Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. október 2023

Ako Cirkev a konzervatívci vláde Ficovho Smeru pomohli

Svoju 4. vládu na formálne kresťanskom Slovensku po predčasných voľbách 2023 utvoril korupčný SMER exkomunistu Fica so svojimi tradičnými partnemi. Čiže tí, ktorí majú hlavnú vinu za väčšinu súčasných problémov Slovenska. Pomohla im pandémia, krátka pamäť a iracionálna emocionálnosť Slovenska, chyby „antikorupčnej“ vlády. Aj rozhádanosť konzervatívcov a mlčanie Cirkvi k problémom a princípom ktoré sú podľa učenia pápežov v politike a riadení štátu najdôležitejšie.
Ako Cirkev a konzervatívci vláde Ficovho Smeru pomohli

Už prvé dni novej vlády naplnili obavy či predpoklady z toho ako sa bude správať. Staronovým predsedom vlády je Fico, ktorý si v minulosti prenajímal luxusný byt u daňového podvodníka Bašternáka. Ďalších 42 „našich ľudí“ SMERu bolo už odsúdených a vyše 100 je obvinených. Preto prvým krokom 4. vlády JUDr. Fica sú čistky na polícii a pomsta vyšetrovateľom, ktorí riešili korupčné kauzy SMERu. Ministrami sú aj osoby vyšetrované v týchto kauzách a šíritelia dezinformácii. Obranu vedie Kaliňák zapletený do únosu Vietnamca z Nemecka. Pri prvej návšteve Bruselu Fico žiadal aby EÚ prestala dodávať Ukrajine zbrane, čím fakticky podporil Ruskú agresiu. Odôvodnil to tvrdením, že na Ukrajine je korupcia, zamlčiac že v Rusku je prinajmenšom rovnaká, aj to, že Slovensko najmä vinou jeho vlády patrí k najskorumpovanejším štátom EÚ. Dokazuje to aj fakt, že tunelovanie Eurofondov za jeho vlády bolo 6 krát väčšie než v Česku a priemere EÚ. Čo keby tak podľa Ficovej požiadavky prestali chodiť peniaze z EÚ na Slovensko?

Viacerí kresťania sa však tešia, že vládu vedie Fico a nevznikla štvorkoalícia s KDH a PS. Aj pre 23 % voličov KDH je Ficova vláda prijateľná. Niektorí konzervatívci rozmýšľajú čo ďalej, a ako zabezpečiť aby sa aspoň po ďalších voľbách vývoj SR obrátil k lepšiemu. Na to si treba jasne povedať a priznať, aké sú roky opakované chyby, ktoré viedli k štvrtej Ficovláde.

Základné čísla o prehre konzervatívcov

Takmer štvrtina Slovenska 30. 9. 2023 volila SMER exkomunistu Fica, ktorý viedol vládu, Vnútro i Zdravotníctvo s krátkou prestávkou 12 rokov pred Pandémiou. Čiže má hlavnú zodpovednosť za korupčne rozkradnuté miliardy, biedne zdravotníctvo, úpadok životnej úrovne v porovnaní s Českom a ďalšími štátmi, aj devastáciu justície a polície, ktorá viedla k vražde novinára Kuciaka so snúbenicou. Tretí bol HLAS expodpredsedu SMERu Pellegriniho. Spolu so SNS, ktorá bola hlavným koaličným a korupčným partnerom Mečiara i SMERu získali viac než polovicu parlamentu a utvorili staronovú vládu. Druhí boli (17,96 %) Progresívci, ktorí majú v programe okrem boja proti korupcii aj presadzovanie dúhovo-liberálnej agendy. Spolu s liberálnou SAS, ktorá povalila už druhú „antificovskú“ vládu, ich volila takmer štvrtina Slovenska. Kresťanskí demokrati získali 6,82 %. Ak za kresťanské či konzervatívne strany považujeme aj OĽANO a (podobne kresťanských či liberálnych) Hegerových Demokratov, tak na kresťanskom Slovensku volilo kresťanské strany len 18.64 % ľudí, a v parlamente budú mať 28 zo 150 poslancov.

Emotívna živelnosť a silný vodca

Príčin tohto výsledku je viac, niektoré pôsobia už desaťročia. Fico zožal úspech komunistickou taktikou ktorú opísal už Karel Čapek: „Poslední slovo komunismu je vládnout a nikoli zachraňovat; jeho velikým heslem je moc a nikoli pomoc. Chudoba, hlad, nezaměstnanost nejsou mu nesnesitelnou bolestí a hanbou, nýbrž rezervou temných sil, kvasící hromadou zuřivosti a odporu.“ (Proč nejsem komunistou, 1924) Tak využil Fico frustráciu ľudí z problémov, ktoré priniesla Pandémia Covid-19, a niekedy zbytočne zhoršil chaos a rozbroje Matovičovej vlády. Na antivaxerských a proruských manifestáciách živil zúrivosť a odpor davu, ktorý nevie pochopiť príčiny svojich problémov.

„Orientácia slovenského človeka príliš dlho viazla v neusmernenej pudovosti a živelnosti. Rozumom neusmernená živelnosť ešte vždy zasahuje aj do nášho intelektuálneho života, dáva ráz nášmu zmýšľaniu, práci a charakteru. ... Aj táto vzdelaná vrstva je vlastne na ľudovej úrovni, so všetkou nevypočítateľnosťou a nezriadenosťou, a programovo nechce prekonať ľudovú úroveň.“(L. Hanus: Rozprava o kultúrnosti, 1943, 2. vyd. 1991) Zhoršilo to 40 rokov komunistického vymývania mozgov. Slovensko patrí ku krajinám, kde najviac ľudí sleduje dezinformačné, zväčša proruské weby, a verí im. S nimi ladili často agresívne mítingy, kde predstavitelia SMERu spolu s exkomunistami a extrémistami od Kotlebu a z Republiky vyvolávali vášne proti EÚ, USA i našej vláde. Od týchto extrémistov prešli teraz viacerí k Ficovi a do SNS, čo tiež dokazuje, že medzi nacizmom a komunizmom, Koltebom a Blahom nie sú podstatné rozdiely.

V prieskume zo septembra 2022 takmer dve tretiny ľudí odpovedalo, že Slovensko potrebuje silného a rázneho autoritárskeho lídra aj za cenu, že by sa pohyboval na hranici demokratických princípov. ( https://www.aktuality.sk/clanok/LLd1ST0/prieskum-takmer-dve-tretiny-ludi-si-zelaju-autoritarskeho-vladcu/ ) Vodcovský princíp platil vo vojnovom Slovenskom štáte, aj za komunistickej diktatúry. Užíval si ho aj s požehnaním časti cirkevníkov Mečiar, keď na čele zlepenca exkomunistov a nacionalistov rozkrádal Slovensko. A teraz Fico.

Prejavila sa aj krátka pamäť väčšiny Slovenska, ktorá zabudla na korupčné kauzy SMERu a spol. Mnohí nie sú schopní pochopiť, alebo ochotní pripustiť, že hlavnou príčinou väčšiny ich problémov je nimi často tolerovaný korupčný systém.

Rozdelení konzervatívci

K volebným výsledkom a novej vláde SMERu prispeli aj rozhádaní „konzervatívci“ a Cirkev. Za konzervatívcov sú často označovaní, alebo sa považujú ľudia s veľmi rozdielnym, niekedy až protichodným správaním a názormi aj na podstatné veci. Napríklad na závažnosť korupcie, príčiny a riešenie vojny Ruska proti Ukrajine, na to čo je najdôležitejšie v politike a riadení štátu, aj akými prostriedkami to treba dosiahnuť. Napríklad keď v júli 2016 tisíce ľudí protestovali proti korupčnej kauze Bašternák, prominentný kresťanský právnik Čarnogurský povedal, že protestujúci sú „zradcovia Slovenska a gadžovia“, ktorí škodia Slovensku. Vtedajší predseda KDH Figeľ naopak povedal, že korupcia je najväčší škandál Slovenska. Tento rozdielny postoj k závažnosti korupcie je medzi slovenskými konzervatívcami vrátane cirkvi podnes. Podobne je to s postojmi k agresii Ruska proti Ukrajine.

Hlavnou činnosťou väčšiny „konzervatívcov“ za posledné roky bolo prekáranie kto je autentickejší, hodnotovejší alebo liberálnejší. Keďže pri tom často ignorovali problémy súvisiace s korupciou a spravodlivosťou, niektorí voliči sa obrátili k Progresívcom (PS), u ktorých videli viac vôle a schopnosti zabrániť ďalšej vláde Ficovho SMERu. Konzervatívci a duchovní, ktorí bagatelizovali tieto problémy, a ako najvyššiu prioritu stavali boj proti vágne definovanému „liberalizmu“ a „genderizmu“, tým fakticky podporili Ficov SMER. Prispeli k tomu, že jeden z najväčších dlhodobých problémov Slovenska bude prinajlepšom pretrvávať, konajúc pri tom v rozpore s tým, čo o politike učia pápeži a Sociálna náuka Cirkvi. Aj preto sa po zverejnení predvolebného vyhlásenia biskupov zopakovala polemika o tom, či a ako sa Cirkev má vyjadriť k voľbám.

Cirkev a politika

Názory na to či sa má cirkev vyjadrovať k politike sa silno líšia. Zväčša podľa toho, ako sa jej rady alebo kritika dotknú niekoho ideologických, mocenských alebo „morálnych“ postojov. Cirkev má demokratické právo a morálnu povinnosť vyjadrovať sa aj k spoločensko-politickým témam. Jej jednotliví členovia a predstavitelia to však robia veľmi rôznym spôsobom. Katolícka cirkev má dvetisícročné skúsenosti so spoluprácou, súťažou i konfrontáciou s rôznymi vládami a spoločensko-politickými systémami. Moderným vyjadrením tohto poznania a postoja Cirkvi k vláde a politike je jej Sociálna náuka, za ktorej základ možno považovať encykliku Rerum novarum Leva XIII. (1891) Na ňu nadväzujú sociálne encykliky a iné vyjadrenia ďalších pápežov, ktoré reagujú na nové dôležité a aktuálne situácie a problémy.

Benedikt XVI. o úlohe štátu a cirkvi: „Sociálna náuka Cirkvi používa argumenty vychádzajúce z rozumu a z prirodzeného práva, teda z toho, čo je potvrdením prirodzenosti každého človeka.“...„Vytvorenie spravodlivého štátneho a spoločenského poriadku, ... je základná úloha, ktorej musí znova čeliť každá generácia. Keďže ide o politickú úlohu, nemôže byť bezprostrednou úlohou Cirkvi. Ale pretože zároveň ide o prvoradú úlohu človeka, Cirkev má povinnosť ponúknuť prostredníctvom očisty rozumu a prostredníctvom etickej formácie svoj osobitný vklad, aby sa požiadavky spravodlivosti stali pochopiteľné a politicky realizovateľné.“ (Deus Caritas Est) Túto úlohu slovenská cirkev až na malé výnimky plní biedne, čo ukázali aj voľby 2023.

Spravodlivosť a štát zbojníkov

Kardinál Ratzinger charakterizoval nacionálno-socialistický a komunistický režim analýzou ich právneho systému, kde: „od občana sa mohla vyžadovať poslušnosť a podriadenosť štátnym autoritám, a zároveň sa mohli používať právne prostriedky ako nástroje na páchanie zločineckých cieľov. Právny poriadok, ktorý v každodennom živote sčasti naďalej platil, ako mal, sa stal súčasne mocou, ktorá ničila právo. Nastalo prevrátenie usporiadania, ktoré by malo byť v službe spravodlivosti, avšak upevnilo nadvládu bezprávia, ...čo spôsobilo ozajstnú dominanciu klamstva, ktoré zatemňovalo svedomie.“ Ako pápež tieto režimy označil ako „štát zbojníkov“. To isté platí aj o Slovensku pod vedením JUDr. Mečiara, JUDr. Gašparoviča, JUDr. Harabina, JUDr. Fica, JUDr. Danka, JUDr. Kaliňáka, JUDr. Trnku a ich komplicov.

„Úplatky dnes platia prakticky všetci“ ... „Keď hovoríme o mafiánskych príjmoch, nemôžeme zabudnúť na konkurzy verejného obstarávania. Dokonca si kladiem otázku, či to pre Cosa Nostru nie je ten najlukratívnejší obchod.“ (Giovanni Falcone: Cosa Nostra) Aký je rozdiel oproti vláde „našich ľudí“ Smeru & SNS? Dôsledky opísal v sociálnej encyklike Ján Pavol II.: „Nedostatok istoty sprevádzaný korupciou štátnych úradov, šírením nečestných prameňov obohacovania a ľahkého zisku spočívajúcich na ilegálnej a špekulatívnej činnosti, je jedna z hlavných bŕzd rozvoja a hospodárskeho poriadku.“ (Centesimus annus) Preto Slovensko v ekonomike a kvalite života patrí k najhorším v Európe. (fakty napr tu: https://www.postoj.sk/121784/benedikt-xvi-o-politike-a-zbojnicka-slovenska-republika )

Inzercia

Pellegrini aj iní v predvolebnej kampani sľubovali, že pod ich vedením ľuďom pomôže silný štát. Vláda Smero-Hlasu však štát znova oslabí cez organizované korupčné skupiny, ktoré robia najhoršiu protištátnu činnosť. Rozkradnuté peniaze chýbajú v armáde, školstve i zdravotníctve, čím škodia bezpečnosti, vzdelaniu i zdraviu občanov. Tunelovaním a zadlžovaním štátu na populistické „balíčky“ poškodzujú nezávislosť SR, lebo chudobný a zadĺžený štát ju má oslabenú voči svojim veriteľom i rôznym tlakom zo zahraničia. Deformáciou polície a justície, a korupciou na úradoch ničia dôveru občanov vo vlastný štát. A podporou Putinovho Ruska oslabujú našu dôveryhodnosť v EÚ i NATO, ktoré zabezpečuje našu slobodu a hranice. Ďalšie tisíce študentov a kvalifikovaných ľudí odídu zo Slovenska. Samozrejme na „liberálny“ Západ, kde budú produkovať hodnoty a platiť dane.

Korupčná tradícia a slovenská cirkev

K tomuto vývoju prispela aj slovenská cirkev, jej vedenie, niektorí kňazi i viacerí aktivisti. Vyhlásenie KBS k voľbám z 16. 9. 2023 bolo len pokračovaním mnohoročného postoja. Jeho hlavnou chybou nie je to, čo tam biskupi povedali, ale to, čo v rozpore s učením pápežov o politike nespomenuli.

V roku 1998 ešte biskupi radili voliť tých, ktorým „ide úprimne o službu spoločnému dobru nás všetkých“, pričom „spoločné dobro možno budovať iba na pravde a spravodlivosti.“ Politikov treba hodnotiť „nie natoľko z predvolebnej kampane a z predvolebných sľubov – lež hlavne z ich skutkov počas uplynulých rokov.“ Z týchto volieb vzišla ideovo rôznorodá Dzurindova vláda, ktorá zastavila Mečiarov valec a obnovila ekonomiku, lebo neriešila kultúrno-etické otázky, ale demokratizáciu a obnovu ekonomiky a štátnych štruktúr. K voľbám 2002: „Nášmu rozvoju prekáža klientelizmus, korupcia a rozšírená zločinnosť. ... Máme obavy, že do vedenia našej krajiny sa môžu dostať ľudia, ktorí si nevážia pravé ľudské ani kresťanské hodnoty. Ľudia, ktorí v mene slobody umožnia a dokonca sami podporia šírenie zla v mnohorakej forme. Takto sa v našej spoločnosti môže zakoreniť agresivita, vulgárnosť, nemorálnosť, bezbožnosť.“ Fico vtedy poslal biskupom direktívny list, že sa nemajú miešať do politiky, a v Europarlamente poslanci Smeru hlasovali za odporučenie pre Európsku Komisiu, aby zmiernila reguláciu potratov, zaviedla sexuálnu výchovu pre deti od útleho veku a obmedzila možnosti uplatnenia výhrad vo svedomí. ( http://ekonomika.sme.sk/c/7043418/preco-sa-fico-zlakol-pastierskeho-listu.html ) Ale podporu od Cirkvi využije Fico vždy, keď môže.

Odvtedy sa situácia v Cirkvi v tomto zhoršila. Zatiaľ čo najmä pápež František často opakuje že „Korupcia je apokalypsa demokracie, rúhanie, kultúra smrti, zlo proti ktorému treba rázne bojovať", od slovenských biskupov sme také za posledných 20 rokov počuli spolu 4 krát. (viac tu: https://www.postoj.sk/30857/papez-frantisek-korupcia-je-ruhanie-na-slovensku-aj-tradicia ) Namiesto toho niektorí kňazi a biskupi viac krát priamo či nepriamo podporili tie najkorupčnejšie strany. To sa internetom šíri mnohonásobne viac než tých pár protikorupčných vyjadrení. V roku 2023 o probléme korupcie a spravodlivosti nič, napriek tomu že hrozil návrat vlády korupčného Smeru.

Biblia hovorí, že spravodlivosť a právo sú základom Božieho trónu, Ježiš zaradil úsilie o spravodlivosť k blahoslavenstvám, sv. Metod ju rieši v „Naučení vladárom“. Pápež František už roky opakuje, že korupcia je najväčšia neresť politiky, a spolu s vojnou najväčší ničiteľ života, a vyzýva k aktívnemu boju proti nej. Slovenská cirkev, čím teraz myslím najmä jej predstaviteľov, k tomu až na príliš zriedkavé výnimky urputne mlčí, napriek tomu, že korupcia je tu tradíciou už od čias Uhorska, a jeden z najväčších problémov súčasnosti.

Omyl pro-Ficovských antigenderistov

Víťazstvu Smeru silno pomohli kresťania, ktorí tvrdia, že vágne definovaný „liberalizmus“ je horší ako komunizmus, a rodová ideológia s jej aktivistami - „genderizmus“, je väčšie zlo ako korupcia. Pri tom prakticky ochranu života redukujú na protipotratové zákony, a ignorujú fakt, že v každej „liberálne“ demokratickej krajine je občianska i náboženská sloboda, aj úcta k životu väčšia než v komunistických štátoch vrátane Ruska.

Viacerí z nich hovoria, že aj keď voľby nedopadli ideálne, koalícia Smer + Hlas + SNS je lepšia než by bola štvorkoalícia KDH s PS. Lebo vraj bude hrádzou proti genderizmu. To je viacnásobný omyl.

Základná chyba je, že nerozlišujú oblasti, kde treba daný problém riešiť, a ignorujú sociálne učenie Cirkvi. „Genderová“ LGBTI ideológia škodí kultúrno-sociálne, a ťažisko boja proti nej nie je v parlamente. Jej hlavným šíriteľom nie je Brusel a Pentagon, ale bulvár a Hollywood. V kultúrnej revolúcii treba hlavné úsilie vložiť do kultúrnej a sociálnej oblasti. Hovoria o hodnotách, ale ignorujú morálny rozmer a sociálne dôsledky korupcie. Kvôli predvolebnému sľubu politicky podporiť 1-2 vybrané „kresťanské“ hodnoty podporujú politikov, ktorí iné základné hodnoty hrubo porušujú.

Dôležitosť uvedených problémov z hľadiska politiky a budovania štátu zhodnotil Alberto Lo Presti, politológ a univerzitný profesor histórie politického myslenia na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského v Ríme, v článku „Najväčší problém kresťanských politikov? Chýbajúce znalosti“: „Ak hľadíme na štát ako na organizmus, problém LGBTI je v tomto smere iba malým nechtom. Korupcia je však rozrastený tumor.“  https://www.aktuality.sk/clanok/700171/najvacsi-problem-krestanskych-politikov-chybajuce-znalosti-rozhovor/ )

Proti viere či propagande, že SMER bude hrádzou „genderizmu“ stoja ich skutky. Fico viac krát povedal, že je za zachovanie potratového zákona, ktorý prijala jeho rodná komunistická strana. Dva dni po referende o rodine, v ktorom vyše 900 000 občanov hlasovalo za „tradičnú" rodinu vyhlásil tlačový a informačný odbor Úradu Ficovej vlády: „Výsledky referenda nemajú pre nás žiadnu výpovednú hodnotu a k ničomu politicky nezaväzujú.“ 18. 2. 2015 prijali Celoštátnu stratégiu ľudských práv, pripravenú pod taktovkou LGBTI aktivistov. Schválili ju napriek množstvu kritických pripomienok ministerstva školstva, aj 320 psychológov, psychiatrov, lekárov a ďalších odborníkov. Vrátane GP SR, podľa ktorej: „Materiál systematicky nepopisuje, neanalyzuje a kriticky nehodnotí súčasný stav ochrany a podpory ľudských práv. Nepoukazuje na najnaliehavejšie problémy a nenavrhuje ich riešenia". (Viac tu: https://www.postoj.sk/7131/duhova-strategia-socialistickeho-smeru )   V europarlamente hlasujú poslanci SMERu vždy za "Dúhovú" agendu.

Naše voľby sledovali a komentovali aj svetové médiá a politici. Hovorili o probléme našej korupcie, polície a justície, najviac o pro-Ruskej orientácii strán, ktoré teraz utvorili vládu, ale žiaden západný liberál nevyslovil obavy, že Fico zabráni prenikaniu genderizmu. Vieme tiež, že vo viacerých štátoch sa gender-agenda pretláča najmä s pomocou súdov. Ak príde spoločenská či politická objednávka, naša postkomunistická justícia to spraví tiež, rovnako ako prispela ku korupcii nášho postkomunistického mafiánskeho kapitalizmu.

V roku 2009 v prezidentských voľbách v mene boja proti potratom a liberalizmu viacerí kresťania podporili exkomunistu a Mečiarovho a Ficovho kumpána Gašparoviča proti Ivete Radičovej. On potom pre lepšiu ochranu života nespravil nič, ale mnoho pre Harabinizáciu a úpadok justície. Tak to dopadne aj s ďalšou vládou R. Fica, ktorý hneď po voľbách povedal, že jeho prioritou je „normalizácia“ polície a prokuratúry. To znamená dosadenie do vedenia „svojich ľudí“. Proti genderizmu bude Fico bojovať tak a dovtedy, kým z toho bude mať politický prospech. Ale korumpovať, rozkrádať a zadlžovať Slovensko bude dovtedy, kým mu to občania dovolia.

Poznámka na záver

Keď som mal tento text takmer hotový, dostal som od autora informáciu o novom článku „Protikorupčné postoje na postkomunistickom Slovensku“. Profesor Joel Fetzer z Pepperdine University (Los Angeles, California, USA) v ňom analyzuje vzťah religiozity a prijímania alebo odmietania korupcie. V úvode píše: „Málokto bude spochybňovať, že Slovensko trpí politickou korupciou, pričom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v roku 2018 sú ukážkou“. …. „hoci je korupcia sama osebe dôležitým problémom, jej neustále rastúca úroveň je jedným z indikátorov demokratického spiatočníctva.“ … „Človek by predsa dúfal, že sa farníci v kostole naučia, že napríklad dávať a prijímať úplatky je nesprávne.“ ...

A v závere: „Výsledky tejto štúdie naznačujú, že aspoň za určitých politických okolností môže byť náboženstvo užitočným nástrojom na boj proti korupcii v postkomunistických, rozvinutých krajinách. …. V rámci samotného Slovenska táto analýza naznačuje, že rímskokatolícki predstavitelia by mali naďalej hovoriť o politickej rakovine korupcie a mali by povzbudzovať farárov, aby sa k problému vyjadrovali viac.“ …. „ Žiaľ, prinajmenšom jedna sociologická štúdia dospela k záveru, že je nepravdepodobné, že by bežní farníci počuli o týchto problémoch v homíliách svojich miestnych pastierov.“ (článok tu: https://sjps.fsvucm.sk/index.php/sjps/issue/current )

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.