Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. september 2019

Čo nášmu srdcu hovorí tlkot srdca bábätka v brušku?

Vážené dámy a páni, o čom je tento náš návrh zákona o ochrane života, ktorý sme spolu s kolegom Lukáčom predložili do parlamentu? (prepis môjho dnešného vystúpenia v parlamente).
Čo nášmu srdcu hovorí tlkot srdca bábätka v brušku?

Dovoľte, aby som to priblížil a demonštroval explicitne. Využijem na to paragraf 32 rokovacieho poriadku, bod 3., ktorý mi takéto konanie umožňuje:

(zvuk tlkotu srdca zmonitorovný ultrazvukom)

To, čo sme práve počuli, bol tlkot srdca bábätka v brušku mamičky.

To, že podľa našej ústavy je ľudský život hodný ochrany už od počatia, to všetci veľmi dobre vieme. Ide o to akej ochrany a aké práva dotknutých osôb máme zvážiť. Ako človek veriaci v Boha verím, že dotknutých osôb je celkovo 6 – otec, mama, dieťa, Otec, Syn a Duch Svätý. Toto je moje presvedčenie, ktoré môžete ale nemusíte rešpektovať. Z právneho hľadiska je však nesporné, že tu zvažujeme práva otca, mamy a dieťaťa. Ktoré má mať prednosť, ako majú byť spravodlivo vyvážené?

Tehotná mamička sa vie k tejto otázke vyjadriť, aj otec sa väčšinou vie vyjadriť, ale bábätko v brušku sa vyjadriť nevie. Od narodenia až po smrť každý z nás môžeme hovoriť, môžeme plakať, môžeme sa smiať, môžeme kričať, ale toto všetko bábätko v brušku nemôže. Jediným hlasom bábätka v brušku je tlkot jeho srdca, ktorý sme tu mali možnosť počuť. Som presvedčený, že práve preto máme byť hlasom bábätka v brušku my. Som presvedčený, že bábätko v brušku si zaslúži ochranu minimálne od momentu, keď je na ultrazvuku zmonitorovateľný tlkot srdca bábätka. A presne o tom náš návrh zákona je.

Dámy a páni, bábätko v brušku nie je vec. Berme na to ohľad. Ak zviera nie je vec, ako sme tu v parlamente schválili, tak chceme iba férovosť v tom, že ani bábätko v brušku nie je vec. 

Je podľa vás v poriadku, ak je právna ochrana nenarodeného dieťaťa do 12 týždňa na Slovensku menšia alebo maximálne porovnateľná ako právna ochrana zvieraťa? Minulý týždeň sme schválili zákon „zviera nie je vec“, je to v poriadku, hlasoval som za to. Ale čím je pre nás nenarodené dieťa? Vecou, ktorou môže matka disponovať podľa vlastného uváženia? Podľa našej platnej legislatívy stačí na ukončenie tehotenstva do 12 týždňa nenarodeného dieťaťa žiadosť ženy. Netreba uvádzať žiadne dôvody.  Viete za akých okolností možno ukončiť život zvieraťa? Iba z presne vymedzených dôvodov:

  1. Prípad krajnej núdze – ak zviera niekoho ohrozuje
  2. Usmrtenie jatočného zvieraťa chovaného na chov – napríklad ošípanej
  3. Usmrtenie pokusného zvieraťa
  4. Deratizácia
  5. Ulovenie zvieraťa – poľovníctvo a rybárstvo
  6. Usmrtenie nechceného zvieraťa, ak preň nevieme zabezpečiť starostlivosť
  7. Bezbolestné usmrtenie zvieraťa kvôli jeho zdravotnému stavu.

Ako je to dnes na Slovensku s umelým ukončením tehotenstva do 12. týždňa? Je povolené, ak ide o nechcené tehotenstvo, aj keď preň vieme nájsť náhradnú starostlivosť! Hoci vieme, že tu máme hniezda záchrany, utajené pôrody a tisíce manželských párov čakajúcich na adopciu. A ani nemáme právne zakotvené, že pri umelom ukončení tehotenstva je povinnosť vykonať zákrok bezbolestne. Je podľa vás v poriadku, že v tomto zmysle je život zvieraťa u nás chránený lepšie ako život nenarodeného dieťaťa do 12 týždňov od jeho počatia?

Inzercia

Pokiaľ ide o zásah do súkromia, aj starostlivosť o zviera je nepochybne zásahom do súkromia. Ale ak máte doma 6 týždňové šteniatko a súčasne ste v šiestom týždni tehotenstva, právne ťažšie je zbaviť sa nechceného šteniatka ako nechceného tehotenstva. V prípade šteniatka totiž musíte najskôr preukázať, že sa preň nedá nájsť náhradná starostlivosť. V prípade ukončenia neželaného tehotenstva to nemusíte preukázať. Inými slovami, pri rozhodnutí o ukončení života 6 týždňového dieťaťa máte z hľadiska práva menej povinností ako pri rozhodnutí o ukončení 6 týždňového šteniatka. Je to podľa vás v poriadku? Podľa mňa nie. Podľa mňa by sme sa mali nad tým zamyslieť a niečo s tým urobiť. Bábätko v brušku nie je vec. Ak toto uznáme voči zvieratám, že nie sú vecou, uznajme to aj voči bábätku v brušku. Bábätko v brušku nie je vec.

Dámy a páni,

V roku 1846 požiadal otrok afrického pôvodu Dred Scott, žijúci v USA, o svoju právnu ochranu s odôvodnením, že je človek. Opieral sa o ústavnú klauzulu, že všetci ľudia boli stvorení ako rovní. Po desiatich rokoch rozhodol Najvyšší súd USA, že na otrokov sa klauzula rovnosti nevzťahuje. V odôvodnení sudcovia uviedli, že v prípade uznanie rovnosti ľudí aj čo sa týka otrokov, by došlo k neprípustnému zásahu do vlastníckych práv majiteľa otroka.

V našej ústave máme, že ľudský život je hodný ochrany aj pred narodením, aj po narodení. Ale v našich zákonoch uvádzame, že predsa len pred narodením nemôže byť ochrana života až taká veľká, pretože by sme tým mohli zasiahnuť do práv v úvodzovkách „vlastníka“ bábätka v brušku, teda matky. V čom je náš prístup zásadne iný, ako mali zástancovia otroctva pred 150-timi rokmi v Amerike? Aký je rozdiel medzi argumentom, že otrokár má právo nakladať s otrokom podľa svojho uváženia a argumentom, že matka má právo nakladať s bábätkom v brušku podľa svojho vlastného uváženia? Že bábätko v brušku nie je do nejakej doby od počatia človek? Ale to isté predsa tvrdili stáročia dodnes uznávaní filozofi, lekári, právnici a štátnici aj o otrokoch. Určite to nemysleli zle, ale dnes už vieme, že sa mýlili. Čo ak sa mýlime aj my dnes?

Dámy a páni,

Bábätko v brušku nie je ani vec, ani majetok. Jediným hlasom bábätka v brušku je tlkot jeho srdca, a preto by sme mali byť tu na tomto svete hlasom bábätiek v brušku my. Ak nie je v tomto parlamente zhoda pre pre ochranu bábätka v brušku od jeho počatia, verím, že tlkot srdca bábätka môže byť tým časovým momentom, od kedy sa zhodneme, že toto dieťa si zaslúži vyššiu právnu ochranu. Preto vás prosím o podporu tohto zákona o tlkote srdca. Ďakujem.

Odporúčame

Blog
NIKDY! Odpoveď na Hanusovu výzvu na dúhovú kapituláciu

NIKDY! Odpoveď na Hanusovu výzvu na dúhovú kapituláciu

Aj Ty, milý Brutus?, povzdychol som si po prečítaní článku Martina Hanusa „Keď raz zvíťazí dúha“. To máme naozaj kapitulovať pred liberálmi a progresívcami a vzdať sa presadzovania ochrany tradičnej rodiny v politike len preto, že je to teraz nemoderné alebo nevýhodné? Za seba hovorím NIKDY!

Blog
Nacisti nepochodovali v našom mene

Nacisti nepochodovali v našom mene

Na pochode za život sa zúčastnilo 50.000 ľudí, ktorí prišli pochodovať za právo na život pre každého. No vlúdila medzi nás aj iná ideológia, ktorá hlása nadradenosť rasy, národa, ktorá neschvaľuje rovnaké práva pre všetkých. Voči tejto ideológii sa musíme jasne vymedziť.

Blog
Čo nepriniesla novela zákona o sociálnych službách

Čo nepriniesla novela zákona o sociálnych službách

V utorok 10. 9. 2019 NR SR schválila novelu zákona o sociálnych službách. Obsahom novely je zavedenie informačného systému v sociálnych službách, úpravy zamedzujúce krátenie príjmov neverejných poskytovateľov a úpravy procesov pri spolufinancovaní sociálnych služieb z úrovne MPSVR SR.