Kampaň končí. A čo ďalej?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kampaň končí. A čo ďalej?

Na konci života nám ostanú iba vzťahy. Kampaň končí, voľby pominú. Ale vzťahy ostávajú. Z nich sa budeme zodpovedať nielen na sklonku života, ale ovocie pozbierame v trpkom či dobrom pocite už teraz.

Preto sa s vďakou i obdivom obzerám za kampaňou tých eurokandidátov, ktorí napriek tomu, že sa na nich sypali podpasové údery od konzervatívneho elektronického denníka až po printový bulvár, zápas ustáli čestne a v skúške vzťahov obstáli. Hovorím o kandidátoch za KDH.

Škoda, že kresťanskí a konzervatívni kandidáti museli bojovať (na rôznych kandidátkach) medzi sebou namiesto toho, aby zápasili s liberalizmom, extrémizmom a populizmom.

Ale ako píše Kniha kníh, všetko, čo tu je, už raz bolo. A preto sa môžeme v histórii obzrieť i poučiť: malá  paralela dnešného rozdelenia kresťanov sa ponúka v Cirkvi v 14. storočí. Jediný pravý a rímsky pápež zrazu nebol považovaný za pravého (pre svoj život aj povahu – bol energický a autoritársky) a preto si niektorí kardináli zvolili iného pápeža, ktorý sídlil v Avignone. Ten bol síce príjemný,  ale holdoval prepychu. Aj mnohí svätí boli vtedy zmätení: jedni stáli na strane rímskeho pápeža, iní na strane avignonského. Potom dokonca na zdanlivé vyriešenie situácie bol zvolený aj tretí pápež. Toto však iba posilnilo schizmu. Všetci traja pápeži sa tak ťažko vzdávali svojich pozícií, že museli zasadnúť konciloví otcovia a rozhodnúť o ukončení schizmy bez hláv cirkvi. Na návrate pápeža do Ríma a ukončení schizmy mali veľký podiel aj dve sväté ženy: sv. Brigita Švédska a sv. Katarína Sienská. Jedna presvedčila Inocenta VI. a druhá Gregora XI., aby sa vrátili do Ríma. Taliansky básnik Francesco Petrarca hovoril o tomto čase ako o čase babylonského zajatia, pretože pápeži stratili zo zreteľa svoje duchovné poslanie a začali byť priveľmi zaťažení politickými záležitosťami.[1]

Nechcem sa už dnes vracať k tomu, či prílišné zaťahovanie politických záležitostí do duchovných (počas tejto kampane) nespôsobilo viac zla ako dobra. Chcem to ukončiť nádejou, že sa z tohto preťažkého zápasu plného rán poučíme. A ak sa nám nepozdáva paralela so stredovekou históriou, tak si spomeňme na Ježišovo odporúčanie: „... synovia tohto sveta sú voči sebe navzájom predvídavejší ako synovia svetla.“  

Verím, že do ďalších volieb pôjdeme ako oni - spoločne.

 


[1] Dlugoš F.: Vybrané kapitoly z cirkevných dejín. Verbum 2012

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo