Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. marec 2021

Vedia sa naši mladí ľudia zabaviť?

Momentálne máme okolo seba veľmi veľa negatívnych správ, preto sa teším, že týmto neprispejem k ďalšej ponurej nálade, ktorá medzi nami vládne. Chcel by som tu ukázať, že ešte existujú dobrí ľudia, dobré aktivity, ktoré môžu druhých potešiť.
Vedia sa naši mladí ľudia zabaviť?

O čom hovorím? O skautských aktivitách. Mnohí rodičia vzdychajú, že ich deti sa nevedia rozumne zabaviť, že sú len „nalepení“ na obrazovky notebooku či mobilu. Tu chcem všetkým ukázať, že sú ešte medzi nami mladí, ktorí sa vedia zmysluplne zabávať.

Veľmi sa mi páčila ich posledná aktivita, ktorú chcem trochu priblížiť. Skauti z celého sveta sa dohodli, že v presne určenom čase si dajú súťaž svojej tvorivosti s názvom Iscout 2021. Keďže to organizovali holandskí skauti, navrhli čas, ktorý najviac vyhovoval Európanom. Zapojili sa však aj Japonci, ktorí museli začať súťažiť o 3. hod ráno, aj Bolívijčania, ktorí štartovali z úplne iného časového pásma. Všetci mali na zrealizovanie súťažných úloh 4 hodiny. Všetko prebiehalo v angličtine cez online platformu. Zadané súťažné úlohy Holanďania okamžite vyhodnocovali a tak mohlo družstvo získať ďalšie úlohy. Aj slovenskí chlapci a dievčatá sa dali do toho. Angličtina nebol problém. Súťažné výzvy však áno. Tu však nešlo o to, aby získali prvenstvo, ale aby sa spoločne zabavili. Súťažné tímy boli od 8 do 25 ľudí. Zo Slovenska bolo 10 tímov. Spolu sa pripojilo 636 tímov, takmer 12000 skautov z Európy, ale aj z krajín ako Grónsko, Amerika, Malta, Libanon, Jordánsko.

A čo si na nich holandskí mladí nachystali? Prvé úlohy boli nasledovné: udrž tri metly naraz, rozlož stan doma, postav si autobusovú zastávku, urob si fotku ako potápač, naplň najmenšiu miestnosť v dome toľkými predmetmi aby si sa tam nezmestil, naukladaj kartón na schody a spusti sa po nich v spacáku, vytvor príbeh z názvov na seba poukladaných kníh... Až po splnení dostatočného počtu základných úloh sa mohli plniť ťažšie: Nájsť budovu z obrázku, zistiť najvyšší bod holandského územia.  Niektoré otázky možno vyzerali jednoducho, ale toto napríklad nebolo tak jednoduché. Holandsko je ešte stále kráľovstvo a tak tam patrili aj časti Karibských ostrovov, so sopkou, ktorá bola najvyšším bodom...Vylúštiť sudoku a chýbajúce čísla  znamenali zemepisné súradnice bodu, ktorý treba nájsť na mape. Nájsť mesto, kde majú ľudia najkrajšie obočie, na akom mieste sa nakrúcala 6. séria 13 epizóda daného seriálu, nájdi tunel v Holandsku s motívom silly walk, kde boli vyvinuté roboty atlas a spot... Bol to skutočne veľmi pestrý večer plný debát, smiechu a uvažovania.

Som rád, že skauting sa stále viac rozbieha aj u nás. Je to spoločenstvo nadšených mladých ľudí, ktorí chránia prírodu, vedia sa zabaviť, ale aj pomôcť. Mnohí rodičia zvažujú, na aký šport majú dať svoje deti, aby im vyplnili čas. Nie vždy deťom vybraný šport vyhovuje. Toto je dobrá alternatíva pre mnohých. Pobyt v prírode a cvičenie vlastnej vôle prospeje každému. S bobríkmi odvahy, mlčanlivosti, pri celodennej skúške o hlade, či 24 hodín osamote sa naučia vytrvalosti a zvládaniu životných skúšok.

Foto: wikimedia

Inzercia

Rád sprostredkúvam svojimi prekladmi informácie o prenasledovaných kresťanoch v celom svete. Robím to hlavne z úcty k našim bratom a sestrám, pretože si veľmi vážim, že kvôli svojej viere dokážu znášať neľudské podmienky a obmedzovanie v živote. Postačilo by len zrieknuť sa Ježiša a všetka diskriminácia pre nich i ich rodiny by zmizla. Pre nich je však viera v Boha to najväčšie, čo v živote mohli dostať a nevzdajú sa ho ani za cenu obetí. Chcel by som byť hlasom tých, ktorých svet nechce počuť, aby sa aj ostatní dozvedeli pravdu o nich. Spomeňme si na týchto hrdinov. Príležitostne sa budem venovať aj iným témam.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva