Vladimír Bis

Vladimír Bis

Žije v najmenšom bratislavskom sídlisku - Lamači. Má rád rockovú muziku, prírodu, knihy.

Strana 1

Blog
Akcia K – 4. časť
Akcia K – 4. časť

Akcie ŠtB mávali vždy svoje vyhodnotenia a výnimkou nebola ani Akcia K. Správa konštatovala veľký úspech, po akcii boli príslušníci ŠtB odmenení. Správa však nemohla zamlčať, že akcia neprebehla bez problémov. Pritom prvotné priebežné hlásenia nehovorili o ničom výnimočnom. Rehoľníci, ktorým bolo stroho oznámené, že v spoločnosti nastávajú zmeny, prijímali – až na výnimky, väčšinou mladých - svoj osud pokojne až apaticky. Nie však obyvatelia, ktorí sa rozhodli rehoľníkov brániť.

Blog
Akcia K – 3. časť
Akcia K – 3. časť

Akcia prebehla tak, že o polnoci vtrhli do kláštorov uniformovaní policajti, ľudové milície a ŠtB v civile. Mníchov zobudili, prikázali im, aby „v mene zákona vstali“ (pritom zabratie cirkevných majetkov bol protizákonný akt), aby sa obliekli a zbalili si svoje veci a pripravili sa na odchod. ŠtB mala presné menné zoznamy mníchov v každom kláštore a ak nejaký z nich nebol v tú noc prítomný, agenti ho išli zaistiť na miesto, kde sa nachádzal.

Blog
Akcia K – 2. časť
Akcia K – 2. časť

Vedenie KSČ sa obávalo reakcie obyvateľstva, ak by rušenie reholí prišlo ako blesk z jasného neba. Bolo preto nutné vytvoriť atmosféru v spoločnosti, že zásah proti cirkvi bude opodstatnený. Desiati predstavení kláštorov boli obvinení z protištátnej činnosti.

Blog
Akcia K – 1. časť
Akcia K – 1. časť

Akcia K (kláštory), nazývaná aj „barbarská noc“, bol protizákonný pokus komunistickej strany o likvidáciu Katolíckej cirkvi, aký nemal v Československu ani v strednej Európe obdobu. Kvôli čomu prekážala komunistom cirkev, predovšetkým katolícka? Jednoduchou odpoveďou je to, že systém, ktorý ponúkal ľuďom jedinú ideu, jedinú víziu, videl v cirkvi – početnej a organizovanej – potenciálneho nepriateľa, ktorý by mohol ideológiu marxizmu - leninizmu ohroziť.

Strana 1
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.