Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. október 2019

Igor Matovič, držím Ti palce!

Igor Matovič, držím Ti palce!

PS/Spolu chce predložiť návrh o registrovaných, či životných partnerstvách (RP). Cítia to ako svoju povinnosť voči svojim voličom. Zdá sa, že nechcú zopakovať hrdinstvo niektorých liberálov, ktorí sa pretŕčali na Pride, kým nešli kandidovať.  Akonáhle sa rozhodli kandidovať za župana, bolo po hrdinstve, bolo po liberálnych hodnotách. Igor nech sa spokojne na to spýta na to svojho bratranca. Jozef Viskupič chodil po Pridoch, kým nezačal kandidovať za župana. Potom už akosi „zabudol“ na Pride.

Ak by sme my – kresťania takto odvážne bránili svoju vieru, tak ostane pochovaná niekde v rímskych katakombách.

Takže z tohto pohľadu sa jedná určite o nóvum v slovenskej politike. Vyzerá, že tu máme o niečo hrdinskejších liberálov. Ak to teda chcú predložiť, čo teraz?

 Nedovoliť? Ok.

Povedali sme, že nebudeme súčasťou vlády, ktorá bude mať RP v programovom vyhlásení vlády (PVV).

Majú však záujem predložiť to ako poslanecký návrh.

Jeden z návrhov do diskusie bol, že ak to chcú za každú cenu predložiť, nech to aspoň nepredkladajú hneď po voľbách, lebo to môže ohroziť vládnu koalíciu, ale aspoň po nejakej dobe. Návrh do diskusie bol po spojených komunálnych a regionálnych voľbách. Že prečo? Dáva to logiku. Je to termín, ktorý predstavuje určitú hranicu a najmä dovolí dokončiť zmeny aj na komunálnej a regionálnej úrovni. V návrhu bola navyše ďalšia kondícia, aby to nebol poslanecký návrh a la Matovič /keď predkladajú návrhy zákonov na zmenu ústavy a ani klub Oľano za to nezahlasuje/, ale nech deklarujú vôľu 76 poslancov, ktorí takú zmenu chcú. Ak 76 poslancov takú zmenu chce, tak tomu sa zvykne hovoriť aj demokracia. Ak by mali toľko poslancov, KDH by do 30-tich dní prijalo k tomu stanovisko na Rade KDH (120-členný orgán KDH).

Ide tu totiž aj o čas. Ak by to zašlo až do toho bodu a KDH by odišlo z vlády, boli by predčasné voľby, tam sú nejaké lehoty na vyhlásenie, potom sú tam prázdniny, cez prázdniny sa voľby nerobia. Čiže ak predčasné voľby, boli by na jeseň 2023, teda 6 mesiacov pred riadnymi parlamentnými voľbami. Máme teda tri a pol roka na to, aby ste mohli meniť krajinu k lepšiemu, stále viac, ako sa rozhádať pol roka po voľbách.

Existuje vyjednávanie a vydieranie.

Viem, že znie niekomu podobne, ale nie je to isté.

Nie je to isté, túto informáciu treba posunúť aj Igorovi Matovičovi.  Viem, že to musí byť hrozné, ak Vás nevolajú k diskusiám o podobe zmeny. Najhoršie, čo sa Vám v politike môže stať, že ste zbytočný. Matovič  to vie a preto sa zúfalo bráni. Zvoláva svoje guľaté stoly. Nemalo sa predsa  už konať nejaké ďalšie spoločné stretnutie opozície v réžii Igora Matoviča?

Vypisuje tu bláznivé blogy plné fabulácií, hlúpostí a zbytočností. Vypisuje, že máme niečo stiahnuť. A tu treba povedať, že keď vyjednávate a nie vydierate, tak Váš návrh nemusí byť prijatý. Môže byť modifikovaný. To je jednoducho princíp vyjednávania. Diskusia je už dávno inde. V zásade sa dá povedať, že ten návrh, ktorý sme dali do diskusie nebol prijatý – no vidíte, a neškriekame kvôli tomu.

Mám pocit, že to predstavitelia PS/Spolu už nie v jednej relácii spomenuli, že ich návrh smeruje k cieľu umožniť jednu možnosť voľného hlasovania bez podmienok (časovej alebo počtu poslancov). Veď uvidíme.

Je však potrebné povedať ešte jednu dôležitú skutočnosť.

Keď som pred tri a pol rokmi ako prvý na Slovensku uviedol, že riešením pre ochranu života by mohlo byť aj skrátenie doby, do ktorej je možné vykonať interrupciu, schytal som za tieto moje „kacírske“ myšlienky poriadne zo všetkých strán. Vtedy, keď som to ja videl ako jednu z možností umenšenia zla, schytal som za to z konzervatívneho sveta a teraz pred voľbami, keď tento návrh predložia kotlebovci a kollárovci do parlamentu, sú za návrhy konzervatívnym svetom vychválení.

My sa ochranou počatého života budeme zaoberať. Musíme. Sme kresťanskí demokrati.

Nepredpokladám však, že ak by vznikla po voľbách vláda s PS/Spolu, že by to bolo v programovom vyhlásení vlády. No rovnako aj v tomto našom prípade existuje možnosť predložiť to ako poslanecký návrh.

Takže, ak by sme my zakazovali PS/Spolu predložiť ich návrh na RP ako poslanecký návrh, budú aj oni nám zakazovať predkladať zákon na ochranu života?

Ako to teda stojí: my im to zakážeme, ale oni nám nie?

Alebo oni nám áno, my im nie?

Ak si myslíme, že my im to zakážeme, ale oni nám nie – čo by nás k tomu oprávňovalo?

Čo sme nejakí nadľudia?

Politika je diskusia. Vyjednávanie. Nie vydieranie.

Možno to bude smerovať k tomu, že bude možné jedno voľné hlasovanie. Možno nie, uvidíme.

Ak áno, tak by to znamenalo, že my predložíme ako poslanecký návrh ochranu života a oni predložia ich agendu RP. Samozrejme, možno predpokladať zúrivé blogy o kupčení, zapredaní a neviem o čom ešte. Prísne vzaté, kresťania, čo je viac? Život, počatý život alebo agenda RP? A ďalšia vec: predložený návrh do parlamentu ešte neznamená, že je to schválený návrh.

Alebo sa ideme vydierať.

Teda my povieme:  RP nebudú v PVV, nemôžete to predložiť ani ako poslanecký návrh a ani zaň nemôžu hlasovať vaši poslanci, ak by ho predložil niekto z opozície. Ak to urobíte, odchádzame z vlády!

Inzercia

Oni povedia: zvýšená ochrana života nebude v PVV, nemôžete to predložiť ani ako poslanecký návrh a Vaši poslanci zaň nemôžu hlasovať ani keď to predloží niekto z opozície. Ak to urobíte, odchádzame z vlády!

Čo potom?

Mám obavu, že ak sa týmto spôsobom budeme vydierať navzájom, tak nebude žiadna vláda zmeny.

Samozrejme sú tu aj iné možnosti.

A)           Zrazu sa stíchne a urobí sa iná dohoda. Oni nič nebudú predkladať, my nebudeme nič predkladať, lebo my elektrárne, vy vodárne, zrazu je po hodnotovej agende. Spoločne sa budeme usmievať do kamier a zabudneme, že sme chceli niečo presadzovať. Tento scenár nepredpokladám, u nás v KDH nie. Určite nie, kým som predseda a z toho, čo som mal možnosť vidieť, ani zástupcovia PS/Spolu nemajú rozsvietené očká po benefitoch.

B)           Vyhráme voľby tak, že PS/Spolu k tomu nebudeme potrebovať.

Túto možnosť nepredpokladám.

C)           Vládu vyskladáme s Kotlebovcami, Harabínom, Ficom a Dankom.

Viem, že táto možnosť sa niektorým pozdáva, ale toto KDH, kým budem ja predsedom, neurobí.

Mimochodom,  viete prečo Matovič zúri a škrieka, vypisuje fabulácie? Ak by sa náhodou dohodlo, že bude jedno voľné hlasovanie, tak on aj SMER by museli ešte pred voľbami odpovedať na jednu otázku, ktorá by mu politicky nepomohla a ukázala by Matoviča a Fica v ich plnej politickej nahote.

Otázka znie: Ako bude hlasovať Váš poslanecký klub pri poslaneckom návrhu KDH o zvýšení ochrany počatého života a ako bude Váš poslanecký klub hlasovať pri poslaneckom návrhu PS/Spolu o registrovaných partnerstvách?

Ja dám teraz odpoveď za poslanecký klub KDH a som presvedčený, že sa nepomýlim. 100% poslancov zvolených za KDH podporí zákon za zvýšenú ochranu počatého života a 100% členov poslaneckého klubu KDH nepodporí zákon o registrovaných partnerstvách.

Čo urobí klub OĽaNO, ak bude v parlamente? Akú odpoveď dá Matovič? Matovič sa bojí tejto otázky, lebo by musel priznať, že sú predajňa so zmiešaným tovarom. Polovica klubu sú liberáli a polovica sú konzervatívci. Rovnako sa tejto otázky bojí Smer.

Preto sú Matovič a Fico v tomto spojenci a konajú v zhode. Je v ich záujme znegovať akúkoľvek dohodu v týchto ťažkých otázkach. Je v ich záujme pôsobiť deštrukčne. A to presne robia.

Neviem, ako to celé dopadne. Máme však dobrú vôľu. Budú to náročné rokovania, diskusie, schvaľovania. O tom totiž v KDH nerozhodujem ja. Držme si palce. Slovensko si zaslúži zmenu. Verím, že príde.

Pre ľudí, ktorí chcú zmenu a sú konzervatívci, sme pre nich plnohodnotná voľba. Žiadna predajňa so zmiešaným tovarom. Plnohodnotná, moderná, štandardná, kresťansko-demokratická strana.

To je KDH.

A ten nadpis?

Svet Igora Matoviča je ťažký. Nezávidím mu ani trochu. Žiť v tak vnútorne rozorvatom svete plnom zloby, zákernosti, nenávisti musí byť zničujúce.

Bol som v diskusii s Igorom Matovičom.

Matovič chodí do politických relácií a má skoro na slovo vypočítané, čo a kedy povie. Keď sa mu však postavíte „do cesty“ spanikári, začne útočiť na každého. Na spoludiskutujúceho, na moderátora, na všetkých tých, ktorí mu podľa neho nerozumejú. Keby v štúdiu nesedeli kameramani v tme a Matovič by ich videl, schytali by to aj oni. Hovorí sa, kto mečom bojuje, mečom zhynie. Použil som v diskusii len niečo z toho, čo používa Matovič v diskusiách a aplikoval som to na neho. Ešte trochu by som zatlačil, odišiel by zo štúdia tak, ako kedysi odišiel Slota pri jednej diskusii s Igorom Matovičom. Slota odišiel do zabudnutia. Igor Matovič má ešte stále šancu, ak sa naučí spracovávať ten jeho vnútorný svet. Politicky sme inde, ale ľudsky mu držím palce, aby to zvládol.

Využijem tento blog na propagáciu našej programovej konferencie.V poradí štvrtá- zdravotnícka. Pozrite si ten program, hostí. Určite to bude stáť za to. Príďte, tešíme sa.

 

 

 

Odporúčame

Blog
Čo ďalej po pochode s hnutím za život?

Čo ďalej po pochode s hnutím za život?

Slovenské hnutie za život ukázalo svoju silu. Pohlo desiatkami tisíc ľudí, pohlo národom, ale nepohlo poslancami parlamentu, nepohlo väčšinou médií. Nie je to neúspech. Je to výzva. Poslanci nám odkázali: „Nabudúce“. Aby bolo nabudúce, aby bolo čoskoro, musíme začať teraz. Navyše ochranu života musíme poňať oveľa širšie ako len umelé potraty.