Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. august 2022

Politická strana, či organizovaná skupina?

Pozostatky extrémistov od Kotlebu- Uhrík, Mazurek a Suja verbujú do svojej politickej strany ľudí z bezpečnostných zložiek. Bývalí policajti, príslušníci vojenského spravodajstva či armády sa tak zaraďujú k extrémistickým krikľúňom ako Mazurek a v partii budú s bývalým "vojakom" mnohonásobného vraha Černáka, Sujom.
Politická strana, či organizovaná skupina?

Skladba Uhríkovej strany tak začína pripomínať prazvláštny mix, ktorý v zahraničí skôr analyzujú a rozkladajú príslušníci polície a prokuratúry pri trestných stíhaniach organizovaných zločineckých skupín. Na Slovensku si páni od Kotlebu obliekajú obleky a hrajú sa na slušnú politickú stranu. Až takú "slušnú", že s nimi neváha pokojne spolupracovať Smer a Hlas, ale hlasuje s nimi aj navýsosť "antifašistická" a "liberálna" strana SaS. 

Hlavný problém je ale inde. Mix všetkého schopných ľudí s extrémistickým pozadím, kriminálnou minulosťou (viacerí sú právoplatne súdne trestaní) a bývalých príslušníkov bezpečnostných zložiek či spravodajských služieb je nebezpečný, aj keby nešlo o politickú stranu. V kombinácií s politickým pozadím a legitimizujúcimi partnermi (Smer, Hlas, SaS) sa z takéhoto útvaru stáva bezpečnostné riziko pre štát a pre spoločnosť. 

A presne týmto by sa mala zaoberať generálna prokuratúra, namiesto pokusov o oslobodenie smerákov a stíhanie ich vyšetrovateľov. Presne týmto by sa mala zaoberať tajná služba a presne týmto by sa mali zaoberať aj policajné zložky. Zákonných dôvodov je viac než dosť. Inak sa môže celkom ľahko stať, že kým polícia a špeciálna prokuratúra bojujú s pozostatkami "Bödörovskej" mafie v polícií, na politickom fronte sa formuje rovnako nebezpečná skupina s prepojením na bezpečnostné prostredie bez akéhokoľvek rešpektu k demokracii a k zákonom. 

A to sa ešte len budeme pozerať, čo tu takáto partia spolu so Smerom a Hlasom bude schopná postvárať.

Inzercia

Právnik, so skúsenosťami z rôznych úrovní štátnej správy a advokácie. Venujem sa témam boja proti korupcii a organizovanému zločinu. Som konzervatívec, s víziou profesionálnych štátnych inštitúcií, ktoré slúžia občanovi a sú pilierom právneho štátu a spravodlivosti. Aktuálne pracujem v kancelárií podpredsedníčky vlády SR.

Odporúčame

Blog
Nálepkovanie nie je v pohode

Nálepkovanie nie je v pohode

Horúci júl priniesol okrem krehkej situácie rozkladu vo vládnej koalícii aj udalosť, ktorej treba nechať čas a nadhľad a vrátiť sa k nej s odstupom.  Protest niekoľkých vulgárnych účastníkov Pohody voči biskupovi Haľkovi, ktorý návštevníkom (nie po prvýkrát) ponúkal sviatosť zmierenia a duchovný rozhovor, mohol byť len malou nepríjemnou epizódou, aké sa stanú. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.