Údajne si dali preskúmať know how prevádzky, aby zistili v čom je tajomstvo jej najvyšších tržieb a zistili, že jediný faktor, ktorým sa prevádzka odlišuje od iných je to, že je zatvorená v nedeľu (pretože majiteľ priestorov si dal takúto podmienku).
Keď teda dnes počúvame argumenty o tom, ako je potrebné pre ekonomiku, aby boli v nedeľu otvorené obchody, pýtam sa, na čom stojí tento argument. Nie je žiadnou novinkou zhrnutie, že vo všetkých ekonomicky vyspelých krajinách (ako napr. Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Fínsko, Dánsko, atď.) sú obchody v nedeľu zatvorené.
Netkvie teda tajomstvo hospodárskeho úspechu aj v zatvorení obchodov v nedeľu? Prax potvrdzuje, že ak nasleduje deň so zatvorenými obchodmi, ľudia si podvedome robia zásoby a nakupujú viac. To by bola možno jedna odpoveď na vyššie tržby v prevádzke či v krajinách, kde je v nedeľu zatvorené. Kresťania by na to vedeli mať ešte jedno zdôvodnenie navyše: vernosť Bohu prináša požehnanie.
Na Slovensku je dnes už viacero výskumov , ktoré hovoria, že viac ako polovica spotrebiteľov a takmer 90% pracovníkov v obchode si želá voľnú nedeľu.
Argumentácia o voľnej nedeli sa, samozrejme, netýka prevádzok a služieb, ktoré nemôžu byť v nedeľu zatvorené, ale týka sa obchodov, ktoré sa stali novodobými „nedeľnými chrámami“, bez ktorých sa v nedeľu zaobídeme a kvôli ktorým sme zabudli s rodinou chodiť do prírody.
Pre voľnú nedeľu však hovoria aj biologické fakty: keď počas Francúzskej revolúcie zaviedli dekády - tj. 9 dní ľudia pracovali a až 10. deň sa slávil pracovným pokojom, začali na vyčerpanosť umierať ľudia i zvieratá. Pre smutné príklady nemusíme chodiť do tak vzdialenej histórie: keď nedávno médiami preletela správa, že v neďalekej Viedni sa kvôli únave a vyčerpanosti zosypal kôň, ktorý v centre miesta ťahal voz s turistami (zjavne bez nedeľnej pauzy), pustili sa do kauzy ochrancovia zvierat a skúmali, či mal kôň dostatočnú starostlivosť, obživu a dobré podmienky „na prácu“.
Kedy sa začneme zaujímať o naše vyčerpané predavačky a ich rodiny? Prečo by mali byť vo svojich príjmoch odkázané práve na nedeľnú prácu?
Dnešní moderní psychológovia nevyhnutnosti oddychu venujú celé knihy. Napr. súčasná americká spisovateľka Arianna Huffingtonová vo svojej knihe The Sleep Revolution uvádza, že dlhé hodiny v práci, vyčerpanosť a nedostatok spánku nevedú k lepším výsledkom, ale naopak k ekonomickým stratám. Straty u zamestnávateľov spôsobuje zvýšená chorobnosť alebo duchom neprítomní zamestnanci - to sú faktory, ktoré spôsobujú ročne americkej ekonomike straty vo výške 63 miliárd dolárov. Japonci napríklad zistili, že viac voľných dní prospieva ekonomike, že ľudia potom viac cestujú, míňajú, športujú.
Ale podstata voľnej nedele spočíva hlavne v tom, že ľudia majú mať pravidelne 7. deň v týždni voľný - na oddych, na relax a rodinu, a my, kresťania, vychádzajúc zo židovsko-kresťanského Desatora – chceme nedeľu aj svätiť.[1] Boh to vymyslel dobre. Neverím, že sa Boh pomýlil a my sme to teraz vypočítali lepšie. Boh vo svojej Láske a Múdrosti počítal so všetkým. Aj s ekonomickými krízami. A dal nám nedeľu z lásky k nám.
PS: Napokon, počas „korony“ sme si vyskúšali, že bez nedeľných obchodov vieme žiť. Tak prečo túto skúsenosť dnes nevyužiť?
[1] Inšpirácia podľa staršieho blogu: Renáta Ocilková: Odteraz budeme "svätiť" Výročie SNP a Sviatok práce? https://cutt.ly/puoQUKL