Takmer ako pred 30 rokmi?

Premiér Robert Fico po rokovaní Bezpečnostnej rady opäť skĺzol do podivuhodnej rétoriky a straší, že počas protivládnych demonštrácií môže dôjsť k útokom na verejné budovy.

Blíži sa 30. výročie Sviečkovej manifestácie, a Ficove výkriky zúfalstva pred večernými očakávanými masívnymi protestmi mi nedajú nespomenúť si na opatrenia, ktoré Ústredný výbor KSS v spolupráci s médiami vykonal v marci 1988, aby donútil občanov zostať doma.

marec 1988

Pre mladšie ročníky, Sviečková manifestácia žiadala dodržiavanie náboženských a občianskych práv a slobôd v komunistickej ČSSR. Otcom myšlienky bol podpredseda Svetového kongresu Slovákov Marián Šťastný ešte v septembri 1987, zvolávateľom František Mikloško a medzi ďalších organizátorov patrili Ján Čarnogurský, Vladimír Jukl, Silvester Krčméry či Rudolf Fiby.

Predstavitelia režimu po ohlásení demonštrácie rozhodli, že nedopustia, aby sa zhromaždenie uskutočnilo. Najprv sa ho pokúsili zakázať vyhlásením mimoriadnej bezpečnostnej akcie a pripravovali plány na jeho násilné potlačenie. Organizátori sa proti zákazu odvolali, ale František Mikloško dostal prokurátorskú výstrahu, aby v príprave demonštrácie nepokračoval.

Dva dni pred manifestáciou dostal priestor v Slovenskej televízii bratislavský kanonik Štefan Zárecký, prorežimný kňaz z kolaborantskej Pacem in Terris a vyzval ľudí, aby na ňu nešli.

Deň pred manifestáciou, 24.3. zatkla bezpečnosť Františka Mikloška, Jána Čarnogurského a Vladimíra Jukla a pustila ich až po nej.

V ten istý deň boli vyhlásené školské prázdniny na deň konania demonštrácie a študenti varovaní pred účasťou.

V deň konania demonštrácie Slovenská televízia mimoriadne odvysielala populárny film Angelika.

Demonštrácia bola brutálnym spôsobom rozohnaná, vládni predstavitelia vývoj sledovali a riadili z terasy hotela Carlton.

...o 30 rokov neskôr

Dnes našťastie žijeme v trochu inej dobe, občianske aj náboženské práva sa dodržiavajú poctivejšie, ak odrátame práva nenarodených detí a bujnenie niektorých údajných ľudských práv. Vlády majú problém skôr s korupciou, niektoré menšie, niektoré zas väščie.

Štátne inštitúcie už študentom nedávajú voľno aby šli preč a nie na protest, ale aby sa ho mohli zúčastniť. Neexistuje Pacem in Terris, aby odhovárala veriacich na pokyn štátostrany.  

Niektoré praktiky minulého režimu však zostávajú zakódované v DNA našich politikov, aj keď je ich forma omnoho miernejšia. Dnes premiér Fico vyhlásil, že by počas protivládnych protestov mohlo dôjsť k útokom na verejné budovy. Je to veta, ktorá má podprahovo vyvolať obavu o vlastné zdravie, keby sa niečo zvrhlo. Je to od premiéra plytké, ale nič, čo by sa od neho nedalo po tomto týždni čakať.

Obavy existujú aj na opačnej strane, ale napriek Kaliňákovi neexistuje dôvod sa domnievať, že polícia namiesto pomoci a služby pokropí slušných demonštrantov vodnými delami a bude do nich vrážať autami tak, ako v marci 1988. Slovenská spoločnosť sa postupom času posunula trochu ďalej, aj keď to tak pri pohľade na titulky denníkov nemusí vždy vyzerať.  

piatok 9.3., 2 hodiny do demonštrácie

...predsa len sa radšej idem pozrieť, či dnes RTVS náhodou mimoriadne nezaradila do vysielania Angeliku. Pre istotu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo