Peter Schiff medzi Occupy Wall Street: Som 1%, rozprávajme sa

Ľudia v masovom hnutí Occupy Wall Street už niekoľko mesiacov protestujú proti moci bánk a sociálnej nerovnosti. A proti kapitalizmu, ktorý považujú za príčinu utláčania ich ako "zástupcov 99% občanov" jedným percentom mocných finančníkov. Analytik a podnikateľ Peter Schiff si v jedno októbrové popo...
Lukáš Obšitník
Lukáš Obšitník
popis

Ľudia v masovom hnutí Occupy Wall Street už niekoľko mesiacov protestujú proti moci bánk a sociálnej nerovnosti. A proti kapitalizmu, ktorý považujú za príčinu utláčania ich ako "zástupcov 99% občanov" jedným percentom mocných finančníkov. Analytik a podnikateľ Peter Schiff si v jedno októbrové popoludnie napísal na veľkú ceduľu "Som 1%, rozprávajme sa" a vybral sa do ulíc diskutovať s demonštrantmi. Vznikla z toho unikátna reportáž, pozrite si jej videozáznam (aj so slovenskými titulkami).

Peter Schiff ako zástanca kapitalistického jedného percenta však protestujúcich zrejme dosť prekvapil. Hovoril im, že on takisto súhlasí s tým, že bohaté banky, ktoré spravili chybné rozhodnutia, by mali svoje straty znášať. Avšak ak sa tak nedeje, nie je to vďaka kapitalizmu, ale naopak, proti nemu. V kapitalizme podnikateľ znáša ako výnosy a zisky, tak musí znášať aj straty. Cieľom protestov by podľa neho nemali byť banky na Wall Street, ale vláda v Bielom dome a centrálna banka (FED), ktoré po desaťročia deformovali kapitalistické pravidlá, vďaka čomu je dnes aj veľa vecí nákladnejších, ako by to bolo v slobodnejšom prostredí.

Toto video sa na internete medzičasom stalo dosť slávnym, spolu s jeho mutáciami si ho pozrelo už niekoľko sto tisíc ľudí. Málokto vie takýmto spôsobom zrozumiteľne komunikovať ekonomické zákonitosti, Schiffovi sa zase raz podarila skvelá vec.

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť