Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. november 2020

Smrť jednotlivca je tragédiou, ale smrť miliónov ľudí je len štatistika...

Ako sme si včera pripomenuli červenú stredu, spomienku prenasledovaných pre vieru?
Smrť jednotlivca je tragédiou, ale smrť miliónov ľudí je len štatistika...

V tento deň mnoho kostolov i katedrál svietilo na červeno na  pripomenutie tejto vzácnej myšlienky. Dokonca aj náš hrad bol takto vysvietený. Avšak omnoho viac znamenajú svedectvá, ktoré mohla v tento deň počúvať široká verejnosť, pretože hlavné médiá u nás i v Čechách túto oblasť ignorujú. Na Slovensku sme to hlavne premodlili, v u susedov zas viac tému predebatovali.

Ich  konferenciu „Pronásledovaní pro víru ve světě- fakta a svědectví“ môžeme sledovať už štvrtý rok. Mohli sme tam počúvať úvahy  pána Jána Figeľa i Pavla Svobodu z  Inštitútu pre kresťansko-demokratickú politiku. Ten prehlásil, že média sú chtivé po bombastických  informáciách. Keď sa však hovorí o prenasledovaní pre vieru, ignorujú tieto informácie. Smrť jednotlivca je tragédiou, ale smrť miliónov je len štatistika...

Marcela Szimanski z ACN oslovila katolíckeho arcibiskupa Mosulu Petros Moucheho, žida Avi-Nehama Tawila, ale aj Jezída Falaha Hasana i ďalších, aby nám priblížili ich reálny život a skúsenosti s prenasledovaním kvôli ich náboženskému presvedčeniu.

Pán Hasan je jezíd. Priblížil svoj pohľad na vec:  Jezídi boli v posledných rokoch zabíjaní a ich ženy znásilňované. Prominentné osoby v Iraku obvinené s týchto zločinov sa žiaľ stále dokážu vykúpiť a znovu ohrozovať svedkov, ktorí svedčia o ich činoch. Mosul mal pred vojnou 100 tis kresťanov, teraz ich tak žije 5 tis. Jezídov je asi 400 tis v celom Iraku. Od roku 2014 emigrovalo 100-200 tisíc jezídov. Mnohí sa snažili preplaviť cez Egejské more. Veľmi veľa sa ich utopilo. Európa pomohla viacerým jezídom, hlavne Nemci. Francúzi prijali viac ako 100 rodín jezídov.. Situácia je stále veľmi nepriaznivá, keby sa dalo, 80 % jezídov by odišlo z krajiny. Jezídi sa s kresťanmi navzájom podporujú.

Pakistanský právnik Akmal Bhati hovoril o dôsledkoch zákona o rúhaní. Tu je niekoľko z jeho myšlienok: Ak niekto chce hovoriť o zneužívaní tohto zákonu  je sám obvinený podľa zákona o rúhaní.  Ústava z roku 1973 bola dobre pripravená, ale nie je realizovaná. Za posledné tri mesiace bolo unesených, zneužitých a nútených konvertovať 25 dievčat do 15 rokov. Získať naspať ich mohli len skrz výkupné. Väčšina kresťaniek je negramotná, nemajú prístup k vzdelaniu. Tarik el Laban Pakistan, Al Kaida , i domobrana vnucujú svoje názory , islamský premiér  jasne  a striktne hovorí, že Pakistan má byť náboženským štátom ako kalifát. Má niektorých veľmi radikálnych ministrov, ktorí sa verejne vyjadrujú proti kresťanom. Právnik, ktorý je kresťan, nesmie pôsobiť na ich Najvyššom súde. Benazir Bhuttová bola skvelá a otvorená tomu, aby Pakistan bol liberálnejší. Shabaz Batti bol jediný kresťanský minister. Po útoku na neho a jeho smrti už neexistuje zastúpenie menšín vo vláde.

Katolícky kňaz Jozeph Bature Fidelis z Nigérie vedie kliniku pre duševne chorých. On pridáva svoj pohľad na problematiku:  Islamské extrémistické skupiny Boko Haram, Fulani  a iné teroristické skupiny terorizujú obyvateľstvo. Menšiny ako kresťania i židia v subsaharskej Afrike trpia rôznymi spôsobmi. Nigéria je pomerne bohatá na suroviny, ale nemá funkčnú vládu. Sever Nigérie je krok za krokom vyvražďovaný. Krajina ma spolu asi 200 mil obyvateľov , kresťanov tu žije asi 100 mil. Extrémisti chcú založiť Islamský kalifát v Čade, Kamerune a Nigérii. Hranica je veľmi zle chránená. Kresťania strácajú svoje pozemky, 200 kostolov v oblasti Maidiguri je zlikvidovaných , kresťania majú problém aj pri hľadaní práce.. Od januára bolo vyše 1000 kresťanov zabitých. V strede Nigérie sú tiež kresťania decimovaní. Z vlastných fariem sú vyháňaní. Dobytok od Fulani skupín ničí pozemky, ktoré vlastnia  kresťania. Je tu výrazný aj problém nútených konverzií. Najnovší prípad predstavuje 14- ročná dievčina donútená ku konverzii. Otec si šiel brániť súdnou cestou svoju dcéru a bol za to potrestaný. Aj v ich utečeneckých táborov kresťania tiež trpia. Pred krátkym časom za ním prišla vdova, ktorá plakala, lebo bola nútená ku konverzii. Ak by s ňou nesúhlasila, zoberú jej desať vlastných detí. Nigéria dostala grant na pomoc z týchto problémov od maďarskej vlády, ACN a iných spoločností. Chcú žiť v harmónii aj s moslimami, ale je to veľmi ťažké, lebo realita spolužitia je iná. Covid 19 spôsobil zhoršený prístup k potravinám, je tu veľmi ťažký život. Dehumanizácia ľudí tu postupuje. On sám v roku 2014 unikol krviprelievaniu, streľbe a bombovým útokom. Obdivuje druhých kresťanov, že ľudia svoju vieru nechcú vzdať a hľadajú spôsoby ako žiť vieru aj v takýchto drsných podmienkach.

My na Slovensku sme zas zvolili iný spôsob priblíženia tejto témy. Zvolili sme si duchovnú podporu pre týchto prenasledovaných. Mladí z Levoče z DCM Premeny vyplnili čas modlitbami a svätou omšou na tento úmysel.

Verím, že tento deň otvoril mnohým oči a zároveň sme duchovne podporili našich trpiacich bratov a sestry vo viere.

Inzercia

Rád sprostredkúvam svojimi prekladmi informácie o prenasledovaných kresťanoch v celom svete. Robím to hlavne z úcty k našim bratom a sestrám, pretože si veľmi vážim, že kvôli svojej viere dokážu znášať neľudské podmienky a obmedzovanie v živote. Postačilo by len zrieknuť sa Ježiša a všetka diskriminácia pre nich i ich rodiny by zmizla. Pre nich je však viera v Boha to najväčšie, čo v živote mohli dostať a nevzdajú sa ho ani za cenu obetí. Chcel by som byť hlasom tých, ktorých svet nechce počuť, aby sa aj ostatní dozvedeli pravdu o nich. Spomeňme si na týchto hrdinov. Príležitostne sa budem venovať aj iným témam.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
V čom spočíva tvoja hodnota?

V čom spočíva tvoja hodnota?

V čom spočíva hodnota človeka? Čo všetko robíš len preto, aby si zapadol? Čo všetko robíš preto, aby si bol lepší ako ostatní? Aby si sa cítil dosť dobrý pred rodinou, či kamarátmi. Koľko energie, času a peňazí investuješ do dokazovania svojej hodnoty iným?

Blog
COVID – 13 / Ako ďalej po testovaní? Cielené opatrenia.

COVID – 13 / Ako ďalej po testovaní? Cielené opatrenia.

Prebehli tri kolá celoplošného testovania. Všetky aj napriek drobným nedostatkom sa nielen podľa účasti dajú hodnotiť ako vysoko úspešné. Štvrté ....?? Na stole je otázka ako ďalej? Ako sa prispôsobiť dynamike šírenia ochorenia? Nestačí sledovať iba reprodukčný faktor, toto číslo je potrebné vyhodnocovať podľa veku, lebo dynamika ochorenia je rôzna v rôznych vekových štruktúrach a k R číslu treba pridať aj disperziu, ktorá definuje šírenie prostredníctvom klastrov.

Denník Svet kresťanstva