Čo sa naozaj stane 10. decembra v Marakéši? Migračný pakt I.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo sa naozaj stane 10. decembra v Marakéši? Migračný pakt I.

Dni sa neúprosne krátia a Pravdy stále niet. O rozložení síl veľa napovedala ne/čakaná ne/vyjednaná ústavná väčšina 90 poslancov (zo 142 prítomných) , ktorí v pamätný štvrtok 29.11.2018 na pokyn kapitána Danka (predseda SNS) zmietli Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii zo stola:

tlač 1233:  https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlaspie&ID=41004

Mená hlasujúcich mnohých zaskočili: svojho poslanca nájdete tu: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=41004

Nedeľné televízne relácie definitívne odhalili dresy politikov: kto za koho kope - obe mužstvá za migračný pakt  i proti nemu sú teda zatiaľ jediným pevným bodom v džungli informácií.

Stále som nedostala odpovede na kľúčové právne otázky:

 1. môže minister Lajčák stiahnuť svoju demisiu?
 2. akým spôsobom sa bude hlasovať v Marakéši - čo by bolo odpoveďou na otázku:
 3. čo sa stane, ak SR ne/bude osobne zastúpená na konferencii 10.12.?

Keďže som presvedčená, že v týchto dňoch sa bojuje aj o Istanbulský dohovor a ďalšie smerovanie Slovenska, hľadala som o Marakéšskom tzv. "bezvýznamnom stanovisku, akých sa prijímajú stovky" nejaké info sama - a našla som:  

UN Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration (ďalej len Migračný pakt)

 1.  PRVÁ komplexná medzivládne vyrokovaná dohoda o migrácii pod patronátom OSN
 2. "otvorený, transparentný a inkluzívny prípravný proces", zahŕňal "6 kôl medzivládnych VYJEDNáVANÍ , ktoré prebiehali 18 mesiacov": 
 3. M. Lajčák, v tom čase v konfliktnej dvojroli Predsedu valného zhromaždenia OSN  i ministra zahraničných vecí SR, bol zásadnou súčasťou procesu: 
 4. výsledkom procesu bol "FINAL DRAFT z 11. júla 2018", t.j. KONEČNÝ NÁVH- 34-stranový text 
 5. v piatok 13. júla 2018 v sídle OSN bol Migračný pakt ako unikát v žiari reflektorov ukončený!: " After more than a year of discussions and consultations among Member States, local officials, civil society and migrants themselves, the text of the Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration was finalized on Friday.  Calling today a “historic moment,” General Assembly President Miroslav Lajčák, spelled out the Compact’s enormous potential - obrovský potenciál pre koho? Cui bono?

10.-11. decembra bude v Marakéši pod dúhovým logom vyvrcholenie vyjednávaní ukončených 28. JÚLA a enormného úsilia - nielen Lajčákovho:

 1. podľa rezolúcií OSN má sa konať formálne schválenie Migračného paktu medzivládnou konferenciou "na najvyššej možnej politickej úrovni, vrátane hláv štátov ALEBO vlád"
 2. prijatie Migračného paktu plénom otvorí konferenciu: UN "Decides that the Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration shall be adopted at the opening plenary meeting of the Intergovernmental Conference, on Monday, 10 December 2018"
 3. a teraz sa podržte: z cca 185 štátov, ktoré sú do Migračného paktu zapojené, stačí, aby sa v Marakéši zúčastnila 1/3 a stretnutie bude uznášaniaschopné! Následne na schvaľovanie bude potrebná nadpolovičná väčšina prítomných! tj Pri minimálnej účasti 62 štátov teda postačia hlasy 32 štátov, ktoré legitimizujú celosvetový politicky záväzný pakt! "Rule 19 Quorum The presiding President may declare a meeting open and permit the debate to proceed when at least one third of the States participating in the Conference are present. The presence of a majority of the States so participating shall be required for any decision to be taken." Ešteže my, zápecníci na Slovensku, vyžadujeme 50% účasť v referende :D Tak záleží na osobnej účasti SR, alebo nie, páni politici a novinári???
 4. očakáva sa  5000-6000 účastníkov, hostiteľom je Marocké kráľovstvo (Chestertonov svetoznámy páter Brown - amatérsky detektív -ma zaujal poučkou: "Kam skryje múdry muž strom? Medzi veľa stromov." V Marakéši to teda bude hotový prales! Aké stretnutia sa budú odohrávať v pozadí?
 5. na programe sú 2 dialógy, každý s vlastným hlavným hovorcom: prvý deň bude pod vedením nikoho menšieho ako "Keynote remarks: Ms. Madeleine Albright, Chair of Albright-Stonebridge Consulting Group biography " áno, tá Havlova kamarátka, telekomunikačná podnikateľka známa z Kosova, odtrhnutého kresťanskému Srbsku - ktoré. BTW, Slovensko ako 1 z posledných mohykánov sveta  ešte stále neuznalo za štát, hoci Lajčákovi sa uznanie Srbska už takmer podarilo presadiť
 6. už v decembrovej rezolúcii bolo rozhodnuté, že na konferencii budú Z PRÍTOMNýCH  zvolení 2 predsedajúci a 13 ich zástupcovia konkrétnym kľúčom: traja z každého regiónu, tj aj 3 za Východnú Európu - čo dáva skvelú šancu PRÍTOMNÉMU zástupcovi Slovenska byť zvolený a dostať sa do análov konferencie - pre každého globoaparátčika je to neodolateľná motivácia - základ však je: dostať sa do Marakéša - napriek jednoznačnému odporu parlamentu :D 
 7. podľa note verbale z 13. novembra bolo treba o priestor (max 3 minúty) pre konkrétneho diskutujúceho, reprezentujúceho štát,  písomne požiadať do 27.11.2018 - tj minulý týždeň :) pre mimovládky bol deadline 5.10. 2018. Keďže ešte nie je rozhodnuté, či tam niekto pôjde, zrejme nestihol v lehote požiadať o možnosť vystúpiť v rozprave - takže tam pôjde načo?

Toľko po letmom prelete množstvom dokumentov k Migračnému paktu - ak máte odpovede, pripomienky a viete viac - verím, že sa tiež podelíte, aby sme spolu včas odhalili tajomstvá Marakéša ;)

Zdroje:

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo