Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. 04. 2020, 18:25

Nepriznať sa k Ježišovi Kristovi, na Veľkú noc...

Tohtoročné veľkonočné sviatky budú naozaj výnimočné. Máme možnosť priamo na sebe odskúšať si udalosti spred cca 2000 rokov. Máme možnosť rovnako ako apoštol Peter aj my svojim spôsobom zaprieť Ježiša Krista (nepriznať sa k nemu), a to dokonca priamo počas Veľkej noci.

Úvodom upozorňujem, nie som teológ. Takže ak by som napísal niečo teologicky nesprávne, vopred sa ospravedlňujem. Píšem, čo cítim.

Vláda SR schválila zákaz vychádzania. Nebudem tu analyzovať dôvody, pohnútky. Faktom je, že to vláda schválila a treba to rešpektovať. Obmedzený pohyb občanov bol odôvodnený tak, že ľudia počas veľkonočných sviatkov chodia hore-dolu po Slovensku a treba tento pohyb zastaviť. Veľkonočné sviatky však nie sú o presúvaní sa po Slovensku, o údenej šunke, o oblievačke. Veľkonočné sviatky sú aj (pre mnohých najmä) o Ježišovi Kristovi. A na toho sa,  zdá sa, trochu zabudlo.

Vláda pri obmedzení pohybu stanovila výnimky a tie sú explicitne popísané. Práca, obchod, lekár, starostlivosť o blízkeho, príroda. Škoda. Keď už sú veľkonočné sviatky kvôli vykupiteľskej smrti Ježiša Krista, mohli by si na neho spomenúť.

Už dlhšie platí to, že sa nemôžu konať sväté omše. Teraz však podľa zákazu vychádzania stanovených vládou nemôžete už ísť ani pred kostol a ani pri stanovení prísnych hygienických pravidiel ani do kostola v tichosti sa pomodliť. No teda môžete, ale musíte to zamaskovať, vyhovoriť sa, zaklamať. Treba povedať, že idete do prírody. Pána Boha sme dali ako subkategóriu do kolónky príroda. Ocitol sa tam spolu s vitamínom D.

Z toho, čo vieme, tak zatiaľ je to tak, že ak by ste sa na Veľkonočnú nedeľu chceli  v tichosti pred kostolom pomodliť a policajti by sa Vás opýtali, kam idete, museli by ste svojim spôsobom „zaprieť“ Ježiša Krista. V zásade nemôžete povedať, že sa idete pomodliť pred kostol, lebo to nie je vládou povolený dôvod vychádzania. Musíte uviesť, že smerujete na prechádzku do prírody.  

Ak sa budete chcieť priznať k Ježišovi Kristovi a poviete policajtovi pravdu, že idete ku kostolu, tak policajt nemusí byť ani príliš horlivý a má dôvod to riešiť ako porušenie zákazu vychádzania. Prísne vzaté, má dokonca povinnosť tak postupovať, lebo takýto dôvod vo výnimkách nie je uvedený.

Toto nie je slovíčkarenie, to sú pravidlá, nariadenie Vlády SR, zákony. Pre mňa je to aj silná symbolika. Dovolil som si k tomu aj napísať status na sociálnej sieti a ako to už býva dobrým zvykom, strhla sa pod ním riadna metelica, v ktorej som opäť poriadne utŕžil. Spýtať sa však hádam môžem, či?

Sú medzi nami ľudia, ktorí naozaj potrebujú kostol, obzvlášť počas Veľkej noci. Ľudia, pre ktorých má len samotná cesta do kostola svoj duchovný význam. Túto Veľkú noc nemôžu? Môžu? Majú zaklamať?

Na Veľkú Noc? 

Podľa mňa si zaslúžia dozvedieť sa, ako majú postupovať.

Ľudia nemôžu na Veľkú noc ísť pred kostol s malou dušičkou, s výčitkou, či dokonca so zlým svedomím, že robia niečo zlé. Nemôžeme im hovoriť, že nech povedia, že idú do prírody a budú mať pokoj. Je to viac ako len nedôstojné. Obzvlášť, ak podľa výnimiek zo zákazu vychádzania bez problémov  môžete ísť do práce, obchodu, prírody ... len na ten duchovný rozmer Veľkej noci sa akosi zabudlo.

Bolo by dobré, ak by sme od kompetentných dostali odpoveď.

Odpoveď na túto otázku je o niečo aktuálnejšia  teraz vo svetle našich aktuálnych poznatkov z výpadoviek. Polícii a armáde by sa mali trochu uvoľniť personálne kapacity po tom, čo prestanú tak intenzívne chrániť naše okresy a čo keď sa teraz na nejaký zmätený príkaz zhora vrhnú do kontroly ľudí v uliciach našich miest a obcí.

 

----------------------------------------------------------------

Poznámky „pod čiarou“:

Poučený diskusiou na FB v predstihu zareagujem na opakované výhrady, ktoré by v diskusii pod článkom skôr či neskôr zazneli.

Poprosím všetkých, ktorí považujú za dôležité mi napísať, že ak som nevedel, tak pomodliť sa môžem doma, tak som to vedel. Ja sa len pýtam, že ak môžem ísť do práce, na nákup, do prírody, či bez toho, aby som musel mať pocit, že robím niečo, čo sa nemá, či môžem ísť pred kostol sa pomodliť. Verím, že sa to nepýtam len za seba.

Naozaj sú ľudia, pre ktorých je súčasťou života ísť do kostola. Pre niektorých aj tá samotná cesta smerom do kostola má svoj význam.

Čítajúc niektoré tie komentáre na FB ma napadla aj otázka, načo vlastne tí naši predkovia tie kostoly stavali, keď ich vlastne „nepotrebujeme“.

A nakoniec.

Identifikujem nutkavú snahu niektorých mi napísať, že prečo sa vyjadrujem, keď sme sa nestali parlamentnou stranou. Dovoľte mi však povedať, že demokracia je čarovná. Naozaj ju mám rád, je síce veľkorysá a dúfam, že ju tá veľkorysosť časom nezničí, ale demokracia umožňuje ľuďom slobodne sa vyjadrovať k politike aj keď nie sú v parlamente.

Nikde nie je napísané, že sa k nej môžete vyjadrovať len z parlamentu. Z môjho desaťročného pôsobenia v politickom priestore som strávil šesť rokov mimo parlamentu. A je to v pohode. Dá sa žiť aj bez parlamentu a vyjadrovať sa k politickým záležitostiam. To, že vo voľbách neuspejete, neznamená, že musíte "politicky umrieť" a nemôžete sa už vyjadrovať k veciam verejným. Vytrvalosť je dôležitá. História pozná viaceré príklady.

Never give up - sa tomu hovorí tiež :).

Pre všetkých tých, ktorých moje príspevky iritujú:  stačí nečítať, na FB kliknúť "unfollow" a máte pokoj.

Požehnané Veľkonočné sviatky  prajem všetkým.

 

 

 

Odporúčame

Blog
Hebdomada sancta

Hebdomada sancta

Hebdomada sancta či hebdomada maior. Svätý či Veľký týždeň. Najvýznamnejší týždeň nielen cirkevného roka, ale aj dejín človeka. Týždeň, v ktorom nahrádza rýchlo sa rozpadávajúci mýtus o akomsi židovskom Sokratovi, učiteľovi prazvláštnej sociálnej náuky a ešte paradoxnejšej etiky a morálky, tajomstvo absolútnej Božej milosrdnej lásky. Týždeň, v ktorom jedinečným spôsobom zaniká staré a rodí sa nové. Týždeň, v ktorom bola porazená smrť. A predsa...

Blog
Bola Ježišova posledná večera židovským sederom?

Bola Ježišova posledná večera židovským sederom?

V tomto roku pripadá začiatok židovského sviatku Pesach – Veľkej Noci na dnešný deň 8. apríla. Po súmraku sa slávi židovská sederová večera. Názov seder znamená poriadok, keďže jej priebeh má svoje presné pravidlá. Slávil však Ježiš so svojimi apoštolmi poslednú večeru na spôsob židovskej veľkonočnej večere?

Blog
Matovičov “blackout” sa zmenil na totálne fiasko

Matovičov “blackout” sa zmenil na totálne fiasko

Blackout Igora Matoviča v skratke: Nezodpovední občania Slovenska sa presunuli na chaty a za rodinami už v priebehu pondelka a utorka a budú mať dlhšie prázdniny. Zodpovední občania Slovenska, ktorí dochádzajú do práce, vrátane zdravotníkov, sestier a doktorov mimo okres svojho bydliska (stovky tisíc obyvateľov) stoja dlhé hodiny v umelých dopravných zápchach. Policajti a vojaci sú nútení kontrolovať tisíce ľudí na hraniciach okresov. Len s jednoduchou rúškou a rukavicami. Vystavujú tak na základe blackoutu riziku nakazenia nie len seba, ale aj svoje rodiny. A médiá sa zameriavajú na hádku Sulíka s Matovičom.