Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. marec 2016

Kotleba v bazilike

Otvorená politická podpora kotlebovcom, ktorá sa v predvolebnej kampani odohrala v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave počas nedeľnej bohoslužby, šokovala mnohých miestnych farníkov.
Kotleba v bazilike

Už pred pár týždňami prešla médiami správa, že katolícky kňaz Ján Košiar, ako jeden z hlavných iniciátorov kampane Iniciatíva 2016, verejne podporil Kotlebovu stranu, ktorá podľa neho chráni náš národ a jeho kresťanské korene. Výzvu podporil aj ďalší katolícky kňaz, farár z Dlhej pri Trnave Ignác Juruš. Mám k dispozícii emailovú korešpondenciu, ktorú tento kňaz zakončuje gardistickým zvolaním „Na stráž!“.

Ján Košiar však zašiel ešte ďalej. Ako výpomocný duchovný v trnavskej bazilike využil neprítomnosť dekana (ktorý bol vtedy na púti v Izraeli) a na dopoludňajšej nedeľnej omši viedol skrytú agitačnú kampaň v prospech ĽSNS.

Košiar bol opatrný v tom, že nehovoril menovite o žiadnej politickej strane, spomínal, že katolíkov máme vo viacerých stranách, „takže máme na výber“. Hovoril o monogamnom manželstve, hodnotách, ktoré treba chrániť, a o poriadku, ktorý stanovil Boh. Lenže počas tejto omše sedel Marian Kotleba v prvej lavici. Homíliu pozorne sledoval aj ďalší kandidát ĽSNS, bývalý poslanec HZDS a advokát Ivana Lexu Ján Cuper, sediaci po jeho pravej ruke. Na videu z tejto kázne, ktoré zverejnil v rámci prokotlebovskej kampane web orol.tv, boli pravidelné zábery na túto dvojicu.

V závere videa sa Kotleba s Cuperom rozprávajú s potenciálnymi voličmi pred bazilikou, následne Košiar poďakoval združeniu Magnificat, ktorého členovia kandidovali za ĽSNS a ktoré video natočilo: „O týždeň už bude po voľbách,“ usmial sa Košiar, „tak nehádžte prázdne lístky. Nesmieme zostať ľahostajnými.“

Nuž, na omšiach v bazilike som prítomný niekoľkokrát do týždňa, ale Kotlebu som tu ešte nikdy nevidel. Ťažko sa dá uveriť tomu, že s Košiarom nebol skoordinovaný, zvlášť keď kázeň bola nahrávaná a zverejnená ako podpora pre ĽSNS.

Len na okraj dodávam, že v danom termíne býva detská omša, na ktorej obvykle spieva veľký detský zbor. Našťastie bol prázdninový týždeň a zbor nespieval, inak by sa táto fašistická propagácia udiala doslova pred detským publikom. Mnohé rodiny s deťmi sú však zvyknuté chodiť na túto bohoslužbu aj cez prázdniny. Niet divu, že viacerí ľudia kostol počas omše opúšťali.

S Jánom Košiarom som sa osobne porozprával. Potvrdil mi, že šlo o jeho slobodné rozhodnutie, za ktoré sa určite ospravedlňovať nebude.

Následne som zašiel za dekanom a opýtal som sa ho, ako budú v cirkvi tento problém riešiť. Odpovedal mi, že to vyriešil sám arcibiskup Ján Orosch: Košiar mu prisľúbil, že sa to už nezopakuje. Je to však zvláštna odpoveď. Voľby už predsa boli, takže Košiarov prísľub, že už nebude spoza ambónu propagovať extrémistické politické strany, nerieši nič.

Pripomínam, že o Košiarovej podpore pre Kotlebu sa vedelo už skôr, čiže ak aj došlo k nejakému napomenutiu, prišlo neskoro.

Inzercia

Ján Košiar rozdelil veriacich aj v minulosti. Vydal kontroverznú knihu zosnulého jezuitu Šebastiána Laba Pravda o odvolanom arcibiskupovi. Prednedávnom počas narodenín Róberta Bezáka zmenil úmysel omše, ktorá mala byť obetovaná za zdravie a Božiu milosť pre Bezáka, na „za obrátenie Róberta Bezáka, za to, aby priznal svoj omyl...“. Veriaci ho vtedy v kostole fyzicky napadli. Bazilika sa musela nanovo posvätiť kvôli násiliu v chráme. Dekan sa vtedy verejne od jeho konania dištancoval s tým, že jeho svojvoľnému konaniu nemohol predísť. Tentoraz sa však nestalo ani to.

Jána Košiara mám pritom osobne rád. Som mu vďačný za jeho exilovú disidentskú činnosť v samizdatoch a aj za jeho službu v našej farnosti (službu kňaza pri omši a premene eucharistie napriek všetkému pokladám za dôležitejšie než všetko ostatné). Modlím sa za neho a nerád by som sa stal jeho nepriateľom. Ale to, ako v posledných týždňoch zneužil chrám, ku ktorému máme silný vzťah, nemôžem rešpektovať ja ani mnohí ďalší farníci.

Pritom Košiarovi v niečom rozumiem. Aj ja mám silné národniarske srdce. Uvedomujem si, aké ohrozenie prichádza nielen zo strany deštruktívneho liberalizmu, ktorý popiera ľudské práva a presadzuje genderovú ideológiu. Uvedomujem si aj veľké civilizačné ohrozenie, ktoré čaká na našich hraniciach. Preto rozumiem, prečo sa Ján Košiar cíti frustrovaný. Lenže východisko nemôže byť v propagácii extrémizmu, ktorý je ešte väčším civilizačným ohrozením, čoho svedkami sme už v 20. storočí boli.

Rozumiem tomu, prečo Róbert Bezák či Anton Srholec nemohli slúžiť omše, keďže za tým sú aj objektívne dôvody. No ak omše môže slúžiť človek, ktorý propaguje fašistov, a nikto ho v tom nezastaví, pôsobí to nedôveryhodne. A je to pre nás veľká hanba.

K Bazilike sv. Mikuláša mám silný vzťah. Založil som tu spevácky zbor, viacero stretiek, venujem sa miništrantom, organizujem letný tábor a mládežnícky program Novény. Ako angažovaný farník však budem vyzývať ostatných, aby vo svojej farnosti dali najavo svoje znechutenie z toho, akým závažným spôsobom tu bol znevážený Kristus, Cirkev a jej učenie.

Píšem to ako človek verný a poslušný Cirkvi. V tomto spore idem s boľavým srdcom do konfrontácie s ľuďmi, ktorých mám rád. Ale nedá sa inak.

 

Autor je reportér, moderuje reláciu Sobotné reflexie v Slovenskom rozhlase. Pracoval v Investigatívnom centre Jána Kuciaka, v minulosti pracoval v redakcii investigatívnej relácie Reportéri RTVS, bol redaktorom týždenníka .týždeň, magazínu Profit a Hospodárskych novín. Vyštudoval filozofiu na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave. V rokoch 2008 a 2012 bol nominovaný na Novinársku cenu, v roku 2019 ju získal v kategórii investigatívna reportáž. Žije v Trnave. gasparovicmatej@gmail.com

Odporúčame

Blog
Demokratmi, len keď sa nám to hodí

Demokratmi, len keď sa nám to hodí

Jednou z prvých občianskych reakcií na vstup ĽS NS do parlamentu bolo podujatie s názvom „Antifašistická mobilizácia – Nikdy neprejdete!“ Asi si nevšimli, že oni už prešli, a to v demokratických voľbách. Podľa pochodujúcich správnou odpoveďou sú pochod a zdvihnuté päste.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.