Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. máj 2018

Kauza potraty - Ako Fico dokázal omyl Chromíka a Čarnogurského

Kotlebov návrh zákona o potratoch parlament pravdepodobne neschváli. Jeho nerozumné načasovanie pomohlo najviac vládnym korupčníkom a Kotlebovi, a uškodilo kresťanskej politike. Podľa učenia Cirkvi hlavnou úlohou štátu a politiky je budovanie spravodlivosti, a nie zákon o zákaze potratov. Exkomunista Fico dokázal, že tvrdenia A. Chromíka, J. Čarnogurského a ďalších, že za potraty sú zodpovední liberáli a kresťanskí demokrati sú zavádzaním.

Dobrý cieľ, zlé prostriedky

V čase keď vrcholili protesty proti korupcii a za zmenu vlády, vytiahli niektorí tému zákona za úplný zákaz interrupcií. Niektorí kresťania a aktivisti tvrdia, že táto téma má prednosť pred všetkým, lebo ochrana života je najvyššia hodnota, a manifestácie za slušné Slovensko nemožno takto nazývať pokiaľ neriešia aj interrupcie. Niektorí v horlivosti za dobrý cieľ použili aj zlé spôsoby vrátane falošne interpretovaných počtov potratov, nespravodlivého obviňovania kresťanských demokratov, zamlčania podstatných faktov a súvislostí. Napríklad že od r. 1957 u nás počet potratov rástol, a od pádu komunistickej diktatúry klesá tak, že dnes ich nie je ani tretina z r. 1989.

A. Chromík v blogu "Viac ako milión nevinných obetí, lebo kresťania zlyhali" napísal, že „liberálna sloboda" priniesla za 50 rokov u nás 1,3 milióna obetí, čiže viac ako komunizmus a nacizmus. Pritom zamlčal, že 2/3 z ním uvádzaného počtu potratov sa spravili za komunistickej diktatúry, že potraty ako prví v Európe aj v Československu zaviedli komunisti, že v Putinovom Rusku a komunistickej Číne je ich podnes najviac na svete.

Diletanti parlamentných počtov

Podobne A. Chromík, P. Molda, M. Vargová a ďalší najväčšiu vinu za potraty dávali, a v diskusiách stále dávajú kresťanským demokratom, lebo nepresadili zákaz interrupcií. Ignorujú fakt, že väčšinu z 25 rokov existencie SR mali vládu a parlamentnú väčšinu koalície exkomunistov a nacionalistov. Tí najprv pod vedením Mečiara, Slotu a Gašparoviča kládli základy nášho politického a právneho systému, a teraz už tretie volebné obdobie majú moc pod vedením R. Fica. Aj polovicu Dzurindovej vlády tvorila postkomunistická SDĽ. Ignorujú fakt, že KDH celý čas zo všetkých strán najviac presadzovalo kresťanské hodnoty. Často za cenu kritiky od komunistov, nacionalistov aj liberálov, a až na malé výnimky bez podpory Cirkví. KDH aj liberálne strany získali vo voľbách menej než 20% hlasov.

Podobne nechápu úlohu a zmysel štátu a politiky.

Základná úloha štátu

Právo na život je základné ľudské právo a ľudský život najvyššia prirodzená hodnota. Z toho však nevyplýva, že zákon na úplný zákaz potratov je absolútnou prioritou politiky, ktorá všetko ostatné relativizuje. Ani že hlasovanie za takýto zákon bez ohľadu na akékoľvek okolnosti a dôsledky je imperatívom kresťanského politika.

Benedikt XVI.: „Základnou úlohou štátu je zachovávanie spravodlivosti ... Vždy to zdôrazňovala aj kresťanská náuka o štáte a sociálna náuka Cirkvi. ... Hlavnou úlohou politiky je správne usporiadanie spoločnosti a štátu. Štát, ktorý by nebol organizovaný na základe spravodlivosti, by sa zmenil na „veľkú bandu zlodejov“, ako raz povedal Augustín. ... Spravodlivosť je cieľom, a teda aj vnútornou mierou každej politiky. ...To je otázka praktického rozumu. ... Sociálna náuka Cirkvi používa argumenty vychádzajúce z rozumu a z prirodzeného práva, teda z toho, čo je potvrdením prirodzenosti každého človeka." (Za štát zbojníkov označil Benedikt XVI. nacionálno-socialistický a komunistický režim)

„Cirkev nemôže a nesmie vziať do svojich rúk politický boj, ... Nemôže a nesmie sa stavať do pozície štátu. Ale takisto nemôže a nesmie zostať na okraji v boji za spravodlivosť. Musí sa doň začleniť cestou rozumných argumentácií a musí prebúdzať duchovné sily, bez ktorých sa spravodlivosť, ktorá si vždy vyžaduje aj odriekanie, nemôže ustáliť ani prosperovať." Veriaci laici „nemôžu sa zrieknuť účasti na mnohostrannej a rôznorodej ekonomickej, sociálnej, legislatívnej, administratívnej a kultúrnej činnosti, určenej organicky a inštitucionálne napomáhať spoločné dobro." (Deus caritas est, 2005)

Pápež František - Život a korupcia

V diskusiách niektorí stavajú do protikladu boj proti korupcii a za ochranu života a rodiny. To je omyl, aj keď každý aktivista a publicista nemôže riešiť všetko. Jasne to formuloval pápež František: „Obrana nevinného, napríklad toho, ktorý sa ešte nenarodil, musí byť jasná, pevná a oduševnená, pretože je tu v hre dôstojnosť ľudského života, vždy posvätného, a vyžaduje si to láska ku každej osobe, bez ohľadu na stupeň jej vývoja. Avšak rovnako posvätný je život chudobných, ktorí sa už narodili, a ktorí zápasia s biedou, odvrhnutím, vylúčením, obchodovaním s ľuďmi, skrytou eutanáziou chorých a starých pozbavených starostlivosti, s novými formami otroctva, a s každou formou skartovania.“ (apoštolská exhortácia o povolaní k svätosti v súčasnom svete Gaudete et exsultate 9. 4. 2018)

Korupciu opakovane označuje za jednu z hlavných príčin tejto biedy: „Čo je koreňom zotročovania, nezamestnanosti, neúcty k spoločnému dobru a k prírode? Korupcia, ten smrtiaci proces, ktorý živí kultúru smrti. ... Proti korupcii sa nebojuje mlčaním. Musíme o nej hovoriť, verejne odsúdiť prejavy jej zla." (protikorupčné video a výzva pápeža z 1. 2. 2018)

„Ak hovoríme o skorumpovaných politikoch či skorumpovaných hospodárskych činiteľoch, kto za to platí? Platia nemocnice bez liekov, chorí bez starostlivosti, deti bez vzdelania. A kto platí za korupciu nejakého cirkevného hodnostára? Za tú platia deti, ktoré sa ani nevedia prežehnať, ktoré nepoznajú katechizmus, ktoré nie sú vedené. Platia za ňu chorí, ktorých nikto nenavštívi. Platia chudobní. Na korupciu doplácajú chudobní, chudobní materiálne i duchovne.“ (16. 6. 2014)

Korupcia a život - slovenské zdravotníctvo

Biskup Milan Lach vo vyhlásení ktoré tak rozčúlilo premiéra Fica hovoril ako to funguje na Slovensku: „rastúca morálna aj materiálna bieda, zapríčinená bezohľadným drancovaním zo strany mocných; ... vykorisťovanie, útlak ... dosiahli neúnosné rozmery." So žiadosťou o nápravu sa obracia na zodpovedných „predstaviteľov štátnej moci, osobitne na predsedu vlády SR Róberta Fica" ...a „na predstaviteľov finančných a iných štruktúr skrytej, ale reálnej moci, ktoré sú pravými pôvodcami súčasných problémov." (https://www.postoj.sk/10178/biskup-lach-ficovi-prestante-zastrasovat-sestricky )

Dôsledok na životy občanov vidno aj z porovnaní:

Inzercia

- Každoročne na Slovensku zomiera o 33 % viac detí do 5 rokov ako je priemer EÚ. Slovensko je s 5,8 promile 4. od konca, Česi napriek spoločnej „štartovacej čiare“ sú 7. najlepší s úmrtnosťou 3,48 promile. https://dennikn.sk/blog/1116900/vizitka-nasho-zdravotnictva-na-slovensku-zomiera-o-33-viac-deti-ako-je-priemer-unie/

- Slovenské ženy, ktoré dovŕšili vek 65 rokov, sa následne dožívajú v dobrom zdravotnom stave najmenej rokov z celej EU ! https://vladimirkratky.blog.sme.sk/c/484776/kto-znicil-zdravie-slovenskych-zien.html?ref=viacbloger

- V starostlivosti o srdce je Slovensko na 25. mieste z 30 štátov Európy, Česko je na 21. mieste. http://vybrali.sme.sk/c/V-starostlivosti-o-srdce-patrime-medzi-najhorsich-v-Europe-Pozrite-si-rebricek/

Priemerný Čech sa v r. 2013 dožil 75,23 roka, Slovák 72,9 roka. Češka 81,13 a Slovenka 79,61 roka.

Keďže niektorí diskutéri často vyťahujú Dzurindu, Radičovú a KDH, pripomínam, že 10 z posledných 12 rokov vedie rezort zdravotníctva, podobne ako Vnútro, strana SMER.

To dokazuje pravdivosť slov pápeža, a pomýlenosť tvrdenia že hlasovať za zákaz potratov má absolútnu prioritu pred riešením korupcie a ďalšími hodnotami a súvislosťami. Aj to, že je chybou sabotovať výnimočnú príležitasť na značné obmedzenie korupcie kvôli zákonu na zákaz interrupcii, ktorý má minimálnu šancu na schválenie.

Kultúrna vojna JUDr. Čarnogurského

Expremiér Čarnogurský viac krát pri protikorupčných manifestáciách podporil vládu R. Fica. Napríklad v rozhovore „Ťahajú Slovensko do chaosu“, ktorý uverejnili Slovensko-Ruská spoločnosť 8.3. a Hlavné správy 9.3., tvrdí že „študentov manipulujú iní." (viac tu: https://www.postoj.sk/31902/ficov-smer-a-korupcia-alebo-soros-genderisti-a-destabilizacia

V blogu „Bočný front kultúrnej vojny" z 22. 5. 2018, ktorý redakcia Postoja vytiahla aj na titulku, podporuje Kotlebov návrh „zákona o umelých prerušeniach tehotenstva", ktorý „zužuje možnosti podstúpenia umelého prerušenia tehotenstva v porovnaní s teraz platným (ešte komunistickým) zákonom." Väčšina textu však spočíva v kritike liberálov, ktorých spomína 22 krát. Aj on zamlčal tie isté fakty ako Chromík. Podstata textu sa skrýva v 2-3 vetách: „Jednoducho s liberálmi sa nedá dohodnúť "....preto konzervatívci/kresťania „majú právo uzatvárať dohody s inými." (asi s Kotlebovcami alebo Ficom) A potom v záverečnom odstavci o zlých USA....

Čiastočne oprávnená je jeho kritika neobjektívnosti liberálnych médií. Na rozdiel od komunistov, ktorí podľa Čarnogurského už nie sú problémom, „liberálna" demokracia nebráni, aby kresťania a konzervatívci mali svoje médiá. Prečo Slovensko žiadne také mienkotvorné nemá? Prečo za Čarnogurského šéfovania KDH po sľubnom začiatku zanikol Slovenský denník?

Na protimítingu „Slovensko si nedáme – nechceme štátny prevrat!“, pred prezidentským palácom, 21.3. kritizoval aj prezidenta Kisku. (viac tu:https://www.postoj.sk/31902/ficov-smer-a-korupcia-alebo-soros-genderisti-a-destabilizacia ) Toho neznášajú Smeráci aj Kotlebovci. Preto pripomínam, že prezident Kiska pravidelne rozdáva svoju výplatu rodinám v núdzi. Odkedy je v úrade, takto daroval skoro 235-tisíc eur. (= približne 7 miliónov korún). Prezident Gašparovič zabezpečil synovi pokútne získanú lukratívnu parcelu pre miliónovú supervilu - čiernu stavbu. J. Čarnogurský právnickej kancelárii svojho syna exkluzívne zastupovanie Trnavskej diecézy so státisícovými honorármi.

Birmovaný komunista prehovoril

Predseda hlavnej vládnej strany JUDr. Fico jasne napísal 24. 5. 2018 k „opozičnému návrhu zákona o umelom prerušení tehotenstva“ svoj osobný a právny názor. Tým fakticky potvrdil to, čo sme viacerí predvídali už vtedy, keď niektorí tento problém vytiahli – že v súčasnej situácii a bez dobrej predchádzajúcej diskusie a prípravy zákon neprejde. Použil „klasické“ argumenty, ktoré naši kresťania odmietajú ako „liberálne“:

„Ide o zásadný prelom v právnej úprave umelého prerušenia tehotenstva, ktorá je dnes postavená na slobodnom rozhodnutí ženy podstúpiť takýto zákrok, ak tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov. … Dovolím si vysloviť názor, že návrh zákona z dielne opozičných poslancov je v rozpore s Ústavou SR.“ ... „Ústavnú hodnotu nenarodeného ľudského života možno chrániť len do takej miery, aby táto ochrana nespôsobovala zásah do podstaty slobody ženy a jej práva na súkromie. … Za opozičný návrh zákona zakazujúceho umelé prerušenie tehotenstva nemôžem zahlasovať. Nielen preto, že nemá oporu v Ústave SR. Ale aj preto, že som úplne stotožnený so súčasnou právnou úpravou.“ ( https://fico.blog.sme.sk/c/484903/k-opozicnemu-navrhu-zakona-o-umelom-preruseni-tehotenstva.html?ref=tit )

Fico to zdôvodnil aj tým, že „na zmenu súčasnej právnej úpravy neexistuje žiadna spoločenská objednávka.“ Keď vládna koalícia roky odoláva spoločenskej objednávke na zastavenie korupcie a rozkrádania štátu, ktorú mesiace podporujú aj mnohotisícové protesty, bol by zázrak, keby neodolala požiadavke Kotlebovcov a niekoľko desiatok kresťanov a pro-life aktivistov. Zvlášť keď väčšina z nich sa sústreďuje iba na nátlak a kritiku tých politikov, ktorí za 25 rokov SR najviac presadzovali kresťanské hodnoty, a aj preto ich najviac neznášali Mečiarovci, Slotovci, Ficovci aj Kotlebovci a niektorí liberáli.

Smutné je, že aj po tomto rozhodnutí súdruha Fica budú slovenskí národní kresťania zas len horliť o obetiach liberalizmu, tvrdiť že v boji proti potratom zlyhalo KDH, a na cirkevných slávnostiach sa prezentovať s Ficom a jeho kumpánmi. A bol by som veľmi prekvapený, keby niekto z nich kritizoval voličov Smeru a SNS.

Odporúčame

Blog
Hlina, Sulík, Kotleba a františkánska Lampa mieru pre Merkelovú

Hlina, Sulík, Kotleba a františkánska Lampa mieru pre Merkelovú

Liberála Sulíka, socialistu Fica, extrémistu Kotlebu a viacerých ich prívržencov spája odmietanie utečencov. Viacerí kresťania vrátane Kollárovho križiaka Krajniaka kritizujú predsedu KDH Hlinu za blízkosť ku kresťanským demokratom nemeckej kancelárky Merkelovej. Tej udelili 12. 5. 2018 františkáni v Assisi prestížnu cenu „Lampa mieru" za ústretovosť voči utečencom.