Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. december 2018

Denník SME odmietol uverejniť moju reakciu na ich neférový komentár

Komentátorka SME Zuzana Kepplová napísala článok, v ktorom ma hodila do jedného vreca s Kotlebom, Harabinom, Orbánom a Erdoganom. Idem vraj mimo ústavy a mimo parlamentnej demokracie. Keď som pani Kepplovú a pani šéfredaktorku Balogovú poprosil o uverejnenie mojej reakcie na spomínaný komentár, odpísal mi namiesto nich pán Tkačenko. Ten mi oznámil, že zverejnenie mojej reakcie by pre čitateľa nemalo pridanú hodnotu a poprial mi príjemné dni pracovného pokoja.
Denník SME odmietol uverejniť moju reakciu na ich neférový komentár

Na rozdiel od SME a pána Tkačenka nechám priamo na vás čitateľov, aby ste posúdili, či má môj text pre vás pridanú hodnotu, alebo nie:

Má byť prezident len na ozdobu, alebo môže dávať budúcemu premiérovi podmienky?

S prekvapením som sa dočítal v článku Zuzany Kepplovej, že sa vraj chystám Slovensko vyprevadiť von z demokracie. Dôvodom má byť môj verejný prísľub, že za budúceho premiéra by som ako prezident vymenoval iba takého kandidáta, ktorý vopred splní tri moje podmienky.

Prezident má podľa ústavy výlučnú právomoc rozhodnúť o tom, kto bude po voľbách predsedom vlády. Podľa ústavy nie je pri svojom rozhodovaní viazaný žiadnymi príkazmi, koná v súlade so svojim presvedčením a svedomím. Moje presvedčenie je také, že riešenie niektorých problémov už nemožno ďalej odkladať. Napríklad exekučnú amnestiu, alebo daňovú spravodlivosť, podľa ktorej majú energetické monopoly, banky alebo telekomunikační operátori platiť oveľa vyššiu sadzbu dane z príjmu, ako ľudia či domáci malí a strední podnikatelia. Rodičovský bonus 50 eur mesačne k dôchodku za každé vychované a pracujúce dieťa považujem za výraz úcty k starším, ktorí sa obetovali a vychovali nášmu národu budúcnosť.

Ak dostanem dôveru ľudí, ako prezident vymenujem po voľbách za predsedu vlády iba takého kandidáta, ktorého vládna väčšina schváli vopred v parlamente Zákon o exekučnej amnestii, Zákon o daňovej spravodlivosti a Zákon o rodičovskom bonuse. Redaktorka Kepplová to považuje za odklon od parlamentnej demokracie. Naozaj je to tak? Ak bude prezident využívať kompetencie, ktoré podľa ústavy má, je to dôvod na obavy? Prečo to doteraz nikomu nevadilo?

Inzercia

Keď Smer nominoval Petra Pellegriniho do funkcie predsedu vlády, prezident Kiska mu kládol viaceré podmienky personálneho charakteru. Napríklad mu povedal, že ho nevymenuje za premiéra, pokiaľ sa nedohodnú na tom, kto bude minister vnútra. Smer a Peter Pellegrini museli prezidentove podmienky akceptovať. Vtedy to nebolo vyprevádzanie Slovenska od demokracie, ale pokiaľ chcem postupovať v zmysle ústavy ja, už to ohrozením demokracie je?

Ak dostanem dôveru ľudí, budem robiť iba to, čo prezident podľa ústavy urobiť môže a urobil to aj prezident Kiska. Rozdiel bude iba v tom, že dám budúcemu premiérovi programové podmienky, aby sme popri politických sporoch nezabúdali na ľudí, ale aspoň v niečom im aj pomohli. Prezident nemá byť len na ozdobu, prezident má pomáhať ľuďom činmi.

Milan Krajniak, autor je kandidátom hnutia Sme rodina na prezidenta a poslancom NR SR

Príloha: Link na článok Zuzany Kepplovej

Odporúčame

Blog
Tri spomienky na amerického prezidenta Georgea Busha staršieho

Tri spomienky na amerického prezidenta Georgea Busha staršieho

Najväčšou zásluhou práve zosnulého amerického prezidenta Georgea Busha staršieho bolo, že spolu s Gorbačovom na samite na vojnovej lodi pri Malte v decembri 1989 ukončil studenú vojnu. Chcel by som však dnes pripomenúť tri momentky z jeho života, ktoré nie sú všeobecne známe, ale podľa mňa dokresľujú osobnosť tohto zaujímavého človeka.

Blog
Sedemnásty december

Sedemnásty december

Na ten deň nikdy nezabudnem. A stále mám viacero dôvodov, aby som v daný deň premýšľal oveľa viac nad životom a smrťou. Nad tými, ktorí nás predišli do večnosti, a nad tými, ktorí sa v ten deň narodili. Poznáte aj Vy niektorých?