Z BLOGU: Malý postreh k údajne megalomanským SDM v Madride

Portál agentúry SITA webnoviny.sk sa celkom dobre číta, v rámci Slovenska určite patrí ku kvalitnejším médiám. Ale uhorková sezóna je uhorková sezóna a nie vždy sa všetko vydarí, zvlášť keď sa to hodí do populárnej témy kritiky kresťanov.

V tento utorok si redaktori všimli blížiace sa Svetové dni mládeže 2011 v Madride, kam cestuje aj pápež Benedikt XVI. Zachytili niekoľko správ týkajúcich sa protestov voči akcii, výsledkom bol rázny článok Španieli sa búria proti megalomanskej návšteve pápeža. Ako agentúrny text to následne prebrali napr. aj SME, Pravda, 24hod.sk.

Kritika plytvania je veľmi fajn. Ale keď si to človek prečíta a zamyslí sa, prípadne má o akcii aj iné informácie, obsah článku mu nemôže sedieť. Vo svojej podstate je naopak úplne bulvárny a zavádzajúci. Pár poznámok: Nadpis hovorí o megalomanskosti návštevy - na základe čoho je megalomanská? Takéto tvrdenie by bolo dobré doložiť napr. porovnaním s ďalšími štátnymi alebo inými návštevami, inak je to podpásovka "od oka". Pochybujem, že sa SDM budú z celkového porovnania príliš vymykať. Ale hlavne - vnútri samotného textu je uvedené, že náklady nie sú hradené štátom, ale - prekvapivo - pútnikmi a súkromnými sponzormi. Prečo by malo niekomu prekážať, že sa dobrovoľne vyzbierajú na dôstojný priebeh podujatia? A následne - kedže takéto akcie sú podľa platných španielskych zákonov oslobodené od daní, štátna pokladnica z toho týmto spôsobom peniaze nezíska - a až voči tomuto niektorí Španieli protestujú. Čiže spor je o niečom úplne inom ako uvádza nadpis a duch článku. (Dalo by sa ho pomenovať napr. aj ako ďalší pokus o priživenie sa štátu na súkromných aktivitách...)

Z celého je pritom zrejmé, že pápež ani pútnici so španielskymi zákonmi nemajú nič spoločné, možno by im zdanenie ani až tak nevadilo. A práve naopak - ak by aj bola cena návštevy naozaj vysoká, spôsob jej financovania je jednak vec jednotlivých súkromných darcov, do čoho nikoho nič nie je, a taktiež je to predsa výborný príklad, ako takéto veľké podujatia organizovať. Dá sa spýtať naopak - koľko štátnych návštev je hradených zo súkromných zdrojov tak, ako je to teraz v prípade pápeža? Navyše je úplne jasné, že Španielsko vďaka prílevu vyše 1 milióna pútnikov-turistov ohromné financie z návštevy tak či tak získa (a pravdepodobne aj kvôli oživeniu turizmu platí spomínaná daňová výnimka).

Čiže - sporiť a šetriť! Ale podľa možností nie na zdravom rozume.

Lukáš Obšitník

Ilustračné foto: celamko.blogspot.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo