Donald si myslí, že žerieme seno

Cui bono? Treba sa pýtať vždy, keď dôjde k zločinu. Motív býva prvou a najzákladnejšou skúmanou vecou napríklad v prípade vraždy. V Sýrii došlo k útoku chemickými zbraňami. Pýtal sa Donald Trump, cui bono, keď vydal rozkaz bombardovať Asadovu leteckú základňu?

Asi nepýtal.

Do prezidenta Trumpa som vkladal jednu malú nádej, vychádzajúcu z jeho predvolebných sľubov a predchádzajúcej kritiky Baracka Obamu. Zatlačenie ISIS a spoluprácu s Rusmi na zaistení mieru na Blízkom východe, bez opakovaní chýb "arabských jarí".

Márne. Ukázalo sa, že prezident Trump neustál mediálnu kritiku svojej údajnej proruskosti, snažil sa zapôsobiť na verejnosť rozhodným aktom spravodlivosti a trápne naletel na "false flag". Keby sa pýtal, komu prospeje útok chemickými zbraňami na civilistov, isto by si zrátal, že vyhrávajúcemu Asadovi, očakávajúcemu v prípade vytlačenia ISIS aj pomoc finančnú pri obnove krajiny, asi veľmi nie.

Lenže chemické zbrane zabíjali, zhodou okolností v čase konania konferencie o obnove Sýrie v Bruseli. A emocionálne zasiahnutá americká verejnosť, zvyknutá, že jej vláda zasahuje kde a kedy sa jej zachce, má rada rýchlu odplatu. Najmä ak sa nikto nepýta príliš nahlas na dôkazový materiál. Podobnosť s Bushovým útokom na Irak pod zámienkou existencie neexistujúcich chemických zbraní čisto náhodná.

Donald Trump dnes ukázal, akú váhu majú jeho sľuby. A dôležitu povahovú črtu. Ak boli chemické zbrane v sklade povstalcov, je mu jedno, či to bola nehoda, nezaujímajú ho okolnosti - vinný je Asad. Profitovať budú teroristi, ktorí teraz môžu (a budú) provokovať pod "false flag" a stačí im len čakať, ako bude dezorientovaný prezident USA reagovať. Veď raz im to vyjde. Morálku im však Trump dvihol už teraz.

Pred prezidentskými voľbami sa dalo pomerne presne predpokladať, ako by viedla zahraničnú politiku Hillary Clintonová. Nebola to pekná vízia. Trump mohol pozitívne prekvapiť. Lenže sme svedkami, ako rýchlo sa zaradil do koľají svojho predchodcu a dokonca ho prekonal - Obama už podobnej situácii čelil v roku 2013 a nakoniec nechal zbrane mlčať, aj keď pokračoval vo vyzbrojovaní "povstalcov". Trump neodolal stlačeniu červeného tlačidla... a získal pochvalu aj od Turecka a Saudskej Arábie. Snáď si ju užíva.

Trump je, aspoň čo sa Blízkeho východu (a možno už aj Číny) týka, novou Hillary. A dnes už môžeme povedať, že aj on sám vyhral pod falošnou zástavou.

Boh ochraňuj... svet.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo