Rasizmus náš každodenný

Rasizmus náš každodenný
Jimmy Carr, britský komik žijúci v USA raz povedal: ,,Mnohí ľudia kričia, že ich krajina nechce a nepotrebuje imigrantov. Vraj preto, že im kradnú alebo už "ukradli" prácu. Zhrňme si to. Ak príde do tvojej krajiny niekto, kto tu nikoho nemá, nikoho tu nepozná, nevie jazyk a vezme ti prácu hneď po svojom príchode, možno krajina nechce a nepotrebuje teba. "
Helena Hudáčeková
Helena Hudáčeková
Manželka, matka a filmová scenáristka, pre ktorú je písanie vášňou a zároveň osobnou i autorskou odpoveďou na život okolo nej, ľudí, situácie a všetko to, čo nás denne obklopuje a neraz i ovplyvňuje...

Tento výrok bude oporným múrom celého môjho príspevku, takže prosím, čítajte ďalej, aby ste sa mohli pred hejtami dostatočne pohoršiť. Človek, ktorý odmieta iného človeka , človeka, ktorý je inej národnosti / rasy, inej farby pleti a hovorí iným jazykom, je bez ospravedlnenia rasista.

Tento blog píšem na stránku, ktorá slúži primárne veriacim - konzervatívnym čitateľom. Aj sa som veriaca. Katolíčka. Moje deti navštevujú katolícku školu, takže skôr, ako si niekto povie, že tá sarkastická kresťanská liberálka tu nemá čo robiť, nezabúdajte, že aj mňa Ježiš miluje.

Mimochodom, keď sme už pri Ježišovi. Vy, milí rasisti, ktorí nenávidite každého, kto je tmavší od kapučína a kto nehovorí ľubozvučnou slovenčinou, viete, že sa modlíte k Židovi, ktorý bol tmavej pleti a hovoril výlučne aramejsky, hebrejsky a grécky...však? To, že z neho filmy urobili príťažlivého belocha s hustými vlasmi a modrými očami neznamená, že takto vyzerajú obyvatelia Izraela, čo by ste vedeli, ak by ste si na púti v Betleheme všímali aj ľudí a nie len pamiatky.

Ale to vám neprekáža, lebo po prvé - Ježiš premieňal vodu na víno ( kto by odmietol takú známosť), po druhé - odpúšťa hriechy ( v preklade, aj keď si rasista, môžeš skončiť v nebi pri správnom načasovaní oľutovania), po tretie - hovorí ti, že si nádherný, že ťa miluje, že si jedinenčný a dokonalý. Toto možno nepočuješ ani od vlastného manžela / manželky, takže je nádherné, ak ti to povie niekto v tvojom srdci, pri modlitbe. Alebo verejne počas kázne či pri čítaní Biblie. A to najdôležitejšie - nemáte ho fyzicky na očiach, takže vás na ňom môže len ťažko niečo dráždiť. 

Ak by nám toto hovorili naši Rómovia, ľudia z Ázie, Afriky, Blízkeho východu, ..ktorí u nás žijú, možno by boli v rovnakej obľube. 

Najnovšie si to u nás "vychutnávajú" ľudia z Ukrajiny. Utečenci, zúfalí ľudia utekajúci pred hrôzami vojny, ktorú vyvolal sám mesiáš ľudu slovanského, Vladimír Vladimirovič "miláčik" Putin. Ja viem.  Už mnohí z vás ladia CapsLock, aby napísali: ,, Ty obhajovateľka Ukrajincov, ja ich tu vidím každý deň a chodia si vysmiati  a nakupujú z našich daní a majú MHD zadarmo a mne kto čo dá??!! A vieš, kto zabíjal na Ukrajine od roku 2014??!! Azovci, Banderovci! Naštuduj si a potom píš! A kamarátkinej kamarátke susedinho švagra ukradla Ukrajinka robotu, potom peňaženku a potom aj manžela!!! " 

Nemáte za čo...rada som napísala za vás, aj nabudúce. 

Liek proti rasizmu je cestovanie, spoznávanie kultúr, národností, ľudí. Na Slovensku však väčšina z nás nemá na cestovanie po svete peniaze, tak by sme mohli študovať, učiť sa z poznatkov a štúdií iných, ale ani toho väčšina rasistov nie je schopná, pretože na Vysokej škole života sa učili, že iné školy a iné štúdia sú zbraňou zlého liberálneho Západu,  proti slovanskej hrdosti.

S vami, milí rasisti, ani z voza, ani na voz.

Týmto blogom som vás nechcela uraziť či zosmiešniť. Len vás poprosiť - skôr , ako ukážete prstom na človeka s inou farbou pleti, inej národnosti, inej kultúry...skúste k nemu pristúpiť, pozrieť sa mu do očí a aspoň na tú chvíľu v ňom hľadať človeka. Verím, že už pár sekúnd postačí na to, aby ste ho našli. Aby ste sa dokázali otvoriť pre človeka, ktorý k nám neprišiel preto, aby ti niečo vzal, ale práve naopak. Aby ti dal. Aby ti ukázal to, čo si so sebou priniesol. Nie len bolesť a strach následkom úteku pred vojnou či biedou, ale by ti ukázal, že ľudskosť nemá len bielu tvár a nehovorí len tvojim jazykom. 

 

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť