Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. novembec 2018

Robte prosím politický zápas mimo kostolov

Ak už niekto má pocit, že má vzniknúť nová strana, nech sa páči. Je demokracia. Ale ak tá strana má problém zozbierať podpisy, nemôžu sa zneužívať kostoly na to, aby v nich alebo pred nimi obťažovali veriacich s petičnými hárkami.
Robte prosím politický zápas mimo kostolov

Tento komentár by sa mohol volať aj: Čo sa stalo v kostole v Lendaku?  A nielen v Lendackom kostole ...

V prvom rade chcem povedať, že to, čo sa stalo v Lendackom kostole a žiaľ, nielen tam, je mimoriadne citlivá záležitosť. Záležitosť, ktorá má v sebe veľký potenciál poškodiť cirkev. Aj preto budem reagovať len v základnom rozsahu. V rozsahu, ktorý je v tomto štádiu nevyhnutný.

Primárne je riešenie týchto skutočností v kompetencii  samotných cirkevných autorít. Vyjadrujem presvedčenie, že cirkevné autority budú uvedené skutočnosti riešiť tak, aby tento naozaj nebezpečný potenciál poškodiť cirkev, či vieru bol minimalizovaný.

Priestory kostola, a to dokonca počas priebehu svätej omše, nemôžu byť bojiskom na vybavovanie politických účtov. Nemali by byť priestorom na riešenie priamej politickej propagandy. Z kazateľnice by nemali zaznievať fabulácie, konšpirácie, podsúvanie s potenciálom vytvárať nenávisť, či dokonca zaznievať priame klamstvá.

Homília sa nemôže zneužívať na politický zápas. V homílii by sa nemala osočovať jedna politická strana a propagovať iná. Nemalo by sa dokonca nabádať veriacich k tomu, aby pred kostolom alebo priamo v kostole podpisovali petičné hárky na vznik novej politickej strany. V homílii by sa nemali zostavovať budúce koalície z tých „správnych“ politických strán, síce priamo nepomenovaných, ale myslené ĽS NS, SMER.

Ak už niekto má pocit, že má vzniknúť nová strana, nech sa páči, je demokracia. Ale ak tá strana má problém zozbierať podpisy, nemôžu sa zneužívať kostoly na to, aby v nich alebo pred nimi obťažovali veriacich s petičnými hárkami. To, že predstavitelia tejto vznikajúcej strany sú neúspešní kandidáti do viacerých straníckych funkcií v KDH, je žiaľ pravdivou skutočnosťou. Sú to zároveň aj ľudia, ktorí boli za KDH v minulých rokoch nominovaní do rôznych pozícií a keď im KDH prestalo slúžiť, tak sa mu nielenže  otočili chrbtom, ale začali ho vedome poškodzovať. Je vrcholne pokrytecké, že v tom čase, keď im KDH slúžilo, nevadilo im to, čo dnes KDH vyčítajú.

V pozadí tejto novovznikajúcej strany sú aj niektorí dlhoroční vysokí funkcionári KDH, ktorí namiesto toho, aby sa KDH poďakovali, že mohli tak dlhý čas stráviť vo vysokých verejných funkciách a odovzdávali svoje skúsenosti novej nastupujúcej generácii KDH, sa rozhodli prispieť k rozbitiu kresťanských hlasov. Aj toto je znova len dôkazom  toho, že v kresťanskej demokracii na Slovensku to nefungovalo správne a bol najvyšší čas to zmeniť.

Komu záleží na rozbití kresťanských hlasov? Žiaľ, mnohým záujmovým skupinám od liberálov, socialistov a extrémistami končiac. Všetci títo sa tomuto vnútornému zápasu tešia a dokonca ho sprostredkovane podporujú.

Písal som blog : Prosím Vás, kňaza Mariána Kuffu do toho neťahajte.

Aspoň som to skúsil. Pokúsil som sa poprosiť ich, aby to nerobili. Nepomohlo. Žiaľ, kňaza M. Kuffu do toho vtiahli. Sú viaceré skutočnosti, ktoré sú nebezpečné aj v tom, kto celú túto činnosť riadi, kto ju financuje. Kto zneužíva, či dokonca priamo vydiera niektorých ľudí, aby k takémuto konaniu dochádzalo.

Inzercia

Ťažko sa mi píše tento text. Je však nevyhnutné brániť nielen kresťanskú demokraciu, ale žiaľ v tomto prípade, čo je dôležitejšie, je potrebné chrániť naše kostoly, našu vieru. Je potrebné chrániť pred cynickým pokusom o zneužitie samotné kresťanstvo.

Chcem poprosiť všetkých, ktorí sa k týmto činnostiam podujali:  Keď už ste sa tak rozhodli, nezneužívajte prosím pri tom aspoň našu vieru, cirkev, kňazov. Úprimne Vás prosím.

Robte politický zápas mimo kostolov.

Prosím, neobťažujete veriacich, ktorí prišli do kostola s iným úmyslom ako podpisovať petičné hárky na vznik nejakej politickej strany.

Neklamte.

Nezneužívajte dôveru veriacich.  

Video z vystúpenia d.o. M. Kuffu v Lendaku:

https://youtu.be/yuTnGouIDe4

Odporúčame

Blog
Populisti alebo Svätý otec František?

Populisti alebo Svätý otec František?

Niekedy mám pocit, že niektorí naši farníci by Svätému otcovi Františkovi nepodali ani pohár vody. Ak sa dá, prosím, zastavme sa trochu, nenechajme sa zožierať nenávisťou. Nedovoľme populistom, aby nám ukradli náš svet.

Blog
Základné úrady muža

Základné úrady muža

Z mužskej prirodzenosti vyplývajú tri základné úrady, ku ktorým je každý chlap povolaný a ktoré má v sebe ďalej rozvíjať, aby bol na osoh tým, ktorí sú mu zverení a za ktorých nesie zodpovednosť.