Referendum o “demokratickej” Zuzane je NE-plat-né! Ako DNES zahlasujú progresi?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Referendum o “demokratickej” Zuzane je NE-plat-né!  Ako DNES zahlasujú progresi?

Keď som bola školáčka, moja dobrá mama ma varovala pred ľuďmi, ktorí sa riadia heslom: “Najprv zjeme tvoje a potom každý svoje”. Bohužiaľ, netýka sa to len školskej desiaty – ale ešte silnejšie komodít v politickom ringu.

Dôkazom je aj horúci  výsledok prezidentských volieb, o ktorého interpretáciu už bojuje koalícia s opozíciou, koalícia s koalíciou a opozícia s opozíciou a tí všetci ešte s t.č. prezidentom Kiskom a presstitútmi. Víťazstvu sa najprv tešila nálepka “Demokracia zvíťazila, Zuzanu volí Svet”. Ale prišli dvaja parlamentní  vrtáci s kalkulačkou a googlom a zistili, že Zuzanino víťazstvo nie je ani veľké, ani historické: klasik vo výslužbe by povedal: víťazstvo je to  iné, víťazstvo to nie je 😉

A niečo na tom je: podľa Ústavy SR (ochranu dieťaťa pred narodením v článku 15 predchádza) článok 2: “Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.”

Posledných 30 postsocialistických rokov máme demokraciu v tom, že si priamo volíme LEN zástupcov, ktorí za nás radi rozhodnú o všetkom ostatnom: v zmysle úvodného hesla, len nám dajte svoju moc a viac sa nestarajte. Na zvolenie prezidentky Zuzany stačila PODPOLOVIČNá účasť: prišlo len 48% voličov. V druhom kole to bolo ešte menej – 41%!

Naopak, ak chce občan volič vyjadriť svoj názor PRIAMO napr. Aj na dôchodkový strop, adopciu detí homosexuálmi, prijatie Istanbulského dohovoru a pod. – Ústava zrazu pre referendum vyžaduje, že AKTÍVNE sa vyjadriť  musí prísť nadpolovičná väčšina voličov! V praxi sa teda práve stalo, že ak pri 40%nej účasti 1 milion voličov hlasoval za Zuzanu, voľby sú fasa demokratické a prezidentka je zvolená, ale ak sa pri 20%nej účasti všetci zúčastnení -teda taký istý million voličov pride a AKTIVNE sa vyjadrí proti adopciám referende, zrazu to nie je dosť demokratické a million hlasov sa splachne do kanálu. Ešte priepastnejší rozdiel bol pri eurovoľbách, kde len 13% voličov “demokraticky” rozdelilo eurokorytá a eurokompetencie rozhodovať o migračných kvótach, vojne s Venezuelou, či Ruskom …

Tento jav nie je čisto slovenská úchylka. Vyskytol sa aj v krajinách EÚ I Európy, kde ju vyriešili rôzne: napr. Povinnou účasťou vo voľbách, alebo referendum bez kvóra (Švajčiarsko).

Už dnes má 150 poslancov parlamentu na stole siedmy návrh Igora MAtoviča na opravu nedemokratického nastavenia občianskej spoločnosti, o ktorej dokážu mimovládky tak krásne a draho rečniť, workshopovať a worshipovať. Už dnes budú poslanci a poslankyne hlasovať o znížení nedemokratického kvóra účasti z 50% na 25%.

Ako zahlasuje ultralibrálny poslanec Poliačik, odkojený slobodnou stranou SaS  a ukojený 41% účasťou v prezidentských voľbách?

 

Súvisice:

Vyhlásenie:

  • v titulke "progresi" znamená "progresívci" bez akejkoľvek emocionalnej konotácie- bohužiaľ, ako blogeri vedia: pole má len 71 znakov, do ktorých som sa inak nezmestila :(
  • dokonalé foto som si požičala od kolegu Klobučníka ;)
  • reakcie v diskusii
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo