Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. december 2020

Morálna dilema: Pôst na Štedrý deň?

Morálna dilema: Pôst na Štedrý deň?

Ako je to s pôstom na Štedrý deň? My sme sa doma vždy postili do večere a večer sa jedla iba ryba, mäso nie, u manžela na východnom Slovensku tento zvyk nemajú. Je k tomu nejaké cirkevné odporúčanie?

Na začiatok je dobré povedať, že pôst spolu s modlitbou a almužnou sú osobitnými prostriedkami k vnútornému pokániu a zjednocovaniu s Ježišom, o ktoré Kristovým učeníkom ide. Sám Pán Ježiš hovoril o ich dôležitosti, stačí si pozrieť 6. kapitolu Matúšovho evanjelia. Katolícka cirkev v tomto smere pomáha svojim veriacim tým, že v roku stanovuje dni pokánia, ktoré spája práve s pôstom. Keďže konkrétny spôsob pokánia je cirkevným opatrením, trochu odlišné sú pravidlá pôstu pre rímsko- a gréckokatolíkov.

Veriaci Rímskokatolíckej cirkvi majú povinnosť pôstu každý piatok roka, ak naň nepripadá liturgická slávnosť. Tento pôst sa dá nahradiť inými skutkami pokánia, ktoré upravuje konferencia biskupov každej krajiny. Bez možnosti nahradenia iným skutkom je pôst na Popolcovú stredu a Veľký piatok. Viac o tom môžete nájsť tu. Teda na Štedrý deň, pokiaľ nepripadne na piatok, Rímskokatolícka cirkev nepredpisuje žiadnu povinnosť pôstu svojim veriacim. Ak by bol Štedrý deň v piatok, povinnosť pôstu (nahraditeľná iným skutkom pokánia) by sa končila večer, kedy už začíname sláviť Narodenie Pána. Takže počas Štedrej večere povinnosť akéhokoľvek pôstu pre rímskokatolíkov nie je nikdy, hoci by bol aj piatok. 

Naopak, veriaci gréckokatolíci majú cirkevné prikázanie zdŕžať sa mäsa okrem iných dní v roku aj v deň pred Narodením a Zjavením Pána, teda aj na Štedrý deň, aj keď to nie je práve piatok. Určite aj rímskokatolíci môžu mať duchovný osoh z pôstu na Štedrý deň, pokiaľ to pre postiaceho sa nie je len súčasťou vianočného folklóru či prípravou na vianočné hody. Zrieknutie sa jedla či mäsa z lásky ku Kristovi má v Božích očiach totiž vždy cenu. Aj keď to práve nie je prikázané cirkevnou autoritou.

Hľadáte odpovede na teologické otázky? Pýtajte sa prostredníctvom mailovej adresy info@zastolom.sk.

o. Samuel M. Peter Lovás OP

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Inzercia

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
XX. Ikona Narodenia Ježiša Krista (podcast)

XX. Ikona Narodenia Ježiša Krista (podcast)

Dnešná ikona zobrazuje jednu z najdôležitejších právd našej viery: Slovo neprebývalo v človeku, ono sa stalo človekom. Vstúpte s nami do bohatého sveta ikonografie Narodenia Ježiša Krista. Nech sa stane Vašou duchovnou prípravou pre slávenie blížiacich sa vianočných sviatkov.

Blog
Vakcína proti COVID19. Necháte sa naprogramovať?

Vakcína proti COVID19. Necháte sa naprogramovať?

Na trhu sa objavuje čoraz viac vakcín, ktoré úspešne prešli prvými kolami testovania. Niektoré z nich boli dokonca núdzovo schválené ako bezpečné pre plošné očkovanie obyvateľstva. Medzi tieto patrí aj dlhoočakávaná vakcína ComiRNAty of Pfizer & BioNTech.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.