujúcimi cirkev, tak aby to nebolo na úkor odvahy reálnych aj potenciálnych obetí brániť sa.

Politológ, občiansky aktivista, okresný predseda KDH *********************************** "Pravý bojovník nebojuje preto, že nenávidí to, čo je pred ním, ale preto, že miluje to, čo je za ním." G.K. Chesterton

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.