Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. marec 2019

Gender ideológia - kresťania, argumentujte!

čušíme, lebo nevieme, čo povedať. More informácií, slabá orientácia. Ale treba budovať argumentačnú silu na základe faktov, nie dojmov.
Gender ideológia - kresťania, argumentujte!

Keď sa spýtate kresťana, katolíka či iného kresťana, koho bude voliť, veľa krát som začul: "Čaputovú."

Prečo? Prečo je to také lákavé a v maske anjela sa skrýva riziko?

Už strácame zmysel a veľakrát aj silu argumentovať, odpovedať faktami na to, čo je v skutočnosti v dnešnej dobe len ideológia. A to je práve gender.

Keď sa s niekým rozprávam, kto má opačný názor ako ja, na prvom mieste si ho cením a vážim, pretože je slobodný a natoľko mi dôveruje, že nemá obavu byť úprimný. Na druhom mieste ho poprosím, či môžeme našu debatu postaviť na rovine faktov a až potom dojmov z nich a ako posledné je pridanie svojho subjektívneho zmýšľania.

Tým pádom neraz debata zlyhá. Dôvod je prozaický: nedá sa stavať faktická debata na ideológii, pretože nemá základ v logike a ani sa nemôže diať v kontexte. Ako to myslím? Celá história človeka, ľudstva, sa odohráva v dvoch rovinách či aspektoch, kontextoch:

- kultúrno-historický

- ľudský alebo aj pohlavný.

Toto nie je niečo nové, na toto prišli vedci, psychológovia a psychiatri pred viac ako 25 rokmi. Len je "moderné" dnes nebrať do úvahy oprávnenú vedeckosť a intelektuálnosť na názory, pretože nikomu, ani veľa kresťanom sa nechce "duc in altum"-zatiahnúť na hlbinu.

K tým aspektom: prvý znamená, že sa v dejinách ľudstva formovala na určitom území, v určitom čase skupina ľudí, ktorí zdieľali spoločný jazyk, kultúru, boj za slobodu atď.

Druhý je logický, nakoľko vyplýva z našej prirodzenej inklinácie, toto zahŕňa aj pohlavnú odlišnosť medzi mužom a ženou, dnes tak potláčanou. Ale prečo? Veď spolu tvoríme jednotu. Ako? Zameranie mužov je skôr na veci, zameranie žien je skôr na človeka. Skôr muži majú radi autá, rizikové výstupy, bojujú vo vojne, lovia v prírode. Skôr ženy sú tie, ktoré sa starajú o človeka, sú sestričky v zdravotníctve, učiteľky atď. Maté pocit, že toto nevytvára jednotu? Môžu byť jeden bez druhého?

Prečo spomíname a snažíme sa tvrdiť, že pohlavie nie je, že gender je sloboda výberu? V tomto nie je ani štipka pravdy, ani kúsok argumentačnej sily, faktu, či vedeckého skúmania.

Aby to neznelo, že je to môj subjektívny postoj, ponúkam akýchsi desať faktov, ktoré hovoria o rozdieloch v pohlaví medzi mužov a ženou, podporené vedeckými a výskumnými inštitútmi:

Podotýkam, že téma priamo hovorí v čom sú lepšie ženy, v čom sú lepší muži, čo podčiarkuje prirodzenosť a nejde proti nej.

1. Muži sú lepší v posúdení veľkosti človeka na základe jeho hlasového prejavu - na základe Biology Letters sú muži lepší v hodnotení akustickej sily a rezonancie.

Inzercia

2. Muži majú lepšiu priestorovú orientáciu - lepšie sa orientujú v 3D priestore, čo pomáha v navigácii podľa British Psychological Society Annual Conference.

3. Ženy sú lepsie v lokalizácii konkrétnych vecí - lepšie si pamätajú, čo kde je. Hoci muži a ženy si nájdu svoj spôsob ako sa do cieľa dostanú, ženy vyhrávajú, pretože napr. skôr nájdu svoje kľúče od auta alebo miesta na mape.

4. Ženy sú lepšie v obávaní sa, v starostlivosti - ženy produkujú polovicu serotonínu (neurotransmiter, ktorého nedostatok spôsobuje depresiu) než muži a majú pri jeho deficite horúčkovité stavy, pretože telo chce nedostatok jeho hladiny rýchlo zrecyklovať. To je podľa Caroline Institute Research. Čiže vo výsledku, ženy sa obávaju viac. To nie je na škodu, nakolľko ženy majú tým zväčšenú schopnosť predvídať problémy a plánovať ako ich vyriesiť.

5. Ženy lepšie detekujú farby ako muži - podľa Israela Abrama je to preto, že si ženy v priebehu dejín pri hľadaní potravy vyvinuli lepší zmysel pre to, čo je skutočne jedlé. Taktiež predpokladá, že za to môže pohlavný hormón, vďaka ktorému
majú ženy lepšie vyvinutý vizuálny kortex.

6. Muži lepšie znášajú nedostatok spánku - štúdia Univerzity v Duke zistila, že muži tolerujú nedostatok spánku lepšie ako ženy. Ťažko povedať, či je to dobrá správa, pretože spánok podporuje obnovu mozgu, kedy si mozog zatrieďuje
spomienky a iné zažité veci zo dňa.

7. Sme si rovní v multitaskingu - netreba komentár.

8. Muži sú lepší v detekovaní nevery - a základe štúdie v časopise Human Nature sa zdá, že muži vedia lepšie čítať jemné vokály, vône, a iné stopy, ktoré indikujú či im je partnerka verná. Nie je to však záruka a veľa krát to može
byť len dojem, takže treba byť opatrný. Ďalšia štúdia ohľadom nevery publikovaná v Journal of Marital and Family Therapy zistila, že muži sú oveľa viac rozrušený zo sexuálnej nevery a ženy zasa viac z emocionálnej
nevery. Treba však povedať, podľa štúdie v časopise Neuropsychology, že ženy s určitosťou prekonávajú mužov, čo sa týka identifikácie emócií.


9. Sme si takmer rovní v oblasti inteligencie.

Muži majú sklon byť väčší a ako dôsledok toho sa očakáva, že majú väčší mozog. Avšak veľkosť nemusí nevyhntune korelovať s inteligenciou. Rozumovosť skôr spočíva v neuronálnych spojeniach, ktoré zlepšujeme učením alebo skúsenosťou.

10. Ženy zvyčajne žijú dlhšie ako muži - lepšia imunita znižuje riziko vysokého krvného tlaku. Na základe Center for Disease Control, ženy majú sklon žiť zhruba o 5,3 roka dlhšie ako muži. K tomuto pridám, že nielen dobrá imunita predlžuje život, ale napríklad aj to, že jedine žena je schopná porodiť dieťa. Za túto obetu si zaslúži dlhšie žiť.

Desator už bolo napísaných veľa a na rôzne témy, toto desatoro nech je aspoň jednoduchým základom, ktorý nás pohne duc in altum, zatiahnuť na hlbinu, študovať, argumentačne rásť v Pravde.

Veľa šťastia!

 

Odporúčame

Blog
Panamský pôst

Panamský pôst

Pred týždňom som o ňom ešte nepočula. Lebo neexistoval. Ja som si ho takto nazvala. Je ako Panama. Extrémny.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.