Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. marec 2016

Ako je to vlastne s tou Sýriou? A s hodnotami EU?

Tragické udalosti v Belgicku súvisia s dianím v Sýrii, kde už 5 rokov zúri vojna.

Tragické udalosti v Belgicku súvisia s dianím v Sýrii, kde už 5 rokov zúri vojna. V súvislosti so včerajšími džihádistickými útokmi v Bruseli som si spomenul na pred týždňom zverejnený otvorený list belgického rehoľníka Daniela Maesa, žijúceho v Sýrii, adresovaný belgickému ministrovi zahraničia. Rehoľník v liste zúfalo prosí ministra, aby "...sa nenechal klamať mediálnymi lžami a manipuláciami a naopak vážne uznal to, čo sa v Sýrii naozaj deje." V liste ďalej hovorí, že "Na vlastné oči sme videli, ako cudzinci (nie Sýrčania) organizovali manifestácie, ktoré boli filmované Katarskou televíziou Al Jazeera a potom vysielané do celého sveta s falošným výkladom, že sa sýrsky ľud búri proti diktatúre." 

Hlas kresťanov žijúcich v Sýrii je žial už roky ignorovaný oficiálnymi reprezentantmi zahraničnej politiky EÚ. Takýmto hlasom je aj Myrna Nazzour, ktorá žije v Damasku a je povolaná byť "trvalým znamením" v Sýrii. Viackrát už osobne navštívila Slovensko, vždy so súhlasom miesteho biskupa. Okrem duchovného posolstva prinášala aj pohľad na život v Sýrii. Myrna v r. 2009 hovorí pri svojej návšteve Slovenska: "Sýria je krásnym príkladom spolunažívania kresťanov a moslimov. Nie sú tam medzi nami žiadne problémy. Do môjho domu sa chodia denne modliť veriaci oboch náboženstiev."

Zaujímavá situácia sa udiala počas návštevy Myrny v Litmanovej v r. 2011, kde počas diskusie položil niekto z ľudí Myrne otázku, čo si myslí o prezidentovi Sýrie Asadovi. Keď to počul biskup, ktorý bol na pódiu vedľa prekladateľky, pokúsil sa Myrnu zastaviť s tým, že je to "politická otázka", na ktorú sa nebude odpovedať. Myrna si napriek tomu dala otázku preložiť a vynútila si možnosť odpovedať na túto otázku so slovami: "Asad je jedinou zárukou slobody pre kresťanov v Sýrii".

V r. 2013, ked už Sýrii bola vojna v plnom prúde, Myrna - znova na Slovensku hovorí: "So všetkou úprimnosťou vám poviem, že všetko, čo sa robí v Sýrii, prichádza zvonku a podnetom nie sú Sýrčania.“ 

Pred pár dňami bolo medializované svedectvo ďalšieho sýrskeho kresťana a lekára Ihsan-a Al Khouri, žijúceho už 25 rokov na Slovensku, podľa ktorého vojna "vznikla kvôli plynu a rope, najmä kvôli plynovodu, ktorý chcel Katar postaviť cez sýrske územie...".

V decembri 2015 sa konalo stretnutie sýrskych opozičných skupín v Rijáde, na ktorom sa predstavitelia opozície zhodli, že ich cieľom je zaviesť v Sýrii 100% islam. To by znamenalo koniec pre kresťanov aj nefundamentálnych moslimov v Sýrii. Ešte viac mŕtvych a viac utečencov. Verejnoprávne médiá v EÚ však stále označujú sýrsku opozíciu ako "umiernenú" a podporujú ju. Pritom je zrejmé, že z "umierneného" granátu nevypadnú pukance, a z "umiernenej" míny sa nevytlačí šlahačka. Nazývať veci pravými menami by malo patriť k podstatným hodnotám EÚ. Takisto aj úcta k životu jednotlivcov, ktorá má mať prednosť pred obchodnými a geopolitickými záujmami "mocných". Alebo aké hodnoty to chceme brániť pred islamistami? 

Zákon sejby a žatvy hovorí, že kto čo zaseje, to bude aj žať. Nech nám toto obdobie pôstu a pokánia pomôže v rozlišovaní dobrého od zlého, aby sme v sebe a v svojom okolí zasievali už len dobro a mali pokoj a dôveru, že Boh má pod kontrolou malé aj veľké veci, aj "koleso dejín".

(Štylisticky upravené)

Inzercia

Odporúčame

Blog
K teroristickým útokům v Bruselu

K teroristickým útokům v Bruselu

Madrid, Londýn, Paříž, Istanbul a teď Brusel. Co mají tato města společného? Odehrály se v nich útoky Islámského státu. Po každém takovém útoku se zvedne vlna emocí. Je to naprosto pochopitelné. Cítíme se znejistěni, necítíme se bezpečně. Většinou hledáme politické důvody a vysvětlení. Je to však všechno?

Blog
Stretnutia 2

Stretnutia 2

pokračovanie predchádzajúceho blogu Ďalšou osobou, ktorá nám má priblížiť, aká je jej skúsenosť s Ježišom, je Magdaléna. Autora tu zaujala myšlienka, že Magdaléna nejako musela reagovať Ježiša. Nespoznala ho. A že teda aj rôzne kresťanské vyznania vždy majú nejaký spôsob, ako správne – podľa nich – zareagovať na svojho Boha.