Ad: Je Kotleba špeciálny problém konzervatívcov?

Komentátori Postoja sa v názoroch trochu rozchádzajú a neviem povedať, ktorý z nich má pravdu. Najskôr každý trochu (a tú svoju), ale väčšinu z nich spája konštatovanie, že Kotleba využíva konzervatívne mimikry na prilákanie konzervatívneho a kresťanského voliča.

Áno, robí to a robí to úspešne a bude ešte úspešnejší, zásluhou orientácie politikov na démonizovanie Kotlebu, miesto aby oslovili priamo jeho voliča, ktorého možnosti sú priam až kruto obmedzené. Vďaka médiám, ktoré pochovali reálny slovenský konzervativizmus, sa dnes všetci mainstreamoví politici vyhýbajú niektorým témam ako čert krížu. Zo strachu z obvinení z radikalizmu či nálepky neznášanlivosti radšej ponúkajú milosrdnú lož. A tam nastupuje Kotleba s jasnými posolstvami.

Preto nestačí hovoriť "zlý zlý Kotleba, zlý kresťan, hnusný fašista". Áno, musí zaznieť vecná kritika, ale súčasne treba povedať aj B - a tým je ponúknutie alternatívy Kotlebovmu voličovi v témach, ktoré ich oslovujú. Napríklad v téme imigrácie, ako to robí kritizovaný Sulík. Ale kto zo slovenských konzervatívcov (?) niečo také vie reálne ponúknuť?  

Preto ak Jozef Majchrák píše o vzniku silnej, konštruktívnej konzervatívnej sily, asi to vidí podobne ako komentátor Dag Daniš. Ten napísal: "Slovensko potrebuje stranu ako nemecká, presnejšie bavorská CSU. Ľudovú, konzervatívnu, národnú, mierne radikálnu a pritom slušnú a kultivovanú, s rešpektom."

Takto podobne som ako 15-ročný chalan vnímal KDH v roku 1996. Som zvedavý, či sa podobného pocitu ešte niekedy dožijem.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo