Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. október 2017

Ako Milan Ftáčnik oklamal voličov a uškodil Bratislave

Komunálne a župné voľby sú hlavne o dobrom a spravodlivom narábaní s financiami a majetkom obce, plánovaní jej rozvoja, ochrane životného prostredia a riadení výstavby a dopravy aby čo najlepšie slúžila všetkým občanom. V tom Milan Ftáčnik ako primátor Bratislavy konal v rozpore s predvolebným sľubom, na trvalú škodu hlavného mesta. To je proti jeho voľbe za župana vážnejší argument než slová L. Nicholsonovej a A. Chromika.

V Bratislavskom kraji pred voľbami v preferenciách na funkciu župana vraj vedie bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Napriek kritike „konzervatívneho“ A. Chromika i „liberálnej“ L. Nicholsonovej. Zrejme aj preto, že sa pravica znova nedohodla na dobrom spoločnom kandidátovi, ale aj preto, že mnohí majú krátku pamäť a nevedia zhodnotiť kandidátov podľa najdôležiteľjších kritérií.

A. Chromik a L. Nicholsonová

Nechcem tu riešiť výzvu Aliancie za rodinu, podľa ktorej by sme nemali voliť Ftáčnika kvôli jeho účasti na Dúhovom pochode, ktorý podľa AZR spochybňuje práva detí na výchovu v rodine založenej na vzťahu muža a ženy, ani reakcie M. Ftáčnika a J. Drobu. Pripomínam len to, že ak poslanec a primátor vystúpia na verejnej akcii so značným ideologickým zameraním, musia prijať aj verejnú kritiku. Osočovať jej autora namiesto dialógu ako „bigotného a fanatického šíriteľa nenávisti" je štýl, ktorý sme na stránkach denníka Pravda čítali aj za komunizmu, rovnako proti účastníkom Sviečkovej manifestácie i autorom publikácie Bratislava nahlas, či Charty 77. Rovnakú úroveň má vyjadrenie P. Weisenbachera, že občianske združenie AZR nemá čo hľadať v predvolebnej kampani do VÚC. (Pravda 19.10.2017)

Lepšie sa k veci a kandidatúre M. Ftáčnika vyjadrila podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová: „Tohto prítulného ficopána chceme za župana? Nebláznite" (Parlamentné listy, 13.10.2017) Upozornila tam na blízky vzťah i spoločnú politickú minulosť R. Fica a M. Ftáčnika. Obidvaja začínali kariéru členstvom v Komunistickej strane a po Novembri 1989 pokračovali v postkomunistickej SDĽ. Ftáčnik bol primátorom s podporou strany SMER-SD a s Ficom si dobre rozumemel čo ukazuje aj fotografia, ktorou Nicholsonová ilustrovala svoj príspevok. To naznačuje aj inú podstatne horšiu podobnosť: Vláda Smeru R. Fica dáva pred rozvojom SR a potrebami väčšiny obyčajných ľudí prednosť ziskom oligarchov, zbohatlíkov a veľkokapitalistov prevážne komunisticko-eštebáckeho pôvodu. Zisky a záujmy tých istých uprednostňoval pred dobrým rozvojom mesta a potrebami väčšiny ľudí Magistrát Bratislavy aj pod vedením M. Ftáčnika.

Exprimátor Ftáčnik o svojich úspechoch

Ftáčnik sa v predvolebnom rozhovore chválil svojimi výsledkami ako primátor Bratislavy, ktorá tvorí 70 percent obyvateľov kraja. Najmä tým, že zohnal tristo miliónov eur z európskych fondov, za ktoré sa rekonštruoval Starý most a kúpili nové električky a trolejbusy. (Parlamentné listy, 4.9.2017) To možno považovať za dobré riadenie chodu mesta a jeho údržby, ktoré sú pracovnou náplňou primátora či starostu a ním dosadených pracovníkov i poslancov mestského či miestneho zastupiteľstva. Za to sú slušne platení z daní občanov. Pri tom by mohlo byť zaujímavé porovnať uvedených 300 miliónov s tým, čo Bratislava za všetkých starostov stratila neefektívnymi predajmi a prenájmami mestského majetku či neférovým hospodárením mestských organizácií.

Nechcem tu však rozoberať financie mesta či menovanie vedúcich pracovníkov. Spomeniem jednu akciu, v ktorej Ftáčnik spravil v dôležitej veci opak toho, čo sľuboval pred voľbami, a na mnoho rokov uškodil mestu, doprave a životnému prostrediu.

Bratislava drahá a zle riadená

Bratislava patrí v porovnaní ceny bývania s priemerným príjmom k trom najdrahším mestám Európy. ( Sme, 9.5.2017 https://ekonomika.sme.sk/c/20528714/najdrahsie-sa-vzhladom-k-prijmom-byva-v-bratislave-a-prahe.html#ixzz4mccpVms4) Nielen o niečo drahšia Praha a Paríž, ale aj viaceré lacnejšie však ponúkajú podstatne viac kultúrnych pamiatok, ich lepšiu ochranu, omnoho viac možností pre šport a kultúru, lepšiu zeleň.

Komunistické riadenie v Bratislave zničilo viac historických budov než inde vojna. Po Novembri 1989 sa mnohé opravilo, ale pri výstavbe sa takmer nič nezlepšilo. „Prakticky všetky väčšie projekty vznikali bez posúdenia kvality ich architektúry a bez potrebnej miery regulácie, v ktorej by sa odrážal verejný záujem.“ Preto sa „v exponovaných častiach mesta postavili objekty, ktoré by tam po zvážení všetkých  parametrov (dopravné napojenie, nároky na statickú dopravu, začlenenie do siluety-obrazu mesta, architektonická kvalita) stáť nemali, alebo by mali byť minimálne inak orientované s inou výškou, nehovoriac o ich dopade na životné prostredie, zeleň a verejné priestranstvá“ (Hlavná architektka I. Konrad, Sme, 25.3.2011)

„V Bratislave opomenuli mladé rodiny, ktoré štartujú, opomenuli študentov, ktorí v Bratislave nedostali jeden nový internát, nie sú nájomné byty. Kde sú sociálne byty, ako sa Bratislava stará o svojich postihnutých občanov? Bytová politika je vtedy správna, keď sa hľadí na všetky aspekty, hlavne na tých slabých, lebo tí silní si poradia sami.“ (Sme, 15. 04. 2011 ) Pri dlho chýbajúcom novom Územnom pláne „bolo by chybou súhlasiť napr. so zahustením a zvýšením budov na nábreží Dunaja – najmä ak je nejasná budúca dopravná priechodnosť.“ (Sme, 25.3.2011)

Inzercia

Ftáčnik pre developerov

V r. 2010 získal M. Ftáčnik kreslo primátora aj pomocou megabilboardu, na ktorom bol priestor Medzi Dunajom a hradom fotomontážou zaprataný modernými výškovými budovami, a na ktorom Ftáčnik sľuboval, že takémuto spôsobu výstavby zabráni.

15. decembra 2011 Magistrát pod vedením M. Ftáčnika schválil namiesto dlho sľubovaného nového územného plánu Zmeny a doplnky starého ÚP, ktorými fakticky zrušil výškovú reguláciu v historickom centre. Tým ešte viac uľahčil takú výstavbu, akej v predvolebnej kampani sľuboval zabrániť. Za hlasovali všetci poslanci Smeru-SD, všetci SDKÚ okrem jedného neprítomného, traja SAS a dvaja za MOST-HÍD. Schvaľovanie týždeň pred Vianocami sa rovná snahe o čo najmenšiu informovanosť občanov. V sále však zástupcovia developerov pozorne sledovali, ako jednotliví poslanci hlasujú. Keby dávali pozor, či hlasujúci konali podľa toho, za čo im zaplatili, nevyzeralo by to ináč.

V r. 2013 zadal Magistrát vypracovanie územného plánu zóny nábrežia Dunaja architektonickej kancelárii, ktorá pre J&T projektovala obludne predimenzovaný River Park. Po štyroch rokoch primátorovania M. Ftáčnika povedalla hlavná architektka I. Konrad: „Je tu taká nepohoda. Toto by sme mali postupne odstrániť zvyšovaním plôch zelene, priepustných plôch, aby v tomto meste zeleň pribúdala a nie naopak, a aby sme sa o tú zeleň aj starali." (TASR, 20. 3. 2014) Teraz tam dokončujú megaprojekt Zuckermandel, ktorý priniesol J&T miliónové zisky, väčšine zhoršenie tejto nepohody, zmenšenie plôch zelene a mestu uškodil vo všetkom, čo kritizovala aj hlavná architektka. Lebo exkomunista Ftáčnik uprednostnil zisky a exkluzívne bývanie pre najbohatších pred potrebami mladých rodín, a strednej vrstvy, likvidoval zeleň a zhoršil dopravy na nábreží Dunaja.

Podobne nezabránil v Karloveskej zátoke J&T výstavbu ktorá bola v rozpore s územným plánom. Významne tak prispel k tomu, ako niekoľko zbohatlíkov a developerov okráda mesto a väčšinu jeho občanov o priestory na kultúru, šport a rekreáciu. ( https://www.postoj.sk/9000/ako-primatori-pomahaju-ukradnut-bratislavske-nabrezie )

O ďalšej kontroverznej stavbe povolenej "v utajenom režime" tu: https://nechala.blog.sme.sk/c/375091/ftacnik-podpisal-v-tajnosti-kontroverznu-stavbu-pri-sade-janka-krala.html

Teraz sľubuje napríklad zlepšenie dopravy v kraji. Nemôžem to však veriť niekomu, kto ešte aj územný plán zmenil, aby umožnil výstavbu, ktorá zhorší dopravu na nábreží Dunaja. V rozhovore zo 4.9.2017 hovorí: „Ľudia ma poznajú, vedia, čo odo mňa môžu očakávať, ale vedia aj to, že sa na mňa môžu spoľahnúť." Tu som opísal fakty o tom, čo od Ftáčnika očakávam, a naznačil kto sa asi najviac na neho môže spoľahnúť.

 

 

 

Odporúčame

Blog
Kresťania sú v každej strane, ale Slovensko ovládajú komunisti

Kresťania sú v každej strane, ale Slovensko ovládajú komunisti

Slovenská Ústava i všetky politické strany sa hlásia k demokracii, ale vo vymožiteľnosti práva, ktorá je jej podstatnou súčasťou patríme k najhorším na svete. Kresťania sú v každej našej politickej strane, ale reálnu politiku, ekonomiku a verejný život ovládajú komunisti. Fedor Gál mylne tvrdí že ich demokrati po Novembri ´89 nemali odstaviť, a väčšina ľudí sa tvári, akoby sa ich to netýkalo.

Blog
Voľby do VÚC rozhodne účes

Voľby do VÚC rozhodne účes

V sobotu 4. novembra sa na Slovensku uskutočnia voľby do VÚC. Súdiac podľa výsledkov v predchádzajúcich rokoch, ľudia sa ku ním nijako extra nehrnú. Osem z desiatich sa na ne pravidelne vykašle. „Vucky“ sú naozaj dosť zložitý koncept. Komunál je zrozumiteľnejší a bližší, veľká politika je zas väčšie „vzrúšo“. A preto si mnohí povedia, že figu záleží na tom, či do VÚC voliť pôjdu alebo nie. Obľúbeným argumentom je, že na jednom hlase predsa nezáleží.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.