Hovorí sa tomu obsesia

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hovorí sa tomu obsesia

Ono to prebieha asi takto: Dostanem informáciu: Pán Daniška opäť napísal článok na Postoji. A ja už len konštatujem: Ach jaj, to zas bude ďalší náklad.

Zo strany pána Danišku je to však už akoby obsesia, posadnutosť. Jeho najnovší  text je už ozajstným skvostom nového „postfaktuálneho“ prístupu. Po jeho článku pred poslednými eurovoľbami, ktorého pointa bola: Zbúrajte Notre Dame, nepáči sa mi kostolník, respektíve nevoľte KDH, posilníte tým Alojza Hlinu, som mal pocit, že už je nemožné prekročiť ďalšiu hranicu zaujatosti.

Mýlil som sa. Dá sa to.

Včera /7.8./ zverejnil text, ktorého pointa je: Síce to nie je pravda, ale mohla by byť. Nie je to pravda, ale aj tak o tom napíšem a rozvediem teóriu do monštróznych konštrukcií. Prečo? Preto, lebo mi robí dobre, keď poškodzujem KDH (?).

Sám autor v úvode píše, že rozvíja fabuláciu. Konštrukt, ktorý nevie preukázať, dokonca mu ani sám neverí, ale ani to ho nezabrzdí v nutkavom pokušení kopnúť si do KDH.

Myslím si, že je to už nezdravý jav, je to obsesia. Dobrá správa je, že sa to vraj dá liečiť.

Autor používa prostriedky „stupňovania strachu“. Ono po určitom čase už niečo nezaberá, ľudia si zvyknú. Ako v tých starších filmoch kedysi stačilo na vzbudenie vzrušenia, aby herečke spadlo ramienko z blúzky, pri násilných scénach stačil len náznak, predtucha. Dnes pri vystupňovanom systéme si spadnuté ramienko na herečke nik už ani nevšimne a pri násilných scénach musia pretiecť potoky krvi. Čím lepší detail na rozsekané údy, tým lepšie.

Pán Daniška na to, aby zaujal podsúva, že KDH sa chystá s liberálmi zmeniť definíciu manželstva.

To znie dosť desivo, však?

Definíciu manželstva pritom máme v ústave. Ja som už za ňu hlasoval, podporoval som ju výrazne v rozprave k tomuto zákonu. V dnešnej postfaktickej dobe sa zdá, že sú to úplne zbytočné otázky, ale predsa len ich položím: Kedy, kde a kto také niečo povedal?

Definícia manželstva sa do článku autora dostala len a len preto, že bolo treba pritvrdiť. Bolo treba zvýšiť záujem. Čo na tom, že je to klamstvo?

Obdobný postup ako bol použitý na portáli Svetlo sveta /prebrali to aj Hlavné správy/. Pýtal som sa pána Chromíka, či protestoval v „redakcii“ týchto portálov, že ho spomínajú v skutočnosti, ktorá absolútne nie je pravda. Neprotestoval, lebo v daný moment mu to vyhovovalo.

Takto si tu my – kresťania žijeme.

Predavači strachu vedia, že musia strach stupňovať. Už nestačí napísať: Konzervatívci rokujú s liberálmi. Už je potrebné si niečo vymyslieť, domyslieť, predpokladať o čom sa rokuje a čím desivejšie to znie, tým lepšie. A bude to pokračovať.

KDH sa v súčasnosti darí. Naše rady sa rozširujú. Budú za nás kandidovať naozaj výborní kandidáti a viem, že táto skutočnosť niekoho desí. Nedovolí mu spať. Je to smutné, ale je to tak. Preto sa píšu takéto texty postavené na fabulácii, domotané, dopletené,  Benedikt XVI , Tiso, Židia, Pilát Pontský. Silný emočný kokteil s cieľom kopnúť si do KDH.

Mimochodom, keď sme pred 15-timi rokmi rekonštruovali študentský klub Propaganda klub, na vstupné schodisko sme umiestnili špeciálne obkladačky s výrokom Piláta Pontského: Čo je pravda? Pred 15-timi rokmi však existovali aspoň  nejakí „gate keepers“. Hlúposti písali len anonymní diskutéri pod článkami. Dnes? Dnes hocikto napíše hocičo. A čaká, kto sa chytí. Dnes pravda neexistuje. Pravda otravuje. Nehľadá sa. Dnes je jeden portál postavený na tom, že programovo klame. Dnes jeden komentátor konzervatívneho portálu klame a ... . A nič.

Možno keby Pilát dnes žil, tak by sa spýtal: Načo je Vám pravda? Vy ju nehľadáte. Vy ju nechcete počuť. Vy si vytvárate vlastné pravdy.

Nie som teológ a možno týmto riskujem aj nejakú teologickú chybu. Píšem tak, ako to cítim. Raj na zemi nevybudujeme ani na Slovensku a už vôbec nie s Harabinom, s Kotlebom, s Ficom. Mňa do budovania takýchto projektov s Harabinom, či s Kotlebom, či s Ficom neťahajte. Budovanie raja na zemi dopadlo vždy zle aj preto, že sme hriešni. Aj preto, že ľudia niekedy nevedeli čítať Sväté písmo a nechali si ho rôzne vysvetľovať. Možno aj preto, lebo ľudia síce dnes už čítať vedia, ale nie všetci s porozumením.

Práve včera nás navštívila moja sesternica, ktorej som aj krstným otcom s jej priateľom a osobne nám doručili pozvanie na svadbu a k svadobnému stolu. Teším sa, že moje krstňa má priateľa a rozhodli sa ísť spoločne životom. Nádhera. No vo svete tejto kultúrnej vojny, ak by k nám prišiel niektorý člen rodiny a na otázku, kedy bude svadba by odvetil: No vieš, je to zložité, je to inak,  ...  

Aká odpoveď by sa odo mňa očakávala?

Nevadí, dá sa to liečiť, vybavím Ti odborníka v Pezinku – to sa očakáva?

Alebo mám povedať: Zhoríš v pekle?

Alebo ho/ju mám rovno cez naše veľké okno v obývačke vyhodiť von?

Prosím Vás, už naozaj nebláznime.

Hrozím sa toho, kto nám tu určuje témy diskusie a ide hrôza z toho, kto sa k nej pridáva.

Ide hrôza z toho ako ich komunikujeme.

Dnes (streda 7/8) je Deň odpúšťania. Odpúšťam tým, ktorí klamali. Chcem však poprosiť všetkých horlivých bratov vo viere, či by si neprečítali slová z evanjelia, v ktorých Ježiš hovorí hriešnici Márii Magdaléne: Choď a odteraz už nehreš! (Jn 8:11)

Áno, to je moja pointa. Človeku sa môže prihodiť hriech, stáva sa to, ale už by nemal hrešiť. Minimálne by mal chcieť už viac nehrešiť. Niekedy mi to naše náboženstvo pripadá také zľahčované, zjednodušované. Jednoduché v tom, že nevadí, keď zhreším, nevadí keď klamem, veď sa vyspovedám. Ale čo potom so slovami Ježiša Krista: Choď a odteraz už nehreš? Ako sa s tým dá vysporiadať?

Niekedy rozmýšľam nad tým, kde sa berie toľká zaujatosť. A kladiem si otázku prečo? A ako to môže poslúžiť niečomu inému. „Its the  economy, stupid!“ Zvykne sa hovoriť. Tiež sa hovorí, že záujem na rozdelení kresťanskej scény na Slovensku majú niektoré inzertné oddelenia.

Ale o tom možno nabudúce...

A na záver, dovoľte ešte jednu prosbu. Ak by sa dalo, píšte, čo len chcete, kedy len chcete, ako len chcete. V pohode, je demokracia. Len, prosím, neklamte. Klamať sa nemá. Na konzervatívnom webe dupľom.

O niektorých zásadných pozíciách KDH bude informovať v piatok 9.8.2019 po stretnutí s predstaviteľmi PS/Spolu. Považujeme to za elementárnu slušnosť, najskôr prejednať niektoré skutočnosti pri spoločnom stole a nie ich oznamovať partnerom  dopredu cez médiá. Tak to urobí aj KDH a až potom budeme v prípade záujmu informovať verejnosť na brífingu.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo