V Starom Meste by sme hazard zakázali hneď

Už zajtra sa bude opäť rozhodovať o osude herní a hazardu v Bratislave. Včera sa však udiala iná vec - poslanci Miestneho zastupiteľstva Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto odhlasovali výzvu mestským poslancom, aby hazard úplne zrušili.

Po fraške na poslednom mestskom zastupiteľstve som rozmýšľal nad čo najefektívnejším spôsobom, ako viac ovplyvniť bratislavských poslancov, aby vyhoveli vôli 136.139 občanov a zrušili hazard aj napriek tlakom prohazardných lobistov. Jedinou schodnou cestou bolo osloviť kolegov poslancov z MZ Staré Mesto a odhlasovať výzvu, ktorá by bola zároveň podporou pre všetkých mestských poslancov.

Vypracoval som uznesenie a spolu so Štefanom Bučkom sme predložili jeho návrh zastupiteľstvu. Keďže zastupiteľstvo rozhodlo o preložení bodov 1 a 2 o otváracích hodinách a verejnom poriadku, vznikol priestor na diskusiu o hazarde.

Staromestskí poslanci v tejto veci nesklamali. Poslanec Borguľa sa radšej šiel prejsť a do debaty v prospech hazardu sa zapojili najmä poslanci Marta Černá, Lucia Ďuriš Nicholsonová a Peter Osuský. Ten argumentoval, že úplný zákaz hazardu vníma ako sociálne inžinierstvo. Nedá mi nepozastaviť sa nad týmto prirovnaním. Pojem sociálne inžinierstvo získal svoju negatívnu súvislosť najmä s nedemokratickými režimami, kedy zásahy vlád spôsobili neuveriteľné utrpenie miliónov ľudí. A to nemožno ani náhodou prirovnávať k zákazu hazardu v Bratislave. Poslanec Osuský neuviedol nič, čo by aspoň zďaleka pripomínalo obrovské utrpenie nejakého nadpriemerného (ale ani podpriemerného) množstva ľudí.

Poslankyňa Nicholsonová zas v jednom momente vyzvala poslancov, aby šli na východné Slovensko, kde obce žijú z hazardu (sic!). Neviem, či som staromódny, ale prvoradou starosťou poslanca miestneho zastupiteľstva by mal byť záujem obyvateľov Starého Mesta zabrániť degradácii verejného prostredia, znižovať kriminalitu súvisiacu s hazardom a vytvárať podmienky pre čo najmenší počet zničených rodín gamblerov. Pri všetkej úcte k starostom obcí na východe a pani Nicholsonovej - starosti obcí na východe Slovenska nie sú môj problém. A nemal by byť ani jej v momente, keď sedí v Staromestskej sieni.

V diskusii sa vďaka starostovi a poslancom osviežili niektoré dôsledky spolupráce Sulíka a Fica, keď spolu SaS a Smer schválili v roku 2012 novelu zákona o hazarde, na základe ktorej je dnes Bratislava eldorádom herní a obce stratili právomoc rušenia hazardu na svojom území bez petície.

Za návrh v Starom Meste nakoniec hlasovalo 15 poslancov z 26. V abecednom poradí ďakujem poslancom Boháčovi, Bučkovi, Domorákovi, Dostálovi, Kollárovi, Ležovičovej, Párnickej, Remišovej, Satinskej, Strakovi, Špankovej, Uličnej, Vagačovi a Zieglerovi.

Hlasovania sa zdržali (a de facto boli proti) poslanci Ivan Bútora, Marta Černá, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Štefan Holčík, Barbora Oráčová, Peter Osuský a Peter Tatár.

Podpora vyjadrená mestským poslancom je v tomto momente jediným krokom, ktorým môže mestská časť vykonať proti hazardu v Bratislave. V prípade väčších právomocí už mohol byť hazard v Starom Meste zakázaný.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo