Za čo vďačíme Američanom

Za čo vďačíme Američanom

V európskych médiách prebiehajú správy ako sa moslimská časť Bosny a Hercegoviny premieňa na výcvikový tábor pre džihádistov. Už pred rokmi tam vykúpili opustené osady a skúsení inštruktori z Blízkeho východu v nich cvičia mladých mužov pre boj na Blízkom východe. Ostrieľaní bojovníci za islam sa do Bosny aj vracajú, pretože tam sa cítia najbezpečnejšie.

Miestna polícia sa ich pokúša zatýkať, ale ťahá proti nim za kratší koniec. Bosna je od Slovenska len šesť hodín jazdy autom. Od Rakúska, Maďarska, Chorvátska ešte menej. Ak sa vojna proti teroru čoskoro neskončí jeho porážkou, ale naopak, ešte sa prehĺbi a rozšíri, teroristi z Bosny a Hercegoviny rozšíria svoj operačný priestor aj do okolitých krajín a neskôr aj na Slovensko. To sú štatistické zákonitosti „malej vojny“. Islamskí teroristi chcú, aby sa im iné krajiny buď podriadili alebo do nich vnesú teror. Ako príklad môžu slúžiť Rusko, Francúzsko, Belgicko, Španielsko, Británia. Zatiaľ.

Pritom to vôbec nemuselo tak byť.

Začiatkom 90-tych rokov aj politikom bývalej Juhoslávie bolo jasné, že krajina sa neudrží. Problémom bolo, ako ju rozdeliť, keďže etnické hranice prebiehali krivolako. Slovinci ležali na okraji Juhoslávie a ich spory s Chorvátmi neboli veľmi závažné. Problémom boli Srbi a Chorváti. Najrešpektovanejším politikom Srbov bol prezident Slobodan Miloševič, na chorvátskej strane prezident Franjo Tudjman. Obaja sa dva či trikrát stretli bez prítomnosti médií a boli schopní sa dohodnúť na spoločnej hranici Srbska a Chorvátska. Bosna a Hercegovina by nebola vznikla. Ale veď náboženstvo nie je v Európe štátotvorným prvkom (okrem Vatikánu), či je to inak? Vznikli by tri pevné štáty, Slovinsko, Chorvátsko a Srbsko, nevznikla by vojna, ušetrili by sa desaťtisíce ľudských životov. Všetky tri štáty by si vedeli poradiť s fanatikmi za islam. Nevznikla by základňa pre islamských džihádistov, bojujúcich v rôznych krajinách a na Balkán sa vracajúcich. Vo vtedajšom monopolárnom svete by však s takým riešením museli súhlasiť Spojené štáty, presnejšie establishment, určujúci zahraničnú politiku superveľmoci. Ex-prezident Barack Obama nazval tento establishment Washington playbook (The Atlantic, April 2016). Nesúhlasil. Juhoslávia sa mohla a mala rozdeliť len podľa administratívneho rozdelenia na zväzové republiky. Kosovo vtedy nebolo zväzovou republikou, otázka Kosova sa vyriešila o pár rokov neskôr za pomoci bombardérov NATO. Podľa tých správ v európskych médiách z Kosova pochádza najviac teroristov (SME 9. 2. 2017). Tak vznikla vojna v Juhoslávii a dnes tam cvičia islamskí teroristi. Za to vďačíme Američanom.

Také mužské myšlienkové pohrávanie. Ak by nastal zlý scenár, brániť nás dokážu 700 výsadkárov zo žilinského Pluku špeciálneho určenia Jozefa Gabčíka a dobrovoľní slovenskí branci, ktorí cez víkendy cvičia v slovenských horách. Na nich ani džihádisti nemajú. Ostatná slovenská armáda by sa musela najskôr naspäť transformovať z pomocného zboru amerických oddielov na slovenskú armádu.   

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo