November ´89 očami vtedajšej stredoškoláčky na Východe

November ´89 očami vtedajšej stredoškoláčky na Východe
V Novembri ´89 som bola maturantka. V piatok 17. novembra večer sme s našimi doma ako vždy počúvali Hlas Ameriky a tam zrazu vraveli, že v Prahe demonštrovali študenti proti komunistickej moci. Napĺňal nás strach i radosť súčasne.
Renáta Ocilková
Renáta Ocilková
Mama, manželka. Znovuzrodená.

V našich hlavách sa miešali pocity strachu zo šesťdesiateho ôsmeho (naši o tom rozprávali) s pocitmi nádeje: „žeby predsa prišiel čas konca komunizmu?“.

Keď som prišla v pondelok do školy, v Košiciach to už riadne vrelo. Bol zvolaný prvý míting, na ktorý som s hrčou v krku išla tiež. Tep som cítila všade. Nikto netušil, ako to dopadne. Mohlo to dopadnúť aj zle. Ale túžba po slobode bola strašne silná. Potom bol ďalší míting a ďalší. Havel v Košiciach. Generálny štrajk... Udalosti nabrali rýchly spád. Keď parlament 29. novembra rozhodoval o 4. článku Ústavy – o zrušení o vedúcej úlohy komunistickej strany, dostala som od stresu, či to vyjde, horúčky... Pád komunizmu bol pre našu rodinu, spoločenstvo, i pre mňa osobne strašne silným bodom zlomu, obrovským víťazstvom, úľavou i šťastím.

Už v decembri 1989 prišla na východ výzva na zakladanie kresťanskodemokratických klubov. Môj ocko sa pridal hneď v prvej línii. Spolu s ďalšími priateľmi z tajnej cirkvi – otcami rodín – aj s ich dospelými deťmi založili Kresťanskodemokratický klub  - najprv vo Vranove, potom chodili po okolitých dedinách, na fary. Tu sa kládli tvrdo odmakané, preobetované  a vymodlené  základy pôsobenia kresťanov v politike.

Pred rokom som našla v kronike kresťanskodemokratického klubu vo Vranove zápisky, ktoré urobil v osemdesiatom deviatom môj ocko (+2006). Kresťanskodemokratický klub vzišiel z prvých ponovembrových stretnutí, kde ľudia žiadali odchod komunistov a nápravu spáchaných krívd. Na jednom z týchto stretnutí, po ktorom následne vznikol prvý kresťanskodemokratický klub v tomto okrese, žiadali: zrušenie interrupčného zákona,  zrušenie proticirkevných podujatí, náboženskú slobodu do škôl, do nemocníc...

Verím, že táto obeta nebude márna a že hlasy kresťanov budú v politike (vy)počuté.  

Verím, že táto obeta nebude márna a že nám náboženská sloboda nebude znova ukradnutá.

Verím, že táto obeta nebude márna...

 

Obrázky - zdroj: Titulný obrázok kosiceonline.sk; obrázok vnútri textu: archív R.O.

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť