Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. október 2022

Aký je rozdiel medzi lekárom a učiteľom? 1 500 eur

V hlave mi trčí jedna veta z úst budúcich lekárov. Priniesol ju, ak si dobre pamätám, Štefan Hríb v ktoromsi dávnom komentári. S kolegami boli v Martine debatovať u medikov. Reč bola o stave krajiny, stave zdravotníctva, krízovej situácii... V tejto atmosfére ako leitmotív zaznievalo: „A čo nám dáte, aby sme ostali?“
Aký je rozdiel medzi lekárom a učiteľom? 1 500 eur

Nie, nebojte sa, nechystám sa pripomenúť otrepaný Kennedyho výrok: Nepýtaj sa, čo môže urobiť tvoja krajina pre teba, pýtaj sa, čo môžeš urobiť ty pre svoju krajinu. Nejdem ani hromžiť na „tú dnešnú mládež“, ktorej sa treba pchať do... Rypnem radšej inde. Do nepomeru lekár – učiteľ.

Rozprávala som sa s kolegom učiteľom s 52-ročnou praxou. V najvyššej možnej platovej triede univerzitného profesora má tabuľkový plat 1 700 eur v hrubom. Nie je to málo, nesťažuje sa. Kolegyňa profesorka s 20-ročnou praxou má 1 500 eur. Ani ona sa nesťažuje, môže slušne žiť. Ale obaja vnímajú, že na 1 700 eurách začína v novom (už schválenom) návrhu ministerstva zdravotníctva lekár s 0 rokmi praxe. Ten s 20 rokmi praxe sa dostane na 2 000 eur. Teda vlastne nedostane, lebo v tom čase už dávno bude mať za sebou aj špecializáciu, a teda 3 000 eur v hrubom. Lekár so špecializáciou a 0 rokmi praxe má takmer 2 800 eur.

Nehovoriac o tom, že v pôvodnej požiadavke lekárskych odborov boli tieto čísla vyššie:

  • od 2 058,70 eura pre lekára bez praxe po 4 480,70 eura pre lekára so 40-ročnou praxou,
  • od 3 390,80 eura pre lekára špecialistu bez praxe po 5 812,80 pre lekára so 40-ročnou praxou.

Je sympatické, že ani doktor Visolajský sa na svoj plat nesťažuje a považuje ho za dostatočný. Netreba vysvetľovať, že tu ide o záchranu kolabujúceho systému a že kľúčovou zložkou tej záchrany je udržanie mladých v systéme. Vyššie platy sú jedným z nevyhnutných nástrojov. V tom všetkom aj učitelia lekárom držia palce. Zvlášť tí s 50-ročnou praxou si uvedomujú, akí sme od lekárov závislí. Vo fyzickej oblasti...

A čo iné oblasti?

Preto otázka (kolabujúceho) systému stojí hlbšie. Kladú si ju už dávno špecialisti s bohatou praxou aj radoví rodičia: Kto učí naše deti? Prečo to nie sú len tí najlepší? Keď sa pomýli lekár, zomrie človek. Ale keď sa pomýli učiteľ, chodia po zemi zlí ľudia. (Napísal kdesi Šalva Amonašvili.) V kostiach cítime, na aký problém si zarábame.

Cítia to aj samy deti. Kolegovia z univerzít dobre poznajú ten pocit, keď k nim prichádzajú exkurzie z gymnázií po celom Slovensku. Šikovní, vnímaví, rozhľadení mladí ľudia. Radosť pracovať. A potom, keď sa za hosťami zavrú dvere, si spoločne povzdychnú: „Títo k nám neprídu. Pôjdu na západ. Alebo na Západ.“

Inzercia

Učiteľ je ten, ktorému majú kamaráti tendenciu platiť za kávu a za pivo. Veď: „... ty si učiteľ.“ Dáme mu almužnu, ale nikto mu nedá nič, „aby zostal“. Nezávisíme od neho fyzicky a okamžite, nemá vyjednávaciu pozíciu, pre ktorú by sa niekto staval do pozoru. Nie je to jeho chyba a v zásade ani jeho vec. Je to vec spoločnosti, vec systému.

Súčasťou toho systému sú aj lekári. Nevysiela dobrý signál, ak sa zo systému (nad systém) vyčleňujú. Svojimi nárokmi pôsobia nesolidárne. Niektorí. Viac to bilo do očí vo vyjednávaniach bývalého prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára s premiérmi od Dzurindu po Matoviča. Peter Visolajský a jeho tím sledujú spoločné dobro, ale vnútri svojho stavu musia pracovať s tým, čo majú.

S plným uznaním náročnosti lekárskej práce, obetavosti zdravotníkov a potrebe zreformovať neznesiteľný systém platí to, čo Jozef Majchrák výstižne sformuloval ako varovanie pred „stavovskou slepotou“. Vyššie spomenutý profesor osemdesiatnik mi rád rozpráva o duchu svojho povolania a poslania. Či ide o učiteľa, kňaza, politika... alebo lekára. Zvykne hovoriť, že povolanie učiteľa je pozvaním participovať na dejinách spásy konaním pre dobro druhých a spoločnosti, pričom nám za to aj niečo platia...

Zdravotnícky, školský ani iný systém nevytiahneme z bahna, ak ho nepovažujeme za svoj a ak nie sme ochotní priniesť obetu. Tí, čo berú boj Ukrajincov za svoj, nelamentujú nad zdražovaním plynu. Tí, čo považujú spoločné za svoje, neutekajú za lepším, nepredbiehajú sa v rade, nehľadajú protekciu. A nezávidia. Ani učitelia lekárom nezávidia. Len snívajú o dni, keď sa spolu pri pive, ktoré si zaplatí každý sám, budú rozprávať o tom, čo by mohli urobiť pre túto krajinu.

Foto: csfd.sk

Vyštudovala žurnalistiku, ktorú vyučuje na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Pracovala v Katolíckych novinách a vo Vatikánskom rozhlase. Špecializuje sa na vzťah cirkvi a médií a na slovenskú štylistiku. Je členkou Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Odporúčame

Blog
Film Corpus Christi: desať hviezdičiek z desiatich

Film Corpus Christi: desať hviezdičiek z desiatich

Film Corpus Christi (Boże Ciało) som si pozrela na podnet recenzie Evy Čobejovej. Už vyše týždňa žijem pod jeho mocným dojmom, ale nemala som potrebu k Evinej recenzii nič pridávať. Je presná. Zisťujem však, že v mojom okolí ona i film ušli pozornosti mnohých, preto predsa len ponúkam pár postrehov.

Blog
Sabotáž Nord Stream zmapovaná: Ako mohol útok uskutočniť Putin

Sabotáž Nord Stream zmapovaná: Ako mohol útok uskutočniť Putin

Nevieme či plynovod poškodili Dáni alebo Nemci, alebo niektorá krajina NATO či Rusi. Dosť povedia motivácie. Američania sa posledných 5 rokov snažili zrušiť Nord Streem 2. Podarilo sa to Bidenovi, pri ktorom stál prikyvujúci nemecký kancelár. Američania sa boja spolupráce Nemcov a Rusov, lebo kvalita nemeckých výrobkov podporovaná lacnými energiami z Ruska ničí konkurenciu z USA. Ide tu vzdialene o boj Nemcov a Britov, kto je najmocnejší v Európe. Stalo sa to počas 1. aj 2. svetovej vojny, keď nakoniec vždy pomohli Američania vyhrať boj s Nemcami. Nehovorím že by to bolo lepšie, len ukazujem na spoluprácu Britov a USA.

Blog
Má Biblia skrytý kód?

Má Biblia skrytý kód?

“Celé Písmo pochádza od Boha a je užitočné na vyučovanie, na karhanie, na nápravu všetkého a na výchovu k tomu, čo je správne, aby bol Boží človek celkom spôsobilý, úplne vyzbrojený na každé dobré dielo.” - 2. Timotejovi 3:16, 17.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.