Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. august 2020

Čím nás „obohacujú“ komerčné rádiá?

Čím nás „obohacujú“ komerčné rádiá?

K napísaniu môjho názoru ma podnietil nedávny rozhovor dvoch moderátorov v komerčnom rádiu o oslavách a primeraných darčekoch. Ako vhodný darček pre mužov  bola spomenutá aj striptérka.  A toto rádio je vysielané všade po Slovensku. Počujete ho v obchodoch, bankách, kanceláriách a samozrejme v domoch.  Ja to vnímam ako súhlas s nemorálnymi vecami predostieraný takýmto „šteklivým“ spôsobom. 

Mladi ľudia radi počúvajú o zábave, nie o námahe. To im takéto rádia presne ponúkajú. Potom však  nezvládajú námahu a ju odmietajú. Slovo obeta je pre väčšinu z nich neznámym pojmom. A tak  všetkých potichu  /alebo nahlas pod nejakým nick name na webe/ preklínajú a kritizujú. Iní riešia problémy samopoškodzovaním alebo sa pokúsia o samovraždu.

Rádiami odporúčané „žúrky“ životné problémy tiež nevyriešia. Keď som v rádiu počúval telefonát s takým chalanom, ktorý vstal o jednej poobede, urobil som si o tom svoj názor. Ja to vnímam ako podporu takému životnému štýlu. Kto pol pracovného dňa prespí a v noci flámuje, veľa pre spoločnosť asi neurobí.

V týchto rádiách nepočujete o obetovaní sa pre druhých, akurát tak pre zvieratá. Málo kedy budete počuť o riešení životných kríz, výchove detí, smrti, zdravotných a psychických problémoch postihnutých. Tu je všetko len o zábave, celebritách a užívaní si. Taký je však život len občas. Keď musia mladé mamičky vstávať v noci k deťom, otcovia fungovať v domácnosti a nemajú za chrbtom svoju vlastnú mamu, zrazu sa im rúca ten svet zábavy, v ktorom žili 24 hodín denne.

V komerčných rádiách ponúkajú denne stovky  aj tisíce eur. Seriózne médiá ako napr. Rádio MÁRIA, Lumen, či Postoj potrebujú finančnú podporu verejnosti na poriadne fungovanie...

Som si istý, že ma niektorí v diskusii článku vyhlásia za fanatika, demagóga. Každý má právo na svoj názor. Ja musím komerčné rádiá počúvať takmer osem hodím počas práce, za svojimi názormi o týchto médiách si stojím. S postupným presadzovaním konzumu a egoizmu sa život na Slovensku stáva stále väčšou „džungľou“. 

Inzercia

Toto všetko vnímam ako premyslené prvky postupného odkresťančovania spoločnosti. Tak ako to spomína aj Rod Dreher v diele Benediktova voľba. Som rád, že podobný názor má aj moja obľúbená blogerka Katarína Mikulová, ktorá sama pracovala najprv v bulvárnom prostredí  a potom z neho odišla. Jej vyjadrenie o bulvári „Hľadať tam niečo hodnotné a morálne čisté by bolo naivné“ presne vyjadruje aj môj postoj.

Aby som bol objektívny, existuje jedna aktivita podporovaná v týchto rádiách, ktorá je pre dobro chudobných detí. Volá sa tábor Dobrý skutok...

Ďakujem každému, kto v tejto dobe presadzuje skutočné hodnoty. Nehanbime sa za svoje postoje, aj keď idú proti prúdu.

 

Foto: wikimedia

Rád sprostredkúvam svojimi prekladmi informácie o prenasledovaných kresťanoch v celom svete. Robím to hlavne z úcty k našim bratom a sestrám, pretože si veľmi vážim, že kvôli svojej viere dokážu znášať neľudské podmienky a obmedzovanie v živote. Postačilo by len zrieknuť sa Ježiša a všetka diskriminácia pre nich i ich rodiny by zmizla. Pre nich je však viera v Boha to najväčšie, čo v živote mohli dostať a nevzdajú sa ho ani za cenu obetí. Chcel by som byť hlasom tých, ktorých svet nechce počuť, aby sa aj ostatní dozvedeli pravdu o nich. Spomeňme si na týchto hrdinov. Príležitostne sa budem venovať aj iným témam.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Mária je nová Archa

Mária je nová Archa

Slávnosť Nanebovzatia Panny Márie ponúka rôzne čítania zo Starého a Nového zákona. Ich cieľom je poukázať na predobrazy Božej Matky v Starom zákone a ich naplnenie v Novom zákone.

Denník Svet kresťanstva