Čas plakať, čas reagovať

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čas plakať, čas reagovať

„´ndrangheta je uctievačkou zla... Tí, čo v živote kráčajú po ceste zla, ako napríklad mafiáni, nie sú spojení s Bohom. Sú exkomunikovaní.“ Pápež František, 2014, v Kalábrii, krátko po smrti trojročného chlapčeka, ktorý zhorel v aute po útoku ´ndranghety.

S Janom Kuciakom som sa poznal len kratučko a vlastne na mňa asi ani nemohol mať pekné spomienky. Prišiel som vtedy do Hospodárskych novín ako relatívne skúsený novinár v čase, keď on bol len začínajúcim reportérom krátko po škole. Keďže Jano mal na starosti moju prvú orientáciu v priestore, ukázal mi aj svoj stôl, ktorý mal byť po novom môj. Vtedy mi došlo, že som ho zrejme na analytickom oddelení nahradil na pozícii a jeho kvôli mne prevelia na spravodajstvo.

Keďže túto súvislosť predo mnou diskrétne tajili, myslím, že som sa ho na to priamo spýtal, ale on bol veľmi korektný a len mávol rukou. Jeho skromnosť sa mi teraz asi navždy vryje do srdca. Krátko na to od nás odišiel, klasická spravodajská práca prirodzene nemohla naplniť jeho vysoké túžby. Ďalej som sledoval jeho prácu pod najlepším učiteľom, ktorého sa mu mohlo v investigatíve dostať, Marekom Vagovičom, ktorý sa svojho času čosi podobné snažil (neúspešne) vykresať aj zo mňa. Kvalita Janovej práce viditeľne rástla a preto som si nemusel robiť výčitky, že som ho kedysi niekde nahradil. 

Dnes mi Jano pripomína toho malého nevinného chlapca z Talianska, ktorého tiež pripravili o život zločinci, a podľa aktuálnej vyšetrovacej verzie možno dokonca ľudia s rovnakým menom strešnej organizácie.   

Je tu ale jedna vec, ktorá ma ako katolíka a verného člena Katolíckej cirkvi mätie.

Celých desať rokov sme nechali Roberta Fica a jeho vládu budovať systém, na ktorého konci je náš štát odovzdaný do rúk oligarchom, podvodníkom s DPH, justičnej mafii a kalábrijskej odnože najnebezpečnejších kriminálnikov Európy. Dnes vieme, že tento systém sa vymkol spod kontroly aj najmocnejšiemu mužovi našej krajiny.

Je navzájom tak neskutočne previazaný – od polície, súdov, prokuratúry, vlády, ministrov a regionálnych predstaviteľov politickej strany – že ho nie je možné kontrolovať. Kontrolu nad týmto systémom stratil nielen premiér, ale aj druhá strana, ktorá sa dopustila vrážd, ktoré sa zatiaľ ukazujú hlúpe ešte aj vzhľadom na ich vlastné ciele.   

No toto rastúce zlo nebolo také nenápadné, že ho nebolo možné včas rozpoznať. A to aj v tých najpovolanejších kruhoch. V Katolíckej cirkvi.

Na Slovensku sme mali biskupa, ktorý tento systém pomenoval a verejne skritizoval s nebývalou presnosťou a prorockou silou. Milan Lach vtedy krátko pred voľbami síce nehovoril o organizovanom zločine priamo – spomínal skôr dosahy tohto systému na obyčajných ľudí -, no použil veľmi podobné slová, aké používa aj pápež František práve v tých súvislostiach, keď hovorí o mafii.  

Veľmi vtedy nahneval Roberta Fica, ktorý sa následne o „neposlušnom“ biskupovi porozprával s arcibiskupom metropolitom Stanislavom Zvolenským. Z mediálnych informácii nevyplýva, že by sa metropolita biskupa Lacha zastal, naopak, jeho prejav Fico verejne neutralizoval ako „sólokapra“ jedného okrajového biskupa, ktorý však nie je oficiálnym stanoviskom Cirkvi. A nielen vo mne vtedy zostala divná pachuť.

O krátky čas na to – krátky, no dostatočne dlhý, aby sme zabudli na možné toxické príčiny -, bol Milan Lach prevelený za oceán, kde dnes vedie amerických ruténov. Pachuť sa ešte znásobnila, zostal silný pocit, že Lach bol obeťou svojej prorockej úprimnosti, ktorou sa snažil pomenovať systém, ktorého ešte vážnejšou obeťou sa napokon stal Jano Kuciak.

Podľa Sv. Písma všetko má svoj pravý čas. Čas tešiť sa, čas plakať. Môžeme dodať, že existuje aj správny čas držať s politikmi a práve Stanislav Zvolenský mal schopnosť, často neprávom kritizovanú, vycítiť, kedy s vládou držať krok pre obhajobu správnych záujmov.

Nie je však dnes ten správny čas pre Cirkev, čas reagovať?

 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo