Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. marec 2016

Ako je to vlastne s tou Sýriou? A s hodnotami EU?

Tragické udalosti v Belgicku súvisia s dianím v Sýrii, kde už 5 rokov zúri vojna.

Tragické udalosti v Belgicku súvisia s dianím v Sýrii, kde už 5 rokov zúri vojna. V súvislosti so včerajšími džihádistickými útokmi v Bruseli som si spomenul na pred týždňom zverejnený otvorený list belgického rehoľníka Daniela Maesa, žijúceho v Sýrii, adresovaný belgickému ministrovi zahraničia. Rehoľník v liste zúfalo prosí ministra, aby "...sa nenechal klamať mediálnymi lžami a manipuláciami a naopak vážne uznal to, čo sa v Sýrii naozaj deje." V liste ďalej hovorí, že "Na vlastné oči sme videli, ako cudzinci (nie Sýrčania) organizovali manifestácie, ktoré boli filmované Katarskou televíziou Al Jazeera a potom vysielané do celého sveta s falošným výkladom, že sa sýrsky ľud búri proti diktatúre." 

Hlas kresťanov žijúcich v Sýrii je žial už roky ignorovaný oficiálnymi reprezentantmi zahraničnej politiky EÚ. Takýmto hlasom je aj Myrna Nazzour, ktorá žije v Damasku a je povolaná byť "trvalým znamením" v Sýrii. Viackrát už osobne navštívila Slovensko, vždy so súhlasom miesteho biskupa. Okrem duchovného posolstva prinášala aj pohľad na život v Sýrii. Myrna v r. 2009 hovorí pri svojej návšteve Slovenska: "Sýria je krásnym príkladom spolunažívania kresťanov a moslimov. Nie sú tam medzi nami žiadne problémy. Do môjho domu sa chodia denne modliť veriaci oboch náboženstiev."

Zaujímavá situácia sa udiala počas návštevy Myrny v Litmanovej v r. 2011, kde počas diskusie položil niekto z ľudí Myrne otázku, čo si myslí o prezidentovi Sýrie Asadovi. Keď to počul biskup, ktorý bol na pódiu vedľa prekladateľky, pokúsil sa Myrnu zastaviť s tým, že je to "politická otázka", na ktorú sa nebude odpovedať. Myrna si napriek tomu dala otázku preložiť a vynútila si možnosť odpovedať na túto otázku so slovami: "Asad je jedinou zárukou slobody pre kresťanov v Sýrii".

V r. 2013, ked už Sýrii bola vojna v plnom prúde, Myrna - znova na Slovensku hovorí: "So všetkou úprimnosťou vám poviem, že všetko, čo sa robí v Sýrii, prichádza zvonku a podnetom nie sú Sýrčania.“ 

Pred pár dňami bolo medializované svedectvo ďalšieho sýrskeho kresťana a lekára Ihsan-a Al Khouri, žijúceho už 25 rokov na Slovensku, podľa ktorého vojna "vznikla kvôli plynu a rope, najmä kvôli plynovodu, ktorý chcel Katar postaviť cez sýrske územie...".

V decembri 2015 sa konalo stretnutie sýrskych opozičných skupín v Rijáde, na ktorom sa predstavitelia opozície zhodli, že ich cieľom je zaviesť v Sýrii 100% islam. To by znamenalo koniec pre kresťanov aj nefundamentálnych moslimov v Sýrii. Ešte viac mŕtvych a viac utečencov. Verejnoprávne médiá v EÚ však stále označujú sýrsku opozíciu ako "umiernenú" a podporujú ju. Pritom je zrejmé, že z "umierneného" granátu nevypadnú pukance, a z "umiernenej" míny sa nevytlačí šlahačka. Nazývať veci pravými menami by malo patriť k podstatným hodnotám EÚ. Takisto aj úcta k životu jednotlivcov, ktorá má mať prednosť pred obchodnými a geopolitickými záujmami "mocných". Alebo aké hodnoty to chceme brániť pred islamistami? 

Zákon sejby a žatvy hovorí, že kto čo zaseje, to bude aj žať. Nech nám toto obdobie pôstu a pokánia pomôže v rozlišovaní dobrého od zlého, aby sme v sebe a v svojom okolí zasievali už len dobro a mali pokoj a dôveru, že Boh má pod kontrolou malé aj veľké veci, aj "koleso dejín".

(Štylisticky upravené)

Inzercia

Boh je najväčší liberál, dovoľuje nám robiť čokoľvek. Len následky si potom musíme znášať sami.

Odporúčame

Blog
K teroristickým útokům v Bruselu

K teroristickým útokům v Bruselu

Madrid, Londýn, Paříž, Istanbul a teď Brusel. Co mají tato města společného? Odehrály se v nich útoky Islámského státu. Po každém takovém útoku se zvedne vlna emocí. Je to naprosto pochopitelné. Cítíme se znejistěni, necítíme se bezpečně. Většinou hledáme politické důvody a vysvětlení. Je to však všechno?

Blog
Stretnutia 2

Stretnutia 2

pokračovanie predchádzajúceho blogu Ďalšou osobou, ktorá nám má priblížiť, aká je jej skúsenosť s Ježišom, je Magdaléna. Autora tu zaujala myšlienka, že Magdaléna nejako musela reagovať Ježiša. Nespoznala ho. A že teda aj rôzne kresťanské vyznania vždy majú nejaký spôsob, ako správne – podľa nich – zareagovať na svojho Boha.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.